US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-0,08 %
KB-0,29 %
Erste-0,25 %

Evropské akcie v pátek opět zlevnily a týden uzavřely hluboko v červených číslech

Obchodování na evropských akciových trzích v závěru týdne navázalo na čtvrteční vývoj na amerických trzích a skončilo výrazně v červených číslech. Investoři se obávají o vývoj světového hospodářství, což ve čtvrtek kromě jiného umocnila německá makrodata, která naznačila, že evropské lokomotivě pomalu dochází pára. Výrazné ztráty si evropské trhy připsaly i za celý obchodní týden.

Redakce IW
Redakce IW
10. 10. 2014 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 v pátek klesl o 1,43 %, německý DAX odepsal 2,4 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,64 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,67 % na 2 991,50 bodu. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry automobilek a akcie z odvětví ropy a zemního plynu. Nejméně naopak klesly realitní sektor a tituly z potravinářského odvětví.

Pořádný sešup evropské akcie zažily i v týdenním horizontu. Od pondělí do pátku odepsal britský index FTSE 100 2,74 % na 6 339,97 bodu, německý DAX se propadl o 4,42 % na 8 788,81 bodu a francouzský CAC 40 ztratil 4,79 % na 4 073,71 bodu. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 klesl o 7,08 % a index Stoxx Europe 600 za pět obchodních dní uzavřel se ztrátou 4,05 % na 321,62 bodu.

Investoři se akcií ve velkém zbavovali hlavně kvůli obavám z vývoje světové ekonomiky. Geopolitika do obchodování promlouvala pouze minimálně.

Mezinárodní měnový fond snížil predikci růstu světové ekonomiky

Mezinárodní měnový fond snížil predikci růstu světové ekonomiky

Náladu investorů tento týden negativně ovlivnila série slabých hospodářských údajů z Německa, které je největší evropskou ekonomikou. Akcie tlačí dolů rovněž rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu zhoršit výhled světové ekonomiky pro letošní i příští rok a rostoucí obavy ze smrtícího onemocnění ebola.

Hlavní páteční události na evropských trzích

  • Průmyslová výroba ve Francii v srpnu v meziměsíčním srovnání stagnovala. Očekával se pokles o 0,2 %. Údaj za červenec byl revidován na +0,3 % z +0,2 %.
  • Polsko zavede euro nejdříve po roce 2020. Prohlásil to polský vicepremiér a ministr hospodářství Janusz Piechociński, uvedla v pátek agentura Reuters. Polská vláda dala opakovaně na vědomí, že do eurozóny vstoupit chce, časový harmonogram ale nikdy neuvedla. Zatím ho neupřesnila ani nová premiérka Ewa Kopaczová.
  • O společné měně v rámci vznikající Euroasijské hospodářské unie (EAHU) je zatím předčasné mluvit. Podle agentury TASS to prohlásil předseda horní komory běloruského parlamentu Anatolij Rubinov. Stejně tak předčasné je podle něj hovořit i o zavádění politických struktur do této ekonomické unie Běloruska, Ruska a Kazachstánu, která začne fungovat od 1. ledna 2015.
  • Průmyslová výroba v Itálii v srpnu meziročně klesla o 0,7 %. Čekal se mírnější pokles o 0,2 %. V červenci se meziročně snížila o 1,6 % (revidováno z -1,8 %). Meziměsíčně ale italská průmyslová výroba o 0,3 % vzrostla (odhad: +0,5 %, červenec: -1 %).
  • Německá vláda příští týden přistoupí k revizi svého výhledu růstu největší evropské ekonomiky. Podle agentury Reuters to tvrdí dva nejmenované zdroje obeznámené se situací. Jeden ze zdrojů podle Reuters řekl, že německá vláda odhad růstu HDP pro letošní i příští rok sníží na 1,25 %.
  • Spojené království: Obchodní bilance v srpnu skončila se schodkem 9,10 miliardy GBP (odhad: -9,6 miliardy GBP, červenec: -10,4 miliardy GBP).
  • Řecko: Průmyslová výroba v srpnu meziročně klesla o 5,7 % (červenec: -1,1 %).
  • Největší výrobce luxusních aut na světě BMW prodal v září 167 584 nových vozů své hlavní stejnojmenné značky. Meziročně tak prodeje automobilky vzrostly o 6,1 %, hlavně díky vysoké poptávce v Evropě. BMW si i letos drží náskok nad svými hlavními konkurenty, kterými jsou Audi a Mercedes, náskok se však snižuje.
  • Portugalský index spotřebitelských cen v září meziročně klesl o 0,4 %. Meziměsíčně se ale index o 0,6 % zvýšil.
  • Slovenské plynárny SPP už měsíc dostávají z Ruska méně zemního plynu. V současnosti jsou dodávky na polovině obvyklého objemu. Na dotaz ČTK to v pátek novinářům řekl slovenský ministr hospodářství Pavol Pavlis, podle kterého by i navzdory tomuto vývoji měla země pokrýt domácí spotřebu plynu v nadcházející zimní sezoně.
  • Státní dluh České republiky klesl ve třetím čtvrtletí o 297 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Proti konci roku se dluh snížil o 332 milionů korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadal dluh zhruba 161 tisíc korun.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: ČTK, CNBC

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně