MMF: Globální nerovnováhy se od světové krize výrazně zmírnily

Nerovnováhy v obchodních a investičních tocích se od doby světové finanční krize výrazně zmírnily. Globální nerovnováha vyjádřená mírou deficitů a přebytků obchodní a platební bilance celkově klesla ze svého maxima před osmi lety zhruba o třetinu. Uvedl to v úterý Mezinárodní měnový fond v analytické kapitole své pololetní zprávy World Economic Outlook. Celou zprávu fond zveřejní za týden.
Snížená míra globální nerovnováhy by měla v příštích letech přetrvat, předpověděl fond. Upozornil ale na některé země, jejichž deficit běžného účtu by se mohl ve zbytku tohoto desetiletí zvyšovat, což může jejich ekonomiky ohrozit náhlým zvratem v přílivu kapitálu. Podle MMF jde například o Brazílii nebo Turecko.
V letech před finanční krizí let 2007-2009 se mnozí investoři a vládní činitelé nejvíce báli rostoucích nerovnováh v obchodu mezi Spojenými státy a Čínou, která je největším věřitelem USA. Vládly obavy, že země s vysokými deficity v čele s USA ohrožuje hrozba prudkého a náhlého zvratu v tocích kapitálu, pokud investoři ztratí důvěru ve zdraví těchto ekonomik a jejich schopnosti splácet závazky. Kdyby se investoři od takových zemí odvrátili, vedlo by to k pádu jejich měn a ke krizi.
Po krizi, která vznikla z úplně jiných příčin, pověřila skupina nejvýznamnějších světových ekonomik G20 měnový fond, aby posílil monitorování světové ekonomiky a náležitě varoval před nebezpečnými nerovnováhami.
"Zmírnění rozsáhlých nerovnováh v kapitálových tocích snížilo systémová rizika pro globální ekonomiku," konstatoval MMF. Nerovnováhy se podle zprávy nyní už také méně koncentrují ve velkých ekonomikách, tedy v USA s deficity a Číně a Japonsku s vysokými přebytky. To také snížilo rizika náhlých zvratů v tocích kapitálu.
Zdroj: ČTK