US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden odepsaly procento

Investoři v pátek zvolili opatrný přístup k akciím. Příští týden rozhoduje FOMC o měnové politice, pokles cen ropy dolehl na akcie energetických firem, na čemž měly podíl nově zavedené sankce Západu proti Rusku. Hlavní indexy zažily první ztrátový týden od začátku srpna, americký dolar stoupl v páru s japonským jenem na nejvyšší hodnotu za šest let.

Redakce IW
Redakce IW
12. 9. 2014 | 22:00
Americké akcie

Dow klesl v pátek o 0,36 % na 16 987,51 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,6 % na 1 985,54 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq ztratil 0,53 % na 4 567,6 bodu. Za celý týden Dow spadl o 0,87 %, S&P 500 odepsal 1,1 % a Nasdaq poklesl o 0,33 %. Index volatility VIX stoupl v pátek o 4 % na 13,31 bodu, stále je ale v pásmu, které spíše nahrává býkům.

Výnos 10letých amerických vládních dluhopisů stoupl v pátek o dalších 6 bazických bodů na 2,61 %, před týdnem byl jen 2,46 %. "Výnosy rostou, protože byly dosud sráženy níže významnými geopolitickými riziky. Nyní obavy slábnou," komentuje dění na dluhopisovém trhu Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom Rockwell Global Capital.

Výrobce elektroniky Apple (+0,23 %) oznámil rekord v objednávkách na nejnovější chytré telefony iPhone. Firma a partnerští mobilní operátoři v USA začali brát předobjednávky na nová zařízení. Větší ze dvou nových modelů byl prý vyprodán během několika hodin, napsal na webu list Financial Times. Výrobu větších telefonů, které by konkurovaly například telefonům od jihokorejského Samsungu, Apple dosud odmítal.

Společnost Darden Restaurants (-1,47 %) oznámila za své první fiskální čtvrtletí zisk na akcii 32 centů, čekalo se jen 31 centů, a i tržby byly vyšší než odhadované. Firma je ale nadále pod tlakem aktivistického fondu Starboard Value, který jí na dálku radí, jak zlepšit svůj provoz.

Akcie Yahoo! (+3,93 %) se dostaly na 8,5leté maximum po zprávě, že Alibaba, v níž Yahoo! drží podíl 22,5 %, ukončí úpis akcií, protože již o ně je tak velký zájem, že by investoři nemohli být uspokojeni. Jen mírně z denního vrcholu sestoupily akcie eBay (+2,98 %) poté, co mluvčí firmy vyvrátil spekulace trhu o tom, že má o vstup do firmy zájem Google.

Operátor Sprint (+6,54 %) na burze posílil i díky zlepšení investičního doporučení na "outperform" ze strany společnosti Cowen. Té se mimo jiné líbí nový management. Konkurenční T-Mobile US (+1,25 %) zdražil díky tomu, že firma v srpnu nalákala 552 tisíc nových zákazníků.

Valeant Pharmaceuticals (+1,36 %) těžila z toho, že Bill Ackman z fondu Pershing Capital uvedl, že majitelé asi 35% podílu ve firmě Allergan požádali společnost, aby uspořádala mimořádnou valnou hromadu. Ackman usiluje o prodej Allerganu právě do rukou Valeant Pharmaceuticals.

Mezi největší hvězdy pátečního obchodování se zařadily akcie společnosti Conversant (+30,29 %), která se zabývá digitálním marketingem. Oznámila totiž, že ji kupuje firma Alliance Data Systems za 2,3 miliardy USD, tedy 35 USD za akcii.

Nové americké sankce, které oznámilo americké ministerstvo financí, mají potrestat Rusko za jeho údajnou intervenci na Ukrajině. Zasahují ruský ropný a vojenský průmysl a dále omezují přístup velkých ruských bank na americké dluhopisové a akciové trhy. Sektor energetiky ztratil zhruba 1,4 % a navázal na klesající trend, kvůli kterému za celý týden odepsal 3,6 %. Kromě energetiky klesaly i akcie síťových podniků a telekomunikačních firem.

"Na trhu se sankce promítají. Někteří lidé to zřejmě berou jako záminku k prodeji, my jsme ale na tomto trhu kupovali akcie energetických firem. Celkově je vnímáme jako zajímavé," sdělil podle agentury Reuters John Traynor, investiční ředitel společnosti People's United Wealth Management.

