US MARKETOtevírá za: 16 h 7 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Polsko hrozí bojkotem emisní dohody EU, pokud nebudou kompenzace

Polská vláda chce dosáhnout kompromisu ohledně dohody o škodlivých emisích, kterou má příští týden schválit summit Evropské unie. Polsko hodlá spolu s dalšími zeměmi bývalého východního bloku včetně Česka vyjednat od Bruselu vyšší kompenzace za přechod na šetrnější energetické zdroje, uvedl ve středu deník Financial Times. Česko podle ředitele odboru českého ministerstva životního prostředí Pavla Zámyslického stále vyjednává a snaží dosáhnout dohody, která bude pro stát výhodná.

Pokud se Varšavě dohodu nepodaří vyjednat, nevyloučil ministr zahraničí Grzegorz Schetyna možné veto nového klimatického závazku. Zámyslický ale zdůraznil, že Česká republika stále upřednostňuje dohodu mezi evropskými státy a nalezení kompromisu. "Text je poměrně otevřený. Je tam sice dost věcí, které jsou sporné, ale my se snažíme aktivně přispět k tomu, že dohoda bude nalezena," řekl ve středu Zámyslický. Evropská rada zasedá už příští týden, pojede na ni zřejmě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Polská ekonomika je z převážné části založena na uhlí, z jehož spalování pochází 90 % veškeré elektřiny v zemi. Varšava se proto obává, že dohoda o omezení produkce oxidu uhličitého v zemi povede do roku 2030 ke zdražení cen energií až o 120 procent.

Iniciativu podle Financial Times vede Polsko spolu s Českem a v jejím pozadí stojí také Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Varšava usiluje o přiznání finančních náhrad od unie. "Budeme počítat, čísla máme na stole," řekl v úterý ministr Schetyna polskému rozhlasu s tím, že se Varšava pokusí, aby výsledek summitu co nejméně zasáhl polskou energetiku.

Podle zdroje z českého ministerstva zahraničí se na společném postupu země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) dohodly s Bulharskem a Rumunskem. Tyto země jsou prý připraveny podporovat polský postoj "do určitého bodu", pak už to ale bude na samotných Polácích. Podle tohoto zdroje panuje nicméně politická vůle domluvit se, což prý cítí i Polsko.

Nový šéf polské diplomacie nevyloučil, že země použije v případě klimatické dohody práva veta, dodal však, že by Polsko nemělo vystupovat proti všem ostatním členským zemím. "Poláci tady v té věci vystupují dost ostře. Kolikrát se na svou stranu snaží dostat více států, než za nimi skutečně stojí," komentoval Zámyslický.

Zdroj: ČTK

Emisní povolenkyEvropská uniePolsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika