Evropské akcie zahájily týden růstem, v poslední hodině však část zisků smazaly

Evropské akcie v pondělí posilovaly, v poslední hodině obchodování však část zisků smazaly.
Britský FTSE 100 zpevnil o 0,55 %, francouzský CAC 40 o 0,11 % a německý DAX o 0,15 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,15 %. Přes procento posiloval sektor základních materiálů, ztrácely naopak automobilky a sektor zdravotní péče.
Akcie ICA Gruppen posilovaly nejvíce od února 2013 poté, co největší švédský maloobchodní prodejce potravin prodal svou norskou divizi společnosti Coop Norway. Erste Group Bank připsala přes 1,5 % na burze ve Vídni v reakci na zvýšení doporučení ze strany Goldman Sachs na "kupovat" z "neutral". Akciím se dařilo i na pražské burze.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v říjnu již třetí měsíc za sebou klesla. Dostala se tak na nejslabší úroveň od loňského května. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Údaje podle ní signalizují, že eurozóna se vrátí do hospodářské recese.
- Zakázky německých průmyslových podniků se v srpnu propadly o 5,7 %. To představuje jejich nejprudší pokles od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Vyplývá to podle agentury Reuters z pondělních údajů německého ministerstva hospodářství.
- Britskému výrobci luxusních vozů Aston Martin klesla v loňském roce ztráta před zdaněním o třetinu na 25,4 milionu liber. Firmě pomohlo mírné oživení poptávky po luxusních autech, které zvýšilo její prodej.
- Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) budou v následujících dnech stávkovat za zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Novinářům to v pondělí sdělil Claus Weselsky, šéf odborů GDL, které strojvedoucí zastupují. Pro zahájení stávky podle něj hlasovalo 91 % členů odborů. Českých cestujících by se prý mohla dotknout omezení na cestě z Prahy do Berlína a Hamburku.
- Když se Mario Draghi vydal na svoji zatím poslední výpravu za poražením deflačního monstra poté, co selhaly programy na poskytnutí finanční injekce akciovým trhům, které z "nepochopitelného" důvodu nedokázaly spravit evropské insolventní ekonomiky sužované vysokou nezaměstnaností a biliony eur v nesplácených úvěrech, očividně se řídil posledním průzkumem veřejného mínění Eurobarometr, v němž drtivá většina respondentů uvedla, že nejpalčivějším problémem, jemuž nyní čelí, jsou klesající ceny, tedy deflace. Ne, počkat - zmíněný průzkum ukazuje přesný opak.
- Německý mediální gigant Bertelsmann koupí od firmy Jahr Holding zhruba čtvrtinový podíl ve vydavatelství Gruner + Jahr. Oznámila to v pondělí společnost Bertelsmann, které tak nad vydavatelstvím získá plnou kontrolu. Finanční podmínky transakce společnost však nezveřejnila.
- Rubl se v pondělí vůči dolaru poprvé v historii propadl pod 40 rublů za dolar. Uvedla to na svých internetových stránkách tisková agentura Interfax. Rubl je pod tlakem již několik měsíců kvůli sankcím uvaleným na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí, poklesu cen ropy a vysoké poptávce po dolarech od ruských firem, které nemají přístup na zahraniční kapitálové trhy.
- Evropský výrobce letadel Airbus od počátku letošního roku zaostává za konkurenčním americkým Boeingem v objednávkách i dodávkách. Do konce září získal Airbus 1077 objednávek na nová letadla, Boeing až 1106 objednávek. Vyplývá to z údajů, které společnosti zveřejnily.
- Podle ratingové agentury S&P hrozí Řecku během příštích 15 měsíců další default. Nemusí se mu totiž podařit ufinancovat vše, co financovat potřebuje. S&P odhaduje, že v uvedeném období země bude potřebovat asi 43 miliard EUR k zaplacení splátek dluhů. Nemusí se jí přitom ani zdaleka podařit prodat dostatečný objem dluhopisů.
Zdroj: Bloomberg