Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě

Evropské akcie v úterý ztrácely třetí den v řadě, když v poslední hodině obchodování smazaly veškeré dřívější zisky.
Britský FTSE 100 odepsal 0,79 %, francouzský CAC 40 0,68 % a německý DAX 0,04 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,7 %, dolů ho vedl sektor technologií, dařilo se naopak sektoru základních materiálů a automobilkám. Dříve v průběhu seance posiloval i o 0,6 % navzdory tomu, že dopoledne ztrácel necelé procento po zveřejnění indexů nákupních manažerů v zemích eurozóny.
"Trhy se obávají situace v Řecku a klesající ceny ropy tomu moc nepomáhají," říká Peter Braendle ze Swisscanto Asset Management. "V krátkodobém horizontu pokles cen ropy mnohé investory mate. Lidé se snaží najít důvod toho propadu a pochopit, proč je tak rozsáhlý výprodej vlastně špatný. Někteří se obávají dokonce deflace," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Předčasné parlamentní volby v Řecku 25. ledna jsou vyvrcholením dlouhého konfliktu mezi ekonomickými úspornými opatřeními vynucenými Bruselem a řeckými politickými protesty. Mezi lety 2008 a 2015 řecký HDP na obyvatele upravený o inflaci klesl o 30 % na 18 000 eur. V absolutním vyjádření jde o srovnatelný kolaps, jako by klesla životní úroveň v Izraeli na úroveň Libye nebo Gabonu, píše na portálu EUobserver analