Ministři se na zvýšení poplatků za těžbu uhlí neshodli

Ministři financí a průmyslu se ve středu nedohodli na tom, jak by se od příštího roku měl zvýšit poplatek z těžby uhlí. Po jednání to řekl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), který o tom chce ještě jednat se zástupci firem a odborů. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) před jednáním požadoval maximálně dvojnásobné navýšení, vyšší nárůst by podle něj poškodil těžební průmysl. Babiš chtěl původně poplatek zvýšit desetinásobně. Nyní těžaři odvádějí 1,5 % z tržní ceny uhlí.
"My jsme se nedohodli, vyměnili jsme si názory. Pan Mládek navrhnul navýšení poplatků u povrchových dolů na dvojnásobek. Je to ještě v jednání, není to definitivní," řekl Babiš, podle kterého by konečné rozhodnutí mohlo být v řádech týdnů. Do té doby se chce ministr sejít se zástupci firem a odborů. S odboráři má naplánovanou schůzku na pondělí.
Babiš je zastáncem vyšších poplatků za těžbu. "Firmy vyvíjejí tlak přes odborové organizace, ale myslím, že mají dobré výsledky a že není důvod propouštět lidi. Jsou to tlaky a strašení, které nemají reálný základ. Uhlí patří státu a stát za to dostává velice málo," uvedl vicepremiér.
S tím ale nesouhlasí Mládek. "Abychom mohli vyloučit riziko ztráty pracovních míst a další negativní dopady, nemělo by navýšení v roce 2015 překročit dvojnásobek dnešní hodnoty," uvedl. O dalším navyšování je možné jednat napřesrok, poplatky by totiž podle něj měly růst postupně, a nikoliv skokově. Zároveň poukázal na to, že se dosud vláda neshodla na energetické koncepci a surovinové politice státu.
S plánem změnit poplatky za těžbu nerostů přišlo letos v dubnu ministerstvo financí. To tehdy současný systém označilo za nevýhodný pro stát. Od změny si slibovalo zvýšení příjmu státu o více než 3,6 miliardy korun. Například u hnědého uhlí počítal původní návrh s nárůstem poplatků na desetinásobek, u ostatních komodit pak se zdvojnásobením procentních sazeb úhrady s respektováním desetiprocentního stropu.
I Mládek v polovině října předpokládal výraznější navýšení poplatků, které by do rozpočtu přineslo zhruba miliardu korun. "Tato dodatečná jedna miliarda by generovala zvýšení poplatku za těžbu hnědého uhlí na 4,5násobek," uvedl tehdy. Hnědouhelné společnosti však i tuto výši označují "obtížně stravitelnou".
Návrh na zvýšení těžebních poplatků obsahuje novela horního zákona, kterou v současnosti připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu na základě dohody stran vládní koalice. "Chtěl bych zdůraznit, že to není iniciativa mého ministerstva," uvedl v říjnu Mládek. Podle něj se poplatky nezvýšily od roku 1992, určité navýšení si proto dokáže představit.
Zdroj: ČTK