Evropské akcie ve čtvrtek díky komentáři Putina posílily

Evropské akcie ve čtvrtek navzdory sérii nečekaně slabých předběžných dat o hrubých domácích produktech jednotlivých zemí i celé eurozóny zdražily. Nahoru jim pomohl především komentář ruského prezidenta Putina, který prohlásil, že udělá vše pro to, aby na Ukrajině zabránil krveprolití.
Britský FTSE 100 posílil o 0,43 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,25 % a německý DAX přidal 0,28 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,07 % na 3 058,16 bodu. Regionální Stoxx Europe 600 přidal 0,25 %. Nejvíce se dařilo realitnímu sektoru a akciím automobilek, ztrácely naopak cenné papíry ze sektoru základních materiálů a tituly z telekomunikačního odvětví.
Akcie německé společnosti ThyssenKrupp (+0,36 %) na frankfurtské burze během dne posilovaly o více než procento poté, co firma oznámila, že se ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku vrátila k zisku.
Cenné papíry RWE (-2,13 %) naopak oslabily poté, co německá energetická firma zveřejněnými výsledky za uplynulý kvartál očekávání trhu nenaplnila.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Meziroční míra inflace v zemích platících eurem v červenci klesla na 0,4 % z červnových 0,5 %. Dostala se tak nejníže od začátku finanční krize před skoro pěti lety. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce července. V celé Evropské unii meziroční inflace zpomalila na 0,6 % z červnové úrovně 0,7 %. Ve srovnání s předešlým měsícem spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé osmadvacítce klesly.
- Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat stagnovala, čekalo se +0,1 % mezičtvrtletně. Meziročně ekonomika vzrostla o 0,7 % v souladu s odhady. Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí stagnovala, v celé Evropské unii se HDP zvýšil mezikvartálně o 0,2 %. Ve srovnání se druhým čtvrtletím roku 2013 ekonomika eurozóny expandovala tempem 0,7 % a EU28 1,2 %. V prvním čtvrtletí letošního roku HDP eurozóny rostl o 0,2 % a EU28 o 0,3 %.
- Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla. Hrubý domácí produkt se za tři měsíce do června snížil o 0,2 % proti předchozím třem měsícům. "Německý HDP klesl ve druhém čtvrtletí více, než se čekalo, a potvrdil tak předpokládané výrazné zpomalení ekonomiky po velmi silném prvním čtvrtletí. Právě silný růst v prvním čtvrtletí podstatně přispěl ke slabosti druhého. Týká se to především stavebnictví, kde se část produkce přesunula ze druhého do prvního čtvrtletí. Významný negativní dopad měla i ukrajinská krize, která vedla k poklesu exportu do Ruska a na Ukrajinu a nepomohla ani obecná slabost evropské ekonomiky. Vyhlídky pro zbytek roku nejsou nijak skvělé: sankce proti Rusku by měly dále snížit prostor pro růst a ani zbytek Evropy ani globální poptávka nevypadají, že by měly růst v Německu podpořit," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z Česká spořitelny.
- Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že Rusko udělá, co bude v jeho silách, aby zastavilo krveprolití na Ukrajině. "Uděláme, co bude v naší moci, aby tento konflikt skončil co nejdříve, a na Ukrajině se přestala prolévat krev," oznámil. Konvoj s humanitární pomocí, který od úterý čekal na to, až mu ukrajinská vláda povolí vstup do země, se mezitím rozjel směrem k ukrajinské hranici v okolí Luhansku kontrolované rebely.
- Portugalská ekonomika podle předběžných dat expandovala ve druhém čtvrtletí tempem 0,6 % mezikvartálně a 0,8 % meziročně.
- Polská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila tempo růstu. Hrubý domácí produkt (HDP) se za tři měsíce do června meziročně zvýšil o 3,2 %. V předešlém kvartálu rostla ekonomika meziročně o 3,4 %. Rychlý odhad vývoje ekonomiky ve čtvrtek zveřejnil místní statistický úřad. Ekonomové oslovení agenturou Reuters zpomalení předpokládali.
- Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí opět stagnovala. Francie také snížila odhad hospodářského růstu v letošním a příštím roce a oznámila, že nesplní svůj cíl pro letošní schodek veřejných financí.
- Maďarská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí meziročně o 3,9 %, a zaznamenala tak svůj nejsilnější výkon za více než osm let. Maďarsko tak bylo druhé čtvrtletí za sebou nejrychleji rostoucí ekonomikou ze zemí visegrádské čtyřky a jednou z nejvýkonnějších ekonomik i v celé Evropské unii.
- Výnos německých desetiletých dluhopisů poprvé v historii klesá pod 1 %.
- Slovenský premiér Robert Fico kritizoval Ukrajinu za připravovaný zákon o sankcích proti ruským osobám a firmám a vybídl Kyjev, aby ho neschválil. Fico vyjádřil obavy z toho, že norma by v případě prohloubení ukrajinsko-ruského konfliktu mohla vyústit v přerušení dodávek zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu na Slovensko a dále do západní Evropy.
- Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,6 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím se nezměnil. Očekával se 0,3% mezikvartální růst a 3% meziroční růst.
- Největší německý výrobce oceli ThyssenKrupp se ve třetím čtvrtletí svého finančního roku vrátil k zisku, byť jen k mírnému. Firmě pomohlo hlavně další snižování nákladů, solidní poptávka po kapitálovém zboží a nižší ztráty v divizi Steel Americas. ThyssenKrupp ve čtvrtletí vydělal 39 milionů eur.
- Německé energetické skupině RWE klesl provozní zisk za letošní první pololetí o 40 procent na 2,27 miliardy eur.
Zdroj: Bloomberg