US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,80 %
NASDAQ-0,58 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

A.T. Kearney: Světová ekonomika poroste do roku 2020 o 3,5 %

Po celosvětové finanční krizi dochází k postupné stabilizaci světového hospodářství a reálný růst globální ekonomiky bude do roku 2020 činit okolo tří až čtyř procent. Ve své studii to odhadla poradenská společnost A.T. Kearney. Největší vzestup podle ní zažijí především země jihovýchodní Asie a Latinské Ameriky. Mezi tyto nové ekonomické tygry se z Evropy zařadí pouze Polsko. Pokud jde o ostatní země Evropy, odhad již tak optimistický není.

Redakce IW
Redakce IW
24. 11. 2014 | 15:43
Světová ekonomika

Nejhorší vyhlídky má eurozóna. Ve srovnání s Evropou jsou na tom lépe Spojené státy americké. Tam se dařilo lépe finančním trhům, zvyšuje se objem poskytovaných úvěrů a mobilita pracovníků je výrazně vyšší než v Evropě. Vedle toho USA zvýšily produkci ropy a zemního plynu. I proto je tam očekávaný růst ekonomiky kolem dvou procent.

Jediným opravdu vyčnívajícím členem EU je Polsko. To zařadila A.T. Kearney mezi takzvanou silnou ekonomickou sedmičku roku 2020. Vedle Polska tam řadí ještě Čínu, Chile, Malajsii, Peru, Filipíny a Mexiko. Severní sousedé Česka těží hlavně z podnikatelsky přívětivého prostředí, vzdělané pracovní síly i z blízkosti k Německu a přístupu k Baltskému moři. Ekonomické reformy prováděné od 90. let přinesly pozitiva a jako jediná země v EU si Polsko navzdory krizi zachovalo ekonomický růst.

Na vzestupu jsou také ekonomiky Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie. Čína zůstane přes některé problémy největším trhem. Velkým impulzem jsou tamní investice do infrastruktury. Přesto ji brzy začne dohánět Indie. Malajsie těží z přátelského prostředí pro podnikatele. Její ekonomika se nyní už řídí domácí poptávkou, navíc roste vzdělanost i sociální systém. Filipíny zažívají velký ekonomický růst o 7,2 %, který by měl podle předpovědi pokračovat alespoň tempem 6,3 %.

Chile zase stále těží z liberálně-ekonomických reforem 80. let. V regionu má také nejtransparentnější vládu a nejlepší právní prostředí. Jako největší producent mědi má také výhodu kvůli momentálnímu zvýšenému zájmu o tuto surovinu. Podobně jsou na tom Peru a Mexiko. Obě země provedly ekonomické reformy, Peru těží minerály a zemní plyn, Mexiko zase uvolnilo podmínky pro těžbu ropy.

Zdroj: ČTK

Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná