Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden odepsaly procento

Investoři v pátek zvolili opatrný přístup k akciím. Příští týden rozhoduje FOMC o měnové politice, pokles cen ropy dolehl na akcie energetických firem, na čemž měly podíl nově zavedené sankce Západu proti Rusku. Hlavní indexy zažily první ztrátový týden od začátku srpna, americký dolar stoupl v páru s japonským jenem na nejvyšší hodnotu za šest let.
Dow klesl v pátek o 0,36 % na 16 987,51 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,6 % na 1 985,54 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq ztratil 0,53 % na 4 567,6 bodu. Za celý týden Dow spadl o 0,87 %, S&P 500 odepsal 1,1 % a Nasdaq poklesl o 0,33 %. Index volatility VIX stoupl v pátek o 4 % na 13,31 bodu, stále je ale v pásmu, které spíše nahrává býkům.
Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů stoupl v pátek o dalších 6 bazických bodů na 2,61 %, před týdnem byl jen 2,46 %. "Výnosy rostou, protože byly dosud sráženy níže významnými geopolitickými riziky. Nyní obavy slábnou," komentuje dění na dluhopisovém trhu Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital.
Výrobce elektroniky Apple (+0,23 %) oznámil rekord v objednávkách na nejnovější chytré telefony iPhone. Firma a partnerští mobilní operátoři v USA začali brát předobjednávky na nová zařízení. Větší ze dvou nových modelů byl prý vyprodán během několika hodin, napsal na webu list Financial Times. Výrobu větších telefonů, které by konkurovaly například telefonům od jihokorejského Samsungu, Apple dosud odmítal.
Společnost Darden Restaurants (-1,47 %) oznámila za své první fiskální čtvrtletí zisk na akcii 32 centů, čekalo se jen 31 centů, a i tržby byly vyšší než odhadované. Firma je ale nadále pod tlakem aktivistického fondu Starboard Value, který jí na dálku radí, jak zlepšit svůj provoz.
Akcie Yahoo! (+3,93 %) se dostaly na 8,5leté maximum po zprávě, že Alibaba, v níž Yahoo! drží podíl 22,5 %, ukončí úpis akcií, protože již o ně je tak velký zájem, že by investoři nemohli být uspokojeni. Jen mírně z denního vrcholu sestoupily akcie eBay (+2,98 %) poté, co mluvčí firmy vyvrátil spekulace trhu o tom, že má o vstup do firmy zájem Google.
Operátor Sprint (+6,54 %) na burze posílil i díky zlepšení investičního doporučení na "outperform" ze strany společnosti Cowen. Té se mimo jiné líbí nový management. Konkurenční T-Mobile US (+1,25 %) zdražil díky tomu, že firma v srpnu nalákala 552 tisíc nových zákazníků.
Valeant Pharmaceuticals (+1,36 %) těžila z toho, že Bill Ackman z fondu Pershing Capital uvedl, že majitelé asi 35% podílu ve firmě Allergan požádali společnost, aby uspořádala mimořádnou valnou hromadu. Ackman usiluje o prodej Allerganu právě do rukou Valeant Pharmaceuticals.
Mezi největší hvězdy pátečního obchodování se zařadily akcie společnosti Conversant (+30,29 %), která se zabývá digitálním marketingem. Oznámila totiž, že ji kupuje firma Alliance Data Systems za 2,3 miliardy USD, tedy 35 USD za akcii.
Nové americké sankce, které oznámilo americké ministerstvo financí, mají potrestat Rusko za jeho údajnou intervenci na Ukrajině. Zasahují ruský ropný a vojenský průmysl a dále omezují přístup velkých ruských bank na americké dluhopisové a akciové trhy. Sektor energetiky ztratil zhruba 1,4 % a navázal na klesající trend, kvůli kterému za celý týden odepsal 3,6 %. Kromě energetiky klesaly i akcie síťových podniků a telekomunikačních firem.
