Americké akcie v pondělí i přes slabá data z realitního trhu uzavřely na nových maximech

Americké akcie se v úvodu pondělní obchodní seance pohybovaly mírně v plusu a všechny tři nejsledovanější indexy se bez výraznějších výkyvů posunovaly do strany. Nakonec ale akcie i přes nečekaně slabá data o prodejích starších domů v USA a pokračující propad cen ropy, který srazil energetické tituly, začaly zisky pozvolna navyšovat a indexy Dow a S&P 500 seanci zakončily na nových zavíracích maximech.
Dow posílil o 0,87 % na nové zavírací maximum 17 959,44 bodu a širší S&P 500 přidal 0,38 % na nové zavírací maximum 2 078,54 bodu. Oba indexy v pondělí posílily již čtvrtý den v řadě, pro S&P 500 je to nejsilnější čtyřdenní růst za více než tři roky. Technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,34 % na 4 781,42 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,52 % na 15,25 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,16 %.
V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo technologickým titulům, akciím z telekomunikačního odvětví a cenným papírům ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Klesly naopak sektor základních materiálů, energetické odvětví a zlevnily také akcie ze sektoru zdravotní péče.
"V průběhu pondělního obchodování se neobjevila jediná zpráva, která by vyvracela očekávání pokračování ekonomického růstu USA v roce 2015, začátku pozvolného zvyšování úrokových sazeb v průběhu roku a dvojsečné setrvání cen ropy na nízkých úrovních," řekl podle agentury Bloomberg Kevin Caron ze společnosti Stifel Nicolaus. "Výhled ohledně cen ropy zůstává dobrou zprávou pro spotřebitele, ale špatnou pro americké těžaře."
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Ruská ropná společnost Rosněfť a americká banka Morgan Stanley zrušily plán, v jehož rámci měl ruský státní gigant odkoupit od amerického protějšku jeho divizi obchodování s ropou. Transakce byla zrušena kvůli neochotě amerických regulačních úřadů poskytnout k ní souhlas, sdělil v pondělí ruský podnik. Morgan Stanley se s Rosněftí dohodla na prodeji divize obchodování s ropou loni v prosinci a letos v září transakci schválila Evropská komise.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci klesly o 6,1 % na 4,93 milionu jednotek anualizovaně. Trh očekával pokles o 1,1 % na 5,20 milionu jednotek z listopadových 5,25 milionu jednotek anualizovaně.
- Aféra kolem kybernetického útoku na společnost Sony kvůli filmu "The Interview" pokračuje. Zástupci KLDR varovali Spojené státy, že pokud by mělo dojít k nějakým postihům v reakci na útoky na Sony, mohly by být napadeny některé z klíčových stránek americké vlády, což by způsobilo "škody tisíckrát větší".
- Index aktivity chicagského Fedu za listopad vzrostl na +0,73 bodu z +0,31 bodu v říjnu (odhad: +0,25 bodu, říjen revidován z +0,14 bodu).
- Cena všech domů v USA se v roce 2014 zvýšila o 1,7 bilionu dolarů na 27,5 bilionu dolarů. Uvedla to již v pátek ve své zprávě společnost Zillow. Meziročně tedy trh s nemovitostmi zhodnotil o 6,7 %. Nejvíce se zvýšila hodnota domů v Houstonu, kde meziročně vzrostla o 13 % na 353 miliard dolarů. Následují Atlanta s 10,5% nárůstem na 373 miliard dolarů a San Jose s 10,2% růstem na 544 miliard dolarů.
- Francouzská strojírenská firma Alstom zaplatí pokutu 772 milionů dolarů, aby urovnala obvinění amerických úřadů z korupce úředníků kvůli zakázkám v Číně a dalších asijských zemích. Je to nejvyšší pokuta, jakou kdy Spojené státy uložily podnikům za porušení zahraničních protikorupčních zákonů, napsala agentura Reuters.
Z indexu Dow v pondělí nejvíce zdražily akcie výrobce počítačových čipů Intel (+2,31 %), počítačové firmy IBM (+1,85 %) a technologické společnosti Cisco Systems (+1,62 %). Nedařilo se naopak cenným papírům farmaceutické společnosti Merck (-1,04 %), energetické firmy Chevron (-0,80 %) a ropného podniku ExxonMobil (-0,33 %).
Akcie provozovatele kasin Caesars Entertainment (+11,19 %) zdražily poté, co se na trhu objevila zpráva, že se společnost dohodla na převzetí konkurenčního podniku Caesars Acquisition (+3,17 %). Dohoda bude vypořádána pouze v akciích a podílníci Caesars Acquisition obdrží na jednu svoji akcii 0,664 akcie Caesars Entertainment, tedy asi 8,96 USD. Ve spojeném podniku s tržní kapitalizací kolem 3,2 miliardy dolarů budou stávající akcionáři firmy Caesars Entertainment ovládat asi 62% podíl.
Cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (+1,43 %) a internetového obchodu Amazon.com (+2,21 %) posílily díky očekávání, že by se blížící se Vánoce mohly pozitivně podepsat na tržbách těchto firem.
Nedařilo se naopak akciím těžařů, které dále srážel pokles cen ropy. Cenné papíry společnosti Nabors Industries (-3,89 %) zlevnily téměř o čtyři procenta, cena akcií firmy Anadarko Petroleum (-1,43 %) klesla o necelé procento a půl a akcie energetické firmy Chevron (-0,80 %) zlevnily o necelé procento.
Výrazně v pondělí zlevnily akcie farmaceutické společnosti Gilead Sciences (-14,34 %), a to poté, co firma Express Scripts, která je největším americkým správcem léčebných výloh, oznámila, že se jí s firmou AbbVie (-1,09 %) podařilo na několik dalších let vyjednat používání léku proti žloutence typu C Viekira Pak za slevovou cenu. Společnost Express Scripts v této záležitosti s farmaceutickými firmami jednala přes dva měsíce, dohody však nakonec dosáhla jen s AbbVie. Generální ředitel Express Scripts Steve Miller nicméně odmítl sdělit, jak velkou slevu s AbbVie vyjednal. Bez slevy vyjde jedna léčebná terapie od AbbVie na více než 83 tisíc dolarů. Gilead Sciences nabízela lék Sovaldi za 84 tisíc dolarů za léčebnou terapii a přípravek Harvoni za 94 500 USD bez slevy.
Na historické maximum 81,89 USD za kus bez výraznějších zpráv vystoupaly akcie Facebooku (+1,97 %). Firmě se daří, letos koupila například WhatsApp, svůj Messenger vyčlenila do samostatné aplikace a Instagram, který koupila za 1 miliardu USD, má podle Citigroup hodnotu 35násobně vyšší.
Dolar stagnoval k euru a posílil k jenu
Dolar v pondělí dopoledne klesal k euru, ale rostl k japonskému jenu. Jednotná evropská měna tak oživila z nejnižší hodnoty za dva roky, na kterou sklouzla během dřívějšího obchodování v Asii. Odpoledne nicméně dolar zabral a v páru k euru se dostal zpět na dopolední úroveň. V úterý na trhy přijdou konečná zpráva o vývoji americké ekonomiky za třetí čtvrtletí, údaje o inflaci a další důležitá ekonomická data, takže lze očekávat volatilnější vývoj kurzu dolaru.
Kurz eurodolaru se v úvodu pondělní obchodní seance pohyboval kolem 1,223 a do dvanácté hodiny SEČ se vyšplhal až na 1,227. Poté ale dolar začal posilovat a krátce po desáté hodině se obchodoval znovu za 1,223 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna posílila z 119,54 USD/JPY na 120,04 USD/JPY.
Společná evropská měna ztratila k dolaru od začátku roku zhruba 11 % hodnoty. Podle analytika Grega Andersona ze společnosti BMO Capital Markets jí v pondělí dopoledne k nárůstu pomohlo spíše vybírání zisků než obavy z úterních ekonomických dat z USA nebo vývoje v Řecku, kde se schyluje k dalším dvěma kolům prezidentské volby. Jestliže skončí neúspěchem, budou se v zemi muset do února konat i předčasné parlamentní volby, jejichž výsledek by mohl ohrozit snahu o finanční stabilizaci Řecka po těžké dluhové krizi.
Světové ceny ropy v úvodu pondělní obchodní seance navazovaly na oživení z konce předchozího týdne, později ale zisky smazaly a severomořská ropa Brent sestoupila zpět k 60 dolarům za barel. Ropný trh podkopalo vyjádření Saúdské Arábie, která naznačila, že je dokonce připravena zvýšit těžbu suroviny, pokud by tím mohla získat větší podíl na trhu.
Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zlevňovala o 2,24 dolaru na 60,04 USD za barel a cena severoamerické ropy WTI klesala o 2,76 dolaru na 55,29 USD za barel.
Saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí v pondělním vydání panarabského listu Al-Haját uvedl, že je Saúdská Arábie připravena zvýšit těžbu ropy v případě, že tím získá nové zákazníky. V neděli Nuajmí potvrdil, že Rijád těžbu rozhodně nesníží, a dodal, že nynější nízké ceny suroviny podpoří světovou poptávku a trh díky tomu nakonec oživí.
Minulý týden ceny ropy klesly čtvrtý týden za sebou. Ztráta se ale díky oživení na konci týdne snížila na minimum. Nejnovější vlna ztrát zasáhla trh na konci listopadu, kdy Saúdská Arábie přesvědčila ropný kartel OPEC, aby proti cenovému poklesu nezasáhl omezením své produkce. OPEC tím podle analytiků chce srazit ceny tak nízko, aby to zastavilo prudký nárůst americké těžby z břidličných ložisek. Analytici ale poukazují na to, že produkce na pokles cen reaguje jen velmi pomalu.
Zlato v pondělí zlevnilo o dvacet dva dolarů na 1 173 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o necelá tři procenta na 15,65 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality
