V Libyi zuří boje o ropné terminály, EU zvažuje uvalení sankcí

Už čtvrtým dnem pokračují v Libyi tuhé boje o ropné terminály As-Sidr a Rás Lanúf na pobřeží Středozemního moře. Boje svádějí islamistické milice a vojáci loajální prozápadní vládě. Islamisté, kteří od léta ovládají metropoli Tripolis a s ní i většinu západní části země, v úterý vůbec poprvé nasadili na ostřelování vládních pozic bojová letadla. Pokud spolu nezačnou znepřátelené strany jednat, zváží Evropská unie uvalení sankcí na jejich představitele.
Úterní první letecký útok nezpůsobil údajně žádné velké škody a nevyžádal si ani žádná zranění. Terminály jsou uzavřené už od soboty, kdy se rozhořely boje mezi islamisty a vojáky generála Chalífy Haftara, věrného mezinárodně uznané vládě.
Zavření terminálů v důsledku bojů mělo za následek pokles produkce ropy z asi 800 tisíc barelů na pouhých 250 tisíc barelů denně. Terminály As-Sidr a Rás Lanúf přitom pokrývají zhruba polovinu libyjského vývozu ropy, na kterém je místní ekonomika závislá.
V Libyi v současnosti zasedají dva zákonodárné sbory a dvě vlády. Islamisté ovládají parlament v metropoli Tripolisu, zatímco ve východolibyjském Tobruku pracuje parlament se silným zastoupením liberálů a federalistů. Parlament vzešlý z červnových voleb uznává i mezinárodní společenství. Libyjský nejvyšší soud však na počátku listopadu označil volby za protiústavní, a zpochybnil tak legitimitu parlamentu v Tobruku i jím podporované vlády Abdalláha Sáního. Podle té však nejvyšší soud jednal pod tlakem islamistů.
Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová v úterý podle médií uvedla, že EU je připravena zvážit uvalení sankcí na činitele, kteří brání uzavření politického dohody v zemi. EU podporuje snahy mise OSN přivést rivalizující strany k jednacímu stolu. Boje o ropné terminály, které vypukly ze soboty na neděli, však situaci opět zkomplikovaly.
Zdroj: ČTK