"Na trhu se sankce promítají. Někteří lidé to zřejmě berou jako záminku k prodeji, my jsme ale na tomto trhu kupovali akcie energetických firem. Celkově je vnímáme jako zajímavé," sdělil podle agentury Reuters John Traynor, investiční ředitel společnosti People's United Wealth Management.
"Trh hledá krátkodobé dno," míní Michael Gibbs z Raymond James. JJ Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade, považuje pokles cen akcií za výsledek nového zaujímání pozic na trhu (jak nic neříct, ale odpovědět na otázku CNBC - pozn. red.). Dodal, že je dobrým znamením, jak se v pátek držely nahoře akcie finančních společností. JPMorgan (+0,45 %) a Goldman Sachs (+1,2 %) jako jedny z mála blue chips zůstaly v pátek v plusu. "Bankám pomáhá růst úroků z dluhopisů, jichž drží velká portfolia. Od desetiletých výnosů jsou ale odvozeny také úroky u hypoték, což mohou klienti bank postupně začít pociťovat. Banky mají díky růstu úroků opět o něco širší spread u půjček, což v poslední době nebylo pravidlem," vysvětluje Kinahan.
Loren Mark Coffelt, portfoliomanažer fondu Empiric 2500, je také optimistický ohledně finančního sektoru. Líbí se mu také odvětví IT.
Příští týden se právě kvůli úrokovým sazbám zaměří řada investorů na zasedání měnového výboru Fedu. Očekává se, že banka oznámí nějaké detaily k ukončování kvantitativního uvolňování, možná i k budoucímu zvyšování sazeb. "Fed bude pod drobnohledem," domnívá se Randy Frederick, výkonný ředitel divize derivátových obchodů v Charles Schwab. "Katalyzátorem dalšího dění na trzích bude změna dikce Fedu. A podle mě ji banka opravdu změní."
Nejvíce spekulací koluje okolo data, kdy Fed zahájí cyklus zvyšování své základní sazby. To například v pátek drželo akcie v mínusu navzdory solidním maloobchodním tržbám a překvapivě silným údajům o spotřebitelské důvěře.
"FOMC se nemusí bát změnit tón komunikace směrem ke zpřísnění měnové politiky. Ekonomika roste 4% tempem a zisky firem jsou rekordní," ladí optimistickou notu Douglas Cote, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Dlouhodobě je silný růst hospodářství pro trh pozitivní, krátkodobě ale vyšší sazby budou působit negativně."
Dolar v pátek na devizových trzích stoupl na šestileté maximum k japonskému jenu kvůli spekulacím, že americká centrální banka příští týden možná nasadí ostřejší tón ohledně případného zvýšení úrokových sazeb. Většina investorů očekává, že k tomuto kroku dojde příští rok, nedávná série zlepšujících se ekonomických dat ale podpořila očekávání, že Fed by k tomu mohl přistoupit dříve.
Solidní data z amerického maloobchodu podpořila očekávání, že růst americké ekonomiky nabírá na síle. Na nové rekordní minimum k americké měně během dne klesl ruský rubl, který podkopaly nové protiruské sankce.
Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši šesti zahraničních měn, stagnoval během podvečera na 84,28 bodu. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v srpnu proti předešlému měsíci zvýšily o 0,6 %. Data by měla zmírnit obavy spojené s výdaji spotřebitelů a podpořit očekávání masivního růstu největší světové ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Dolar posiluje i kvůli zhoršující se ekonomické situaci v Evropě a v Japonsku, napsala Reuters.
Ruský rubl se v páru s dolarem propadl na nové rekordní minimum, což se stalo druhý den za sebou. Ruská měna se dostala až na 37,90 USD/RUB a překonala historické minimum ze čtvrtka. Rubl k euru vykazoval pokles o procento na 48,97 EUR/RUB.
Světové ceny ropy odpoledne po dočasném oživení z více než ročních minim obnovily pokles a severomořská ropa Brent zlevnila zpět pod 98 dolarů za barel. Ropný trh zůstává pod tlakem rostoucí nabídky, slabé poptávky a silného dolaru.
