Evropské akcie ve středu ztrácely, Carlsberg varoval před dopadem sankcí

Evropské akcie se ve středu pohybovaly pod nulou po největším dvoudenním zisku od dubna letošního roku. Investoři vyčkávají na vystoupení centrálních bankéřů na konferenci v Jackson Hole, která začíná ve čtvrtek.
Britský FTSE 100 ztratil 0,35 %, francouzský CAC 40 0,32 % a německý DAX odepsal 0,21 %. Regionální Stoxx Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,06 % na 335,30 bodu. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, síťovému odvětví a sektoru zdravotní péče. Oslabilo naopak realitní odvětví.
Akcie společnosti Balfour Beatty (-6,68 %) ztratily přes šest procent poté, co firma Carillion oznámila, že už nebude dále navyšovat akviziční nabídku a ustupuje od snah o fúzi. Dánský pivovar Carlsberg (-3,61 %) odepsal přes tři procenta v reakci na varování, že jeho výsledky budou poznamenány sankcemi proti Rusku.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Členové Měnového výboru britské centrální banky na minulém zasedání nehlasovali jednotně. Shodli se na nerozšiřování programu odkupu dluhopisů, ale ohledně nezvyšování sazby byl poměr hlasů 7:2. Martin Weale a Ian McCafferty hlasovali pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů. Vyplývá to za zápisu z minulého zasedání Bank of England.
- Sankce západních zemí vůči Rusku by mohly zpomalit průzkum těžby ropy a zemního plynu nejen v ruské, ale také v norské části Barentsova moře. Řekl to agentuře Reuters člen norského svazu pro ropu a plyn Norwegian Oil & Gas Oluf Bjoerndal. Podle něj je v této oblasti důležitá spolupráce firem z obou zemí, kterou by sankce mohly narušit.
- Akcionáři uhelné společnosti NWR na středeční mimořádné valné hromadě schválili podmínky emise nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Celkem má být vydáno 5,03 miliardy kusů nových akcií. Za jeden cenný papír bude NWR požadovat přibližně 0,0235 eura, tedy asi 0,65 Kč. Společnost tak získá dodatečný kapitál v objemu zhruba 118 milionů eur. Příští týden budou o návrhu hlasovat ještě věřitelé těžební skupiny. Očekává se, že se i ti vysloví pro.
- Eurozóna: Stavební výroba v červnu klesla o 0,7 % meziměsíčně a o 2,3 % meziročně.
- Norský státní penzijní fond, největší fond na světě, ve druhém čtvrtletí vydělal 31 miliard dolarů, svoje investice tak zhodnotil o 3,3 %. Investice do akcií mu vynesly zhodnocení 4 %, dluhopisy 2 % a nemovitosti 3 %.
- Německý export do Ruska se v letošním prvním pololetí propadl o 15,5 % na 15,3 miliardy eur. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů spolkového statistického úřadu. Na vývoz má negativní dopad ukrajinská krize, která vyvolala napětí mezi Západem a Moskvou a podkopala hospodářský růst v Rusku.
- Výnosy italských a španělských desetiletých dluhopisů ve středu klesly na rekordní minima. Výnos italských dluhopisů se dotkl 2,567 %, nejníže od chvíle, kdy agentura Bloomberg začala tato data sbírat v roce 1993. Španělské dluhopisy se také ocitly na rekordu 2,378 % a dařilo se i irským desetiletým dluhopisům, jejichž výnos klesl na 1,898 % nejníže od roku 1991, kdy se data začala sledovat.
- Carillion po dalším zamítnutí nabídky už o fúzi s Balfour Beatty nemá zájem. Poté, co Balfour Beatty zamítla zvýšenou akviziční nabídku 2,09 miliardy eur ze strany Carillionu, Carillion od snah o uzavření dohody ustoupil.
- Dánskému pivovaru Carlsberg kvůli zhoršujícím se podmínkám v Rusku a dalších částech východní Evropy klesne roční provozní zisk. Oznámila to ve středu firma. Rusko vytváří zhruba 35 % celkového provozního zisku skupiny. Rizika, která jí zde hrozí, jsou modelovým případem toho, jak se evropské firmy vyrovnávají s napětím mezi Ruskem a Západem a s následným tlakem na ruskou ekonomiku, napsala agentura Reuters. Další velký pivovar, nizozemský Heineken, oznámil, že mu objem prodeje v Rusku klesl dvouciferným tempem. Nebylo ale prý vysoké.
Zdroj: Bloomberg