Inflace v České republice v září zrychlila méně, než se čekalo. Je však nejvýše za celý letošní rok

Inflace v České republice v září meziročně zrychlila na 0,7 % ze srpnových 0,6 % a je nejvyšší od začátku roku. Analytici však očekávali zrychlení na 0,8 % meziročně. Meziměsíčně ceny klesly o 0,2 % v souladu s odhady.
"Meziroční inflace postupně narůstá. Jestliže ještě v srpnu dosahovala 0,6 %, v září se posunula na 0,7 %. Je to o něco méně, než jsme předpokládali, avšak stále je to číslo dvě desetiny procentního bodu nad poslední prognózou ČNB," okomentoval data Petr Dufek, analytik z ČSOB.
"Nejnovější čísla potvrzují, že inflace je pozvolna na vzestupu, avšak stále zůstává daleko za cílem ČNB. Důvodem je snížení cen energií v úvodu roku a pokračující boj mobilních operátorů o zákazníky. Něco málo dokonce ušetří spotřebitelé na výdajích za zdravotní péči. V příštích měsících nás čeká další růst inflace, k čemuž dopomůže i již schválené zvýšení spotřebních daní u tabáku. Do konce roku by se proto inflace mohla dostat lehce nad procento," tvrdí Dufek.
"Návrat k cílovým dvěma procentům ČNB však nebude jednoduchý ani v příštím roce. Ve vzduchu je možné další zlevnění elektrické energie a na řadu přijde i další nízká sazba DPH u léků a odbourání poplatků ve zdravotnictví. Jde však o administrativní zásahy, které by centrální banka měla v podstatě ignorovat. Proto nepředpokládáme žádnou další změnu měnové politiky v dalších měsících a věříme, že ČNB udrží stávající kurzový režim i sazby nejméně do roku 2016," dodává Dufek.
"Mírným zklamáním je stagnace růstu cen služeb na úrovni 1,2 % meziročně, přičemž lze konstatovat, že probíhající, stále solidní oživení české ekonomiky se v září na české inflaci na rozdíl od předchozích měsíců nijak výrazně neprojevilo," upozorňuje analytik Jan Šedina z České spořitelny. "V souhrnu česká inflace stále pozvolna roste, koncem roku by se měla dle našich odhadů přiblížit k 1% hranici, popřípadě mírně nad ni. K pozvolnému návratu inflace k 2% inflačnímu cíli ČNB by dle nás mělo dojít během druhé poloviny příštího roku.
Hlavním rizikem pro postupný růst české inflace je podle Šediny aktuálně hrozba zřetelnějšího zpomalení růstu české ekonomiky v roce 2015 s ohledem na churavějící Německo (eurozónu). "Pravděpodobnost tohoto scénáře (zpomalení růstu české ekonomiky v příštím roce hlouběji pod 2 %) však s ohledem na některé výrazně pozitivní domácí faktory (pokračující akcelerace růstu spotřeby domácností, expanzivní fiskální politika) vidíme jako nízkou."
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura ovlivnilo podobně jako v minulých letech hlavně snížení cen dovolených s komplexními službami o 14,1 % v důsledku končící letní sezóny. V oddíle bytové vybavení a zařízení domácnosti klesly především ceny spotřebního zboží pro domácnost o 1,5 %. Z potravin klesly především ceny jogurtů o 7,0 %, jablek o 8,7 %, brambor o 3,7 %, ostatní zeleniny o 4,6 %, chleba o 1,7 %.
Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v září působilo zejména zvýšení cen v oddíle odívání a obuv, kde vzrostly ceny oděvů o 1,9 % a obuvi o 4,5 %. V oddíle ostatní zboží a služby došlo ke zvýšení cen finančních služeb o 2,5 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny lihovin o 0,9 %, vína o 0,7 %, zatímco ceny piva klesly o 0,6 %. V oddíle bydlení se zvýšily ceny elektřiny o 0,2 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly v září vyšší než v srpnu zejména ceny plodové zeleniny o 34,6 %, citrusů o 14,3 %, sýrů o 1,1 %, ostatních mléčných výrobků o 1,2 %, čokolády a čokoládových výrobků o 2,3 %. V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 1,7 %, ve školních družinách o 4,4 %, školné na veřejných vysokých školách o 7,8 %. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny ve školních jídelnách o 1,5 %, za ubytování v internátech o 0,7 % a na vysokoškolských kolejích o 0,9 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 %, zatímco ceny služeb klesly o 0,8 %.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 0,7 %, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde ceny ovoce přešly ze srpnového poklesu o 4,2 % v růst o 2,4 % v září. Důvodem bylo především zvýšení cen citrusů o 17,9 %. U cen zeleniny došlo v září ke zmírnění jejich poklesu na 1,0 % (v srpnu pokles o 11,0 %). Tento vývoj ovlivnily především ceny plodové zeleniny, které byly meziročně vyšší o 31,3 % (v srpnu o 1,0 %) a ceny brambor, u kterých zmírnil jejich pokles v září na 34,7 % ze 41,1 % v srpnu. Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle ostatní zboží a služby v důsledku zvýšení cen finančních služeb o 5,0 % (v srpnu o 2,1 %). Naopak v oddíle odívání a obuv zpomalil růst cen vlivem zmírnění růstu cen obuvi v září na 3,9 % ze 4,9 % v srpnu. Také v oddíle rekreace a kultura zpomalil meziroční růst cen zejména vlivem snížení růstu cen dovolených s komplexními službami v září na 3,8 % ze 4,6 % v srpnu.
Největší vliv na meziroční růst spotřebitelských cen, který v září zesílil především vlivem cen ovoce a zeleniny, měly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny mléka vzrostly meziročně o 4,6 %, sýrů o 5,1 %, jogurtů o 8,8 %, vajec o 13,6 %, čokolády a čokoládových výrobků o 10,9 %, medu o 7,5 %, kakaa o 5,5 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák vzrostly ceny alkoholických nápojů o 3,4 % a tabákových výrobků o 1,7 %. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 2,0 % a ubytovacích o 0,9 %.
Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddíle bydlení vlivem poklesu cen elektřiny o 10,2 %. Ceny zemního plynu se zvýšily o 2,4 %, čistého nájemného o 0,9 %, vodného o 3,4 %, stočného o 3,2 %, tepla a teplé vody o 0,7 %. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 2,2 % a mobilních telefonů o 17,7 %.
Zdroj: ČSÚ