IEA: Poptávka po ropě oslabuje, nabídka přitom dál narůstá

Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
"Nynější útlum u růstu poptávky je vskutku pozoruhodný," uvedla IEA. Dodala, že v letošním druhém čtvrtletí se tempo tohoto růstu zpomalilo na minimum za téměř dva a půl roku.
Organizace, která je energetickým poradcem vyspělých zemí, snížila odhad globálního růstu poptávky po ropě v tomto roce oproti předešlému měsíci o 65 000 barelů na 900 000 barelů denně. V příštím roce čeká posílení růstu poptávky na 1,2 milionu barelů denně, je to ale o 100 000 denních barelů méně, než předpovídala v srpnu.
"Konflikty v Iráku a Libyi se sice nijak nezmírňují, vzhledem ke slábnoucí poptávce a bohaté nabídce ale zůstává jejich vliv na globální trh a ceny ropy tlumený," uvedla IEA.
Cena severomořské ropy Brent klesla tento měsíc poprvé za déle než rok pod hranici 100 dolarů za barel. Sráží ji hlavně nový útlum evropské ekonomiky a slabý růst poptávky v Číně.
IEA rovněž odhaduje, že dodávky ropy ze zemí mimo ropný kartel OPEC v letošním roce vzrostou o 1,6 milionu barelů denně a příští rok o dalších 1,3 milionu barelů. Hlavní zásluhu na tom podle agentury má boom těžby z břidlic v Severní Americe.
Zdroj: ČTK