US MARKETOtevírá za: 16 h 17 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Darovací daň z emisních povolenek prý není v souladu s právem EU, ČEZ by díky tomu mohl získat zpět 5,3 miliardy Kč

Darovací daň, kterou česká vláda uvalila na emisní povolenky, není v souladu s právem Evropské unie. Ve svém vyjádření to ve čtvrtek uvedla generální advokátka Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku Juliane Kokottová. Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto.

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
11. 12. 2014 | 19:28
ČEZ

Dvaatřicetiprocentní zdanění emisních povolenek zavedla pro roky 2011 a 2012 vláda premiéra Petra Nečase, získané peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie. Zmírnil se tak růst cen elektřiny pro podniky a domácnosti. Podle směrnic Evropské unie ale měla být většina povolenek v tomto období firmám přidělována bezplatně.

O vrácení daně požádalo letos několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Na darovací dani z bezplatně přidělených povolenek přitom stát v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy Kč, v roce 2012 pak 2,7 miliardy Kč.

Firma Ško-Energo se kvůli stížnosti proti dani z přidělených povolenek obrátila na soud. U pražského krajského soudu uspěla, stát nicméně podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.

"ČEZ rozuměl důvodům, proč stát tuto daň zavedl, ale podle právních norem musíme hájit zájmy firmy tak, abychom nepoškodili akcionáře ČEZ," řekl ve čtvrtek ČTK k problematice mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. ČEZ podle něj musel reagovat na počínání firmy Ško-Energo a zároveň mu končila lhůta, kdy mohl v záležitosti konat. "Proto jsme podali k příslušným finančním úřadům dodatečné daňové přiznání, kdy se přihlašujeme k vrácení této daně," dodal Kříž.

Generální advokátka Kokottová ve svém posudku uvedla, že Evropská unie požadovala v době vydání povolenek, aby jich členské státy firmám bezplatně přidělily přinejmenším 90 %. Uvalení daně je podle ní v rozporu s tímto principem bezplatného přidělení. Kokottová upozorňuje také na to, že případné změny v plánu emisních povolenek, tedy včetně uvalení daně, musejí jednotlivé členské státy předložit Evropské komisi ke schválení, což se v tomto případě nestalo.

Nález advokátky určený pro soud sice není závazný, soudci však často názor potvrdí.

"Vypadá to, že by ČEZ mohl minimálně dvě třetiny zaplacené daně nakonec dostat zpět. Nezávazné stanovisko je totiž pro české soudy velmi silným argumentem," napsal ve svém komentáři Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Celá suma 5,3 miliardy korun odpovídá asi 10 Kč na jednu akcii ČEZ. Takový jednorázový příjem by managementu ČEZ mohl dát více komfortu při rozhodování o výši dividendového výplatního poměru z letošního zisku. Čekáme pozitivní reakci na tuto zprávu," dodal.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČeská republikaČEZEmisní povolenkyEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika