Americké akcie v pondělí opět posunuly historické rekordy

Americké akciové trhy začaly nový týden bez výraznějších pohybů a v polovině obchodování mírně získávaly. Investoři po třítýdenním vzestupu hlavních indexů na nová maxima čekali na nové impulzy. Nakonec všechny tři hlavní indexy posílily a Dow s S&P 500 posunuly svá historická intradenní i závěrečná maxima.
Dow nakonec přidal 0,23 % na 17 613,74 bodu (intradenní rekord 17 621,87 bodu), S&P 500 posílil o 0,31 % na 2 038,26 bodu (intradenní rekord 2 038,70 bodu) a Nasdaq vzrostl o 0,41 % na 4 651,62 bodu. V plusu zakončilo 7 z 10 hlavních sektorů v čele s firmami z oboru zdravotní péče, z technologického a průmyslového odvětví, ve ztrátě se pohybovaly cenné papíry firem z oblastí telekomunikací, základních materiálů a energetiky. Index volatility VIX klesl o 3,58 % na 12,65 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 6 bazických bodů na 2,36 %.
Hlavní indexy rostly poslední tři týdny v řadě, ke konci minulého týdne se už ale vzestup takřka zastavil. V USA nyní končí období zveřejňování čtvrtletních výsledků hospodaření a v nejbližších dnech není na programu žádná významnější ekonomická statistika. "Trh přeřadil na neutrál a vybírá si oddechový čas," řekl agentuře Reuters Peter Kenny z newyorské společnosti Clearpool Group. "Silný dolar zatím ve výsledkových zprávách nezpůsobil Bahl & Gaynor.
McDonald's (+0,01 %) během dne odevzdal zisky, které nabral po zprávě, že jeho tržby klesly pomaleji, než se čekalo. Stavitel luxusních domů Toll Brothers (+2,27 %) posílil po oznámení růstu tržeb o 29 %. Alibaba Group (+4,01 %) posílila před úterním "dnem singles" v Číně, který je globálně rekordním dnem, pokud jde o internetové prodeje.
Dendreon (-80,89 %), výrobce léku na rakovinu prostaty, oznámil bankrot. Abercrombie & Fitch (-2,75) na burze oslabila po snížení doporučení z outperform na market perform od analytiků ze společnosti Oppenheimer.
Akcie společností Time Warner Cable (-4,94 %), Comcast (-3,99 %) a Cablevision Systems (-1,69 %) ztrácely poté, co prezident Barack Obama apeloval na jasný zákaz prioritizace webového obsahu a rychlosti procházení. Internet má být pro všechny stejně rychlý.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Julian Emanuel z UBS předpokládá, že index S&P 500 v roce 2015 posílí o dalších 14 % a 2 225 bodů a zisk na akcii v rámci indexu posílí o 7 % 126 USD. Důvodem Emanuelova optimismu jsou silné firemní bilance umožňující pokračující aktivitu na trhu fúzí a akvizic, růst americké ekonomiky i ziskovosti firem. Pro index vymezil rozmezí od nejhoršího scénáře (1 750 bodů) po nejlepší (2 400 bodů).
- Bill Gross přitahuje peníze investorů. Do firmy, v níž nově působí - Janus Capital -, přitekla v říjnu miliarda dolarů. Celých 364 milionů šlo do Global Unconstrained Bond Fund, který řídí přímo Gross. Na konci září měl tento fond ve správě pouze 79 milionů dolarů.
- V operačním systému iOS, kterým společnost Apple osazuje telefony iPhone a tablety iPad, je závada. Ta většinu těchto přístrojů vystavuje riziku kybernetického útoku. Informovala o tom společnost pro počítačovou bezpečnost FireEye, na jejíž zprávu upozornila agentura Reuters. Výzkumníci firmy zjistili, že se do přístrojů od Applu může dostat nástroj možného útoku po stažení falešné aplikace, která má stejné identifikační znaky jako aplikace Applu. FireEye uvedla, že firmu Apple na tuto závadu upozornila již v červenci.
- Prezident Barack Obama chce přísnější pravidla, aby ochránil "otevřený internet". Americká komise pro komunikaci Federal Communications Commission by neměla povolovat takzvané rychlé přístupy a měla by regulovat vysokorychlostní či širokopásmové služby internetu podobně, jako reguluje telekomunikace. Komise by však neměla určovat sazby, vysvětlil Obama ve svém prohlášení. Cílem je zachovat nezávislost internetu.
- Největší světový fastfoodový řetězec McDonald's oznámil říjnové srovnatelné tržby, které překonaly očekávání analytiků díky zpomalení poklesů. Světové tržby v obchodech otevřených minimálně 13 měsíců klesly o 0,5 %, analytici přitom očekávali 2,2% pokles.
- Google spustil kampaň za boj s ebolou. Za každý dolar věnovaný veřejností pošle na boj s nemocí dva dolary.
Ropu držel na uzdě sílící dolar
Ceny ropy na světových trzích v pondělí nakonec výrazně klesly a smazaly počáteční nárůst. Vliv konfliktů v Libyi a na Ukrajině zastínilo během dne oživení kurzu dolaru spolu s přetrvávajícími obavami z vysoké nabídky na trhu a slabé globální ekonomiky.
Severomořská ropa Brent ztrácela těsně před koncem obchodování více než dolar a pohybovala se kolem 82,30 dolaru za barel. Přiblížila se tak čtyřletému minimu 81,63 USD za barel z poloviny minulého týdne.
Americká lehká ropa WTI zlevnila o 1,30 USD na 77,35 USD za barel, třebaže předtím se vyhoupla až na 79,85 dolaru.
Ropu zpočátku podporovaly obavy o těžbu v Libyi, kde pokračují šarvátky o ropná pole a přístavy. Trh byl také znepokojen eskalací konfliktu na východě Ukrajiny.
Později ropu oslabil obnovený vzestup dolaru, jehož index vůči koši šesti hlavních světových měn po počátečním poklesu posílil o 0,15 %. Silný dolar zdražuje investorům v jiných měnách ropu a další komodity obchodované v americké měně. "Zvýšená geopolitická rizika poskytla cenám ropy o víkendu růstový impulz, na trhu se ale po oživení dolaru prosadilo vybírání zisků," řekl agentuře Reuters analytik Phil Flynn z chicagské společnosti Price Futures Group.
Silný dolar spolu s přetlakem nabídky v situaci slabé globální ekonomiky srazil cenu Brentu od června o téměř 30 %. K poklesu přispívá i zdrženlivost ropného kartelu OPEC, jehož přední členové dávají najevo, že na ministerském zasedání 27. listopadu nepodniknou kroky ke stabilizaci cen.
Silný dolar a dobrá nálada na akciovém trhu tradičně nepřály zlatu. To odepsalo přes 2 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, MarketWatch
Aktuality

