V Evropě ve středu oficiálně začala korekce, akcie krvácely

Evropské akcie ve středu mohutně ztrácely. Na trhu panovala panika způsobená mnoha faktory od amerických makrodat po virus ebola. Regionální Stoxx Europe 600 odepsal od vrcholu dosaženého v červnu 11 %, a oficiálně tak začala korekce na trhu, což je podle definice pokles o více než 10 %.
Britský FTSE 100 odepsal 2,83 %, francouzský CAC 40 3,63 % a německý DAX 2,87 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil přes 3 % a od vrcholu dosaženého v červnu odepsal už 11 %, na trhu tedy oficiálně začala korekce.
Všechny sektory ztrácely, nejhůře na tom byly banky a sektor zdravotní péče poté, co Spojené státy potvrdily druhý případ nakažení virem ebola. Je jím zdravotní sestra v dallaské nemocnici, která pečovala o pacienta nakaženého ebolou v Africe. Po vystavení viru sestra letěla do Clevelandu a zpět do Dallasu a úřady se nyní snaží kontaktovat všechny cestující, kteří byli tím pádem viru možná také vystaveni.
Akcie britské společnosti Shire se propadly o více než 20 % poté, co americká AbbVie začala pochybovat o výhodnosti případné fúze.
Řeckému akciovému trhu se ve středu nedařilo, hlavní index ztrácel kolem 9 %. Řecké trhy nyní ovládají dva faktory - nárůst popularity levicového politika Alexise Tsiprase, lídra strany SYRIZA, který, kdyby se někdy dostal k moci, by zaujal mnohem více konfrontační postoj vůči eurozóně a politice škrtů a úspor, a vyostřující se potyčka mezi současnou vládou a zbytkem Evropské unie kvůli snaze Řecka opustit předčasně záchranný program. Výsledkem je výprodej řeckých akcií, převážně bank. V závěru akcie nejhorší ztráty smazaly a odepsaly "jen" přes šest procent. Navázaly tak na úterní více než 5% ztrátu.
Krátce po půl třetí se z ničeho nic prudce snížily výnosy z dluhopisů, oslabil dolar a akcie na burze klesly. Potom tyto nejtvrdší poklesy sice korigovaly, přesto obchodníkům i investorům zamotal tento pokles hlavy.
"Příčina takto prudkého pohybu je nejasná. Vzhledem k tomu, že zasažena byla řada trhů, je velmi málo pravděpodobné, že by mohlo jít o důsledek technické chyby. Data zveřejněná v USA nebyla nejlepší, ale určitě ne tak špatná, aby mohla zdůvodnit takto prudký pohyb. V úvahu přichází i možnost, že trhy reagovaly na hrozbu šíření eboly v USA s vysoce negativními dopady na ekonomiku. Momentálně je však přesné určení příčiny mimořádných pohybů nemožné, ukazují však na to, že ve finančním systému aktuálně panuje extrémní nervozita," říká analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Evropská unie by při dovozu energie mohla v příštím roce ušetřit více než 80 miliard dolarů, pokud ceny ropy zůstanou na nízké úrovni. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Nižší náklady na energii by mohly přinést určitou úlevu spotřebitelům a firmám, jež se již řadu let potýkají s negativními dopady finanční krize.
- Irsko zrušilo skulinu, díky níž se mohly zahraniční společnosti de facto vyhýbat placení daní, takzvanou double Irish. Americké společnosti však nemusejí klesat na duchu, v domácích daňových zákonech mají takových mezer ještě několik.
- Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se vztahy Ruska a Spojených států musejí vrátit do "bodu jedna" a normalizovat se. Sankce uvalené na Rusko byly podle něj "absolutně destruktivní" co se týče vztahů Ruska a západních zemí.
- Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v období od června do srpna klesla na 6 %, čekalo se 6,1 % z předchozího tříměsíčního období, kdy byla 6,2 %. Průměrná týdenní mzda ve stejném období vzrostla o 0,7 % v souladu s odhady (v období od května do července vzrostla o 0,6 %). V září požádalo o podporu v nezaměstnanosti o 18 600 lidí méně, čekal se však pokles o 35 tisíc (srpen revidován na -33 200 z -37 200).
- Němečtí spotřebitelé budou v příštím roce platit méně na podporu obnovitelných zdrojů, pokles ale bude jen nepatrný. Výše takzvané "zelené přirážky" klesne na 6,17 eurocentu za kilowatthodinu z dosavadních 6,24 eurocentu. Je to vůbec poprvé, co se výše příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny, meziročně sníží.
- Slovenská společnost Slovak Telekom a její mateřská Deutsche Telekom mají za více než pětileté zneužívání dominantního postavení na trhu zaplatit pokutu ve výši 38 838 000 eur. Oznámila to ve středu Evropská komise, která pokutu uložila na základě svého hloubkového šetření. Cílem firem prý bylo vytlačit konkurenci z trhu se širokopásmovými službami.
- Slovensko by mělo v příštím roce snížit schodek veřejných financí pod dvě procenta výkonu ekonomiky z letos očekávaných téměř tří procent hrubého domácího produktu. Vyplývá to z návrhu tříletého rozpočtového výhledu, který ve středu schválila levicová vláda premiéra Roberta Fica. Podle ministerstva financí je předkládaný rozpočet ambicióznější, než vyžadují evropská pravidla.
- Italská energetická skupina Enel předpokládá, že závazné nabídky na koupi dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE) dostane do konce listopadu. Sdělil to ve středu v italském parlamentu generální ředitel Enelu Francesco Starace. O koupi většiny ve slovenském podniku se zajímají české společnosti ČEZ a EPH a zájem o koupi části podílu dává najevo i slovenská vláda.
Zdroj: Bloomberg