US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve středu po úvodním vyčkávání mírně posílily, Dow se přiblížil k hranici 18 tisíc bodů

Americké akcie po úterním vzestupu nejprve stagnovaly, postupně ale začaly mírně posilovat. Pomohly jim lepší údaje z americké ekonomiky. Dow a S&P 500 tak opět posunuly své historické rekordy. Oči investorů jsou upřeny na ECB a její čtvrteční zasedání.

Redakce IW
Redakce IW
3. 12. 2014 | 22:00
Americké akcie

Dow přidal 0,18 % na 17 912,62 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,38 % na 2 074,33 bodu a Nasdaq posílil o 0,39 % na 4 774,47 bodu. Nejvíce se dařilo sektorům základních materiálů a průmyslu, v mínusu zakončila pouze odvětví necyklického spotřebního zboží a telekomunikací. Index volatility VIX spadl o 2,96 % na 12,47 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o bazický bod na 2,28 %.

Trh příliš nereagoval na údaje, podle nichž byl listopadový přírůstek počtu zaměstnanců v soukromém sektoru mírně pod očekáváním, ale zůstal nad hranicí 200 tisíc míst. Zrychlil naopak růst v americkém sektoru služeb. Údaje podle agentury Reuters naznačily, že globální útlum má na největší světovou ekonomiku jen omezený dopad.

O její solidní kondici vypověděla více pravidelná zpráva centrální, takzvaná Béžová kniha. Zlepšování největší světové ekonomky mimo jiné odráží to, že Fed poprvé v tomto roce neměl potřebu vymezovat ve zprávě tempo růstu přívlastkem "mírné". Manažeři firem jsou podle dílčích hlášení od Federálních rezervních bank z dvanácti měnových distriktů nadále optimističtí a síla ekonomiky se projevuje i v průmyslovém sektoru a na trhu práce. "Spotřebitelské výdaje si v říjnu a listopadu ve většině distriktů udržely trend zvýšeného růstu," uvedl Fed. "Některé kontakty označují za jeden z příspěvků k vyšším výdajům nižší ceny benzínu, zatímco brzký nástup mrazivého počasí povzbudil v některých oblastech nákupy zimního zboží." Inflace ale podle banky zůstává tlumená.

"Jde nepochybně o jeden z nejvíce býčích reportů, jaké jsem od Fedu v rámci Béžových knih kdy slyšel. Ekonomický výhled je lepší, než se investoři mohli obávat," uvedl Jack Ablin, investiční ředitel BMO Private Bank. "Ekonomika se dostala z fáze pomalého růstu. Akcie by do konce roku měly být podpořeny manažery, kteří se budou snažit dohnat svou underperformance za benchmarky," doplnil Marc Chaikin z Chaikin Analytics.

Výrobce alkoholických nápojů Brown-Forman odepsal na trhu 3,91 % po oznámení horších než očekávaných výsledků. Akcie Johnson & Johnson mírně oslabily (-0,73 %) po zprávě, že si farmaceutická a spotřebitelská společnost najala Goldman Sachs, aby prověřila možnosti prodeje její dceřiné firmy Splenda. Ta vyrábí umělá sladidla.

Po závěru obchodování společnost Walt Disney oznámila zvýšení roční dividendy o 34 % na 1,15 USD na akcii. Výplata proběhne 8. ledna 2015.

Výsledky za třetí kvartál oznámila společnost Aeropostale. Investory zklamala osmou kvartální ztrátou v řadě. Guess přidával po trhu necelé procento, ačkoli v rámci výsledkové zprávy oznámil i horší celoroční výhled a pokles tržeb. Kvůli zhoršení výhledu hospodaření ztrácela procento i společnost PVH, mezi jejíž značky patří například Calvin Klein nebo Tommy Hilfiger.

Ropa nejprve oživila, pak ale padla níže. Posílily dolar i zlato

Světové ceny ropy ve středečním rozkolísaném obchodování oživily z poklesu a severomořská ropa Brent se dočasně vrátila nad 71 dolarů za barel. Ropný trh zprvu oživoval samovolně v reakci na předchozí pokles a odpoledne jej podpořily údaje o poklesu ropných zásob na americkém trhu. Později ropu podkopala zpráva, že Saúdská Arábie čeká stabilizaci cen až kolem 60 dolarů za barel.

Ropný trh je silně rozkolísaný od minulého čtvrtku, kdy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) rozhodla, že nebude reagovat na letošní propad cen omezením těžby. Ropu letos sráží rostoucí nabídka na trhu a obavy o poptávku kvůli slabým ekonomikám v Evropě a Asii.

Trh podpořily oficiální údaje, podle nichž zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 3,7 milionu barelů a snížily se i v klíčovém překladišti Cushing ve státě Oklahoma. Podle analytiků citovaných agenturou Reuters ale nadále vládne trend poklesu a převládají odhady dalšího poklesu cen.

Trh pak oslabila zpráva listu The Wall Street Journal, podle níž si Saúdská Arábie myslí, že ceny ropy by se mohly stabilizovat kolem 60 dolarů za barel. To je úroveň, kterou by ona a další ropné země kolem Perského zálivu bez větších problémů vydržely.

Euro se vůči americkému dolaru hned dopoledne propadlo na 1,2352 USD, tedy na nejnižší úroveň od srpna 2012. Později se kurz EUR/USD několikrát dotkl hranice 1,23. Investoři totiž sázejí na další uvolňování měnové politiky v eurozóně. Dolar posiloval také vůči dalším měnám, jeho kurz vůči japonskému jenu se vyšplhal na nové sedmileté maximum.

Dolar dále těžil z optimistických vyjádření představitele Fedu Williama Dudleyho. Podle něj budou mít američtí spotřebitelé užitek z klesajících cen ropy, i když americkým energetickým firmám by mohl způsobit problémy.

Evropská centrální banka v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Opakovaně také dala najevo, že je v případě potřeby připravena stimulační opatření ještě rozšířit. Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu podle pátečních údajů klesla na 0,3 % z říjnových 0,4 %. Nachází se hluboko pod dvouprocentní hranicí stanovenou ECB jako strop cenové stability.

Investoři nyní čekají na tiskovou konferenci šéfa ECB Maria Draghiho po čtvrtečním zasedání banky. Doufají, že si díky ní učiní lepší představu o dalším vývoji měnové politiky v eurozóně.

Cena zlata vzrostla o více než procento. Ve světle toho, že posiloval i dolar, může jít o znamení toho, že trh očekává od ECB další uvolnění politiky.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Americká ekonomika pokračovala během posledního měsíce a půl v expanzi. Solidní růst byl patrný zejména u spotřebitelských výdajů, které dostaly vzpruhu díky levnému benzínu. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
  • ISM index nákupních manažerů ve službách v listopadu roste na 59,3 bodu z říjnových 57,1 bodu (odhad: 57,5 bodu).
  • Expanze amerického sektoru služeb v říjnu opět zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 56,2 bodu z říjnových 57,1 bodu. Předběžná data počítala s poklesem na 56,3 bodu. Kompozitní index spadl na 56,1 bodu z 57,4 bodu v říjnu, v souladu s předběžnými daty.
  • Produktivita ve Spojených státech byla ve třetím čtvrtletí podle finálních dat revidována nahoru na 2,3% růst oproti předchozímu odhadu 2,0 %. Meziročně se produktivita zvýšila o procento. Jednotkové náklady práce klesly ve třetím kvartálu o procento, původní odhad počítal s 0,3% růstem. Druhé čtvrtletí bylo navíc revidováno na prudší pokles 3,7 % oproti původně hlášenému poklesu o 0,5 %.
  • Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v listopad 208 tisíc nových pracovních míst. Po říjnovém přírůstku o 233 tisíc se však očekával o něco lepší výsledek 222 tisíc.
  • Jamie Dimon, šéf JPMorgan, oznámil, že ukončil léčbu rakoviny. Prognóza je prý velice dobrá.

Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC, Reuters

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie