Evropské akcie klesaly i kvůli obavám z referenda ve Skotsku

Evropské akcie v úterý oslabovaly a mířily k největší třídenní ztrátě za poslední měsíc především kvůli poklesu burz v Řecku, Portugalsku a Španělsku.
Britský FTSE 100 se pohyboval kolem nuly a zakončil s mírnou ztrátou 0,08 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,5 % a německý DAX 0,49 %.
Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,3 %, řecký ASE index odepisoval přes 2 %, portugalský PSI 20 a španělský IBEX 35 oba oslabovaly o více než procento. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a maloobchodu, téměř procento naopak odevzdaly banky a síťová odvětví.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Šéf britské centrální banky Mark Carney v úterním projevu prohlásil, že se začátek zvyšování úrokových sazeb blíží. Bude však prý postupné a omezené a v souladu s cílem banky by mohlo k prvnímu zvýšení sazby dojít už na jaře 2015.
- Skotsko by mohlo vznést nárok na část zlatých rezerv Spojeného království, pokud by se Skotové v referendu 18. září vyslovili pro nezávislost. Zlato, stejně jako další aktiva by se následně stala předmětem jednání. "Rozdělení britských aktiv v případě skotské nezávislosti by se stalo předmětem jednání mezi nezávislou skotskou vládou a britskou vládou," oznámil mluvčí britského ministerstva financí.
- Spotřebitelské ceny klesly v srpnu proti červenci o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Meziročně zrychlil růst spotřebitelských cen v srpnu na 0,6 % z 0,5 % v červenci. Zprávu přinesl Český statistický úřad.
- Piloti německých aerolinek Lufthansa na letišti v Mnichově vyhlásili na středu osmihodinovou stávku. Je to již třetí stávka pilotů největších německých aerolinek za dva týdny. Piloti se tak snaží přimět Lufthansu k novému jednání o důchodovém programu, napsala agentura Reuters.
- Deficit obchodní bilance Spojeného království se v červenci prohloubil na 10,2 miliardy liber, očekávalo se snížení na 9,1 miliardy liber (červen: 9,413 miliardy liber).
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v červenci vzrostla více, než se čekalo. Produkce se zvýšila o 0,5 % oproti červnu, nejvíce za posledních pět měsíců., čekal se přitom skromnější 0,2% přírůstek. Meziročně se zvýšila o 1,7 %, což je jedenáctý růst v řadě.
- Největšímu světovému prodejci nábytku IKEA vzrostly v loňském fiskálním roce tržby o tři procenta na 28,7 miliardy eur. Vyšší útraty zákazníků zaznamenala firma podle úterního prohlášení téměř na všech trzích.
- Heineken údajně zvažuje odchod z Česka. Svá zdejší aktiva by mohl prodat společnosti Molson Coors. Zprávu přinesly Lidové noviny, kterým to sdělily dva zdroje obeznámené se situací. Oba pivovary zprávu odmítly komentovat. Heineken v Česku vlastní značky Krušovice, Zlatopramen a Starobrno.
- Německý průmyslový koncern Siemens po nedávném odchodu z Wall Street hodlá stáhnout své akcie i z londýnské a švýcarské akciové burzy. Oznámila to v úterý firma. Příčinou je podle ní nízký objem obchodů s jejími akciemi v Londýně a v Curychu. S akciemi koncernu se v poslední době obchodovalo především v Německu a na mimoburzovních elektronických obchodních platformách.
- Prodej osobních vozů Volkswagen, hlavní značky stejnojmenné největší evropské automobilky, poprvé po roce zastavil růst a proti loňsku prakticky zůstal beze změn. Automobilka v srpnu dodala 471 000 aut s logem VW, tedy o 500 vozů čili o 0,1 % víc než loni. Vyplývá to podle agentury DPA z úterního sdělení skupiny, jejíž součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto.
- Dolní komora rumunského parlamentu v úterý schválila snížení zdanění práce navzdory doporučení prezidenta i Mezinárodního měnového fondu dva měsíce před prezidentskými volbami.
- Zatímco italští a španělští političtí (a firemní) lídři tleskají Draghiho plánu nakupování více aktiv a tištění více peněz, jiní očividně tak nadšení nejsou. Podle zprávy agentury Reuters Horst Seehofer, předseda Křesťansko-sociální unie a bavorské vlády (a spojenec Angely Merkelové), plán ECB na nákup dluhopisů nevítá. "Jen to spoustu lidí vyděsí, až šéf ECB Mario Draghi otevře peněžní kohoutky centrální banky a začne současně nakupovat nekvalitní dluhopisy," prohlásil Seehofer, čímž tak trochu prolomil politické tabu kritizování potenciální nezávislosti centrální banky.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
dnes | 18:00

dnes | 16:40
dnes | 16:02
dnes | 14:40

dnes | 14:35