Ropa získala zpočátku podporu díky tomu, že podle některých investorů zašel její pokles příliš daleko. Později se ale znovu projevil silný klesající trend. Analytici z Jefferies Bache předpovídají, že Brent by ještě před pondělním večerním vypršením říjnového kontraktu mohl zlevnit k 95 dolarům za barel.
Trh je ještě pod dojmem čtvrteční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která kvůli ekonomickému útlumu v Číně a eurozóně snížila odhad růstu světové poptávky a poukázala na nárůst dodávek, zejména ze Severní Ameriky. IEA tím jen potvrdila platnost hlavních faktorů, které srážejí ceny ropy celé léto. Od léta navíc roste těžba v Libyi a příští měsíc by mohla dosáhnout hranice milionu barelů denně, odhadují analytici podle agentury Reuters. V červnu, když extrémní islamisté zabrali několik ropných polí na severu Iráku, se cena za barel Brentu vyšplhala až na 115 dolarů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spojené státy americké rozšířily sankce uvalené na Rusko. Nová vlna sankcí se zaměřuje na energetický sektor a vojenský průmysl, výrazně však postihuje i finanční sektor.
- Banka Goldman Sachs zveřejnila výraznou revizi svého odhadu růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Očekává, že HDP ve druhém kvartále vzrostl o 4,7 % díky větším než očekávaným výdajům na zdravotní péči. Odhad 4,7 % je o 0,5 procentního bodu nad zpřesněným odhadem amerického statistického úřadu.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech v srpnu vzrostly o 0,6 % v souladu s očekáváním trhu (červenec: 0,3 %), což bylo nejvíce za poslední čtyři měsíce. Bez zahrnutí aut se tržby zvýšily o 0,3 %, rovněž v souladu s predikcemi trhu a stejně jako v červenci.
- Dovozní ceny v srpnu klesly o 0,9 % (červenec: -0,3 %), vývozní ceny klesly o 0,5 % (červenec: +0,1 %).
- Ekonom Robert Shiller vydal esej s názvem "Parallels to 1937", v níž rozebírá, jaký dopad má ekonomický pokles na psychiku občanů. Shiller tvrdí, že trvalo zhruba 8 let po krachu burzy v roce 1929, než došlo ke skutečnému ekonomickému oživení, a ačkoli situace dnes není tak špatná jako tehdy, ekonomický růst Evropy může mít několik závažných psychologických dopadů na občany regionu.
- Larry Summers, bývalý vrchní ekonomický poradce americké vlády, se připojil k odpůrcům nezávislosti Skotska. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC bývalý americký ministr financí prohlásil, že by se Skotsko dopustilo "vážné chyby", kdyby se rozhodlo opustit Spojené království.
- Ukrajinská krize je pro Západ jen záminkou k potrestání Ruska, asi jako byl atentát v Sarajevu záminkou k rozpoutání první světové války. Řekl to šéf ruské poslanecké sněmovny Sergej Naryškin. Šéf Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu, v pátek kritizoval nové americké sankce, jejichž vyhlášení avizoval prezident Barack Obama.
- Podle předběžných údajů index spotřebitelské důvěry v září vyskočil na 84,6 bodu (odhad: 83,3 bodu, srpen: 82,5 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Evropská unie zavedla přísnější sankce vůči Rusku, bude ale sledovat situaci na Ukrajině a bude připravena sankce změkčit, jakmile Rusko projeví snahu řešit situaci na východě Ukrajiny bez svých vojáků na straně separatistů. Podle Ruska se Evropská unie vyhlášením nových protiruských sankcí fakticky postavila proti mírovému urovnání ukrajinské krize. Brusel by podle Moskvy měl Evropanům vysvětlit, proč chce riskovat konfrontaci. "EU si tímto krokem fakticky zvolila cestu jdoucí proti procesu mírového urovnání vnitroukrajinské krize, jehož podpora se očekává od všech zodpovědných sil v Evropě," uvádí se v oficiální ruské reakci.
- Dolní komora argentinského parlamentu ve čtvrtek definitivně schválila návrh zákona, který umožní přesunout splácení argentinských státních dluhopisů ze Spojených států na domácí půdu nebo jinam. Země by tím obešla rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Buenos Aires s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Argentina se kvůli tomu v červenci dostala po zhruba 12 letech opět do platební neschopnosti.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 6. září vzrostl o 11 tisíc na 315 tisíc. Čekal se pokles na 300 tisíc z předchozích 304 tisíc (revidováno z 302 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 30. srpna na 2,487 milionu z 2,478 milionu (revidováno z 2,464 milionu), očekával se růst na 2,490 milionu. Čtyřtýdenní průměr nových žádostí vzrostl o 750 na 304 tisíce. Úřad práce však uvedl, že data jsou zkreslena kvůli státnímu svátku 1. září.
- Rozpočtový schodek vlády Spojených států v srpnu činil 128,7 miliardy dolarů, a byl tak o 13 % nižší než před rokem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo financí. Federální vláda je tudíž stále na cestě k tomu, aby za celý finanční rok dosáhla nejnižšího rozpočtového deficitu za šest let. Loni v srpnu činil federální deficit 147,9 miliardy dolarů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali, že letos v srpnu klesne na 130 miliard dolarů. Za 11 měsíců tohoto fiskálního roku, který končí v září, dosáhl rozpočtový deficit 589,2 miliardy dolarů. Oproti stejnému období loni se snížil o 22 % a je na nejnižší úrovni od srovnatelného období ve fiskálním roce 2008. Rozpočtové příjmy se v srpnu zvýšily o pět procent na 194 miliard dolarů. Rozpočtové výdaje klesly o tři procenta na 323 miliard dolarů.
- Apple hodlá do konce roku dodat 80 milionů nových modelů iPhonu. Loni za stejné období firma dodala jen 60 milionů tehdy nových iPhonů "páté generace". V pátek firma uvedla, že jsou zatím předobjednávky na nové telefony na rekordní úrovni.
- Cena akcií společnosti GoPro od chvíle, kdy vstoupila 25. června na trh, letí raketově vzhůru. Ve středu podražily cenné papíry GoPro o dalších 4,28 dolaru, což znamená, že od vstupu na burzu zpevnily už o 185 %.
- Ratingová agentura S&P snížila známku New Jersey o jeden stupeň na A z A+, kvůli obavám z rozpočtového tlaku souvisejícího s podfinancovaným penzijním systémem státu.
- Růst světové poptávky po ropě se kvůli oslabování ekonomického růstu v Číně a zemích eurozóny nápadně zpomaluje. Nabídka ale postupně narůstá, zejména díky dodávkám ze Severní Ameriky, což tlačí cenu suroviny dolů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to ve čtvrtek uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Prezident Barack Obama schválil plán, podle kterého budou Spojené státy v čele koalice, která bude leteckými údery útočit na Islámský stát a jeho bojovníky. Zároveň uvedl, že se nepočítá s jakoukoli pozemní operací americké armády v Iráku ani Sýrii. "Pokud ohrozíte Ameriku, nenajdete na světě bezpečný přístav," vzkázal radikálním islamistům. Islámský stát podle Obamy nemá právo na existenci. "Dopadneme teroristy, kteří ohrožují naši zemi, ať jsou kdekoli," řekl Obama.
- Americký diskontní řetězec Dollar General předložil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Family Dollar Stores přímo jejím akcionářům. S takzvanou nepřátelskou nabídkou přišel poté, co vedení Family Dollar minulý týden podruhé odmítlo jeho žádost jednat o návrhu koupit firmu za 9,1 miliardy dolarů.
- Velkoobchodní zásoby ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,1 %, očekával se 0,5% růst. Červnový údaj byl revidován na 0,2 % z 0,3 %. Tržby vzrostly o 0,7 %, očekával se růst o 0,6 %.
- Aktivistický investor Carl Icahn svůj podíl ve společnosti Gannett nenavýšil, šlo pouze o chybu v textu hlášení pro regulační orgány. Icahnova firma se v hlášení dopustila drobné chyby, kvůli níž se zdálo, že Icahn navýšil svůj podíl ve společnosti Gannett na téměř 9 %. Přitom má stále pouze 6,6% podíl.