"Trh hledá krátkodobé dno," míní Michael Gibbs z Raymond James. JJ Kinahan, hlavní stratég TD Ameritrade, považuje pokles cen akcií za výsledek nového zaujímání pozic na trhu (jak nic neříct, ale odpovědět na otázku CNBC - pozn. red.). Dodal, že je dobrým znamením, jak se v pátek držely nahoře akcie finančních společností. JPMorgan (+0,45 %) a Goldman Sachs (+1,2 %) jako jedny z mála blue chips zůstaly v pátek v plusu. "Bankám pomáhá růst úroků z dluhopisů, jichž drží velká portfolia. Od desetiletých výnosů jsou ale odvozeny také úroky u hypoték, což mohou klienti bank postupně začít pociťovat. Banky mají díky růstu úroků opět o něco širší spread u půjček, což v poslední době nebylo pravidlem," vysvětluje Kinahan.

Loren Mark Coffelt, portfoliomanažer fondu Empiric 2500, je také optimistický ohledně finančního sektoru. Líbí se mu také odvětví IT.

Příští týden se právě kvůli úrokovým sazbám zaměří řada investorů na zasedání měnového výboru Fedu. Očekává se, že banka oznámí nějaké detaily k ukončování kvantitativního uvolňování, možná i k budoucímu zvyšování sazeb. "Fed bude pod drobnohledem," domnívá se Randy Frederick, výkonný ředitel divize derivátových obchodů v Charles Schwab. "Katalyzátorem dalšího dění na trzích bude změna dikce Fedu. A podle mě ji banka opravdu změní."

Nejvíce spekulací koluje okolo data, kdy Fed zahájí cyklus zvyšování své základní sazby. To například v pátek drželo akcie v mínusu navzdory solidním maloobchodním tržbám a překvapivě silným údajům o spotřebitelské důvěře.

"FOMC se nemusí bát změnit tón komunikace směrem ke zpřísnění měnové politiky. Ekonomika roste 4% tempem a zisky firem jsou rekordní," ladí optimistickou notu Douglas Cote, hlavní tržní stratég Voya Investment Management. "Dlouhodobě je silný růst hospodářství pro trh pozitivní, krátkodobě ale vyšší sazby budou působit negativně."

Dolar v pátek na devizových trzích stoupl na šestileté maximum k japonskému jenu kvůli spekulacím, že americká centrální banka příští týden možná nasadí ostřejší tón ohledně případného zvýšení úrokových sazeb. Většina investorů očekává, že k tomuto kroku dojde příští rok, nedávná série zlepšujících se ekonomických dat ale podpořila očekávání, že Fed by k tomu mohl přistoupit dříve.

Solidní data z amerického maloobchodu podpořila očekávání, že růst americké ekonomiky nabírá na síle. Na nové rekordní minimum k americké měně během dne klesl ruský rubl, který podkopaly nové protiruské sankce.

Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši šesti zahraničních měn, stagnoval během podvečera na 84,28 bodu. Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že maloobchodní tržby v USA se v srpnu proti předešlému měsíci zvýšily o 0,6 %. Data by měla zmírnit obavy spojené s výdaji spotřebitelů a podpořit očekávání masivního růstu největší světové ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Dolar posiluje i kvůli zhoršující se ekonomické situaci v Evropě a v Japonsku, napsala Reuters.

Ruský rubl se v páru s dolarem propadl na nové rekordní minimum, což se stalo druhý den za sebou. Ruská měna se dostala až na 37,90 USD/RUB a překonala historické minimum ze čtvrtka. Rubl k euru vykazoval pokles o procento na 48,97 EUR/RUB.

Světové ceny ropy odpoledne po dočasném oživení z více než ročních minim obnovily pokles a severomořská ropa Brent zlevnila zpět pod 98 dolarů za barel. Ropný trh zůstává pod tlakem rostoucí nabídky, slabé poptávky a silného dolaru.

Ropa získala zpočátku podporu díky tomu, že podle některých investorů zašel její pokles příliš daleko. Později se ale znovu projevil silný klesající trend. Analytici z Jefferies Bache předpovídají, že Brent by ještě před pondělním večerním vypršením říjnového kontraktu mohl zlevnit k 95 dolarům za barel.

Trh je ještě pod dojmem čtvrteční zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která kvůli ekonomickému útlumu v Číně a eurozóně snížila odhad růstu světové poptávky a poukázala na nárůst dodávek, zejména ze Severní Ameriky. IEA tím jen potvrdila platnost hlavních faktorů, které srážejí ceny ropy celé léto. Od léta navíc roste těžba v Libyi a příští měsíc by mohla dosáhnout hranice milionu barelů denně, odhadují analytici podle agentury Reuters. V červnu, když extrémní islamisté zabrali několik ropných polí na severu Iráku, se cena za barel Brentu vyšplhala až na 115 dolarů.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně