Evropské akcie i díky silnému závěru zahájily týden solidním posílením

Evropské akciové trhy v pondělí posílily. Dařilo se například akcií pivovaru Carlsberg, který oznámil dobré výsledky hospodaření.
Britský akciový index FTSE 100 posílil o 0,59 %, německý DAX vzrostl o 0,65 % a francouzský CAC 400 přidal 0,79 %. Index velkých evropských firem DJ EuroStoxx 50 zpevnil o 0,97 %. V rámci širšího indexu Stoxx Europe 600 se nejvíce dařilo akciím zaměřeným na osobní spotřebu, cestovní ruch a volný čas a finanční služby, relativně nejméně rostly ceny akcií v realitním odvětví, jediné v mínusu zůstaly akcie z odvětví základních materiálů.
Akcie dopravní a zbrojařské společnosti Serco ztratily 32,2 % poté, co firma oznámila záměr navýšit kapitál o 550 milionů liber a snížila výhled letošního hospodaření. Společnost Fugro zabývající se službami a technologiemi pro těžbu ropy a plynu zpevnila na burze o 49 %, když 15 % jejích akcií nakoupila konkurenční Boskalis.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Britská finanční společnost Lloyds Banking Group čelí žalobě ze strany více než 5 000 investorů. Ti tvrdí, že přišli o zhruba 400 milionů liber, když firma před šesti lety převzala domácího konkurenta HBOS. Informoval o tom list Financial Times na svých internetových stránkách.
- Katalánci se v referendu vyslovili pro nezávislost, Madrid ho však neuznává. V pondělí ráno bylo sečteno téměř 90 % hlasů a 1 649 239 z dvou milionů voličů odpovědělo kladně na obě pokládané otázky, tedy jestli by Katalánsko mělo být státem a zda by tento stát měl být nezávislý.
- Moskva nemá v plánu zavést kapitálové kontroly ani další "nouzové kroky" v reakci na pokles hodnoty ruského rublu. Prohlásil to v pondělí v Číně ruský prezident Vladimir Putin.
- Tržby společnosti Carlsberg ve třetím čtvrtletí vzrostly, zisk meziročně stagnoval. Silný růst v Asii vyvážilo Rusko, které je v současnosti pro dánskou firmu největším trhem a prodej zde výrazně klesl.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v listopadu mírně zlepšila poté, co se tři měsíce za sebou zhoršovala. Uvedla to v pondělí výzkumná společnost Sentix. Dodala však, že hrozba návratu eurozóny do recese ještě nebyla zcela zažehnána.
- Ruská centrální banka očekává v příštím roce stagnaci domácí ekonomiky. V dalším roce by pak měl hospodářský růst činit pouze 0,1 %. Vyplývá to z tříleté strategie pro měnovou politiku, kterou v pondělí banka zveřejnila.
- Meziroční pokles spotřebitelských cen v Řecku v říjnu prudce zrychlil na 1,7 % ze zářijových 0,8 %. Oznámil to tamní statistický úřad. Řecká ekonomika se tak nachází v deflaci již 20 měsíců za sebou, říjnové tempo poklesu cen bylo nejprudší od začátku letošního roku.
- Druhá největší ruská banka VTB by mohla stáhnout své akcie z londýnské burzy a zvažovat vstup na burzu v Číně. V tomto roce to ale prý nenastane.
- Francouzská automobilka Renault otevřela svůj první závod na výrobu aut v Alžírsku. Investice v hodnotě 50 milionů eur má pomoci automobilce posílit pozici na druhém největším automobilovém trhu v Africe.
- Barclays zaznamenala na svém privátním mimoburzovním trhu 33% pokles objemu obchodů, což naznačuje, že na banku stále nepříznivě dopadají soudní spory a ohrožují její příjmy.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