- Philip Morris zvyšuje čtvrtletní dividendu na 1 dolar na akcii z 94 centů.
- Americká softwarová společnost Microsoft jedná o převzetí švédského podniku Mojang, který stojí za oblíbenou videohrou Minecraft. S odvoláním na informované zdroje to uvedl ekonomický list The Wall Street Journal. Hodnota dohody by měla přesáhnout dvě miliardy dolarů a mohla by být podepsána ještě tento týden.
- Google převzal společnost Lift Labs, výrobce supermoderní lžíce, která pomáhá jíst lidem trpícím onemocněními nervového systému, jako je Parkinsonova choroba. Google tak proniká dále do oblasti biotechnologií a zdravotní péče, napsala agentura Reuters. Největší internetový vyhledávač na světě nesdělil, kolik za Lift Labs zaplatil.
- Apple představil dva nové telefony iPhone, které mají mimo jiné větší displej. Přístroje nesou označení iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Světlo světa spatřily také chytré hodinky Apple Watch (do prodeje půjdou na začátku roku 2015) a mobilní platební systém Apple Pay. Telefon iPhone 6 má displej s úhlopříčkou 4,7 palce (12 centimetrů), u přístroje iPhone 6 Plus je úhlopříčka dokonce 5,5 palce (14 centimetrů). To představuje výrazný posun ve srovnání se čtyřmi palci u předchozích modelů iPhone 5C a iPhone 5S.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 4,673 milionu (odhad: 4,7 milionu, červen revidován na 4,675 milionu z 4,671 milionu).
- Americká zábavní společnost Trump Entertainment Resorts, kterou založil realitní magnát Donald Trump, požádala soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Společnost provozuje dvě kasina v americkém městě Atlantic City, a stala se tak dalším provozovatelem těchto podniků, který se tam uchýlil k podobnému kroku. Trump už nad podnikem nemá nějaký čas kontrolu.
- Svět čelí globální krizi na trhu práce, která ničí šance na opětovné nastartování hospodářského růstu, a neexistuje žádná kouzelná formulka, jež by to mohla napravit. Varovala před tím v úterý Světová banka.
- Americká společnost General Motors začne během dvou let prodávat automobily, které budou v určitých případech schopny převzít řízení. Zákazníkům ale také nabídne auta, která dokážou komunikovat s jinými vozy. Tato technologie má pomoci předcházet nehodám a posilovat plynulost dopravního provozu. Informovali o tom představitelé podniku.
- Americká internetová společnost Twitter testuje způsob, který by uživatelům umožnil nakupovat prostřednictvím takzvaných tweetů, tedy krátkých vzkazů na její stejnojmenné komunikační síti.
- Největší evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair se dohodly na nákupu 100 letadel Boeing 737 MAX, která jsou vybavena větším počtem sedadel. Na dalších sto si bere opci. Firma tak potvrdila spekulace, které se v minulých dnech objevily v médiích. Celková hodnota zakázky může činit až 22 miliard dolarů.
- Čínská společnost Alibaba v pondělí zahájila roadshow v New Yorku, během méně než dvou týdnů ji čeká stovka jednání. Její akcie by měly být oceněny 18. září a obchodovat by se s nimi mělo začít o den později.
- Po červencovém varování před krátkým propadem změnili v pondělí analytici z Goldman Sachs opět názor na akcie. Vydali doporučení 'overweight' a očekávají růst v krátkém a středně dlouhém období.
- Přestože se mluví o problémech velkých ekonomik, zejména těch evropských, analytici z investiční banky Morgan Stanley tvrdí, že světový růst ohrožen není. Mají pro to jeden závažný důvod. "Růstový cyklus bude prodloužen díky nesynchronizovanému světu. Ekonomický růst a měnová politika jsou v různých částech světa v různé fázi. To snižuje pravděpodobnost přehřátí a je jedním z důvodů, proč současná světová expanze může být nejdelší v historii," píší analytici z Morgan Stanley.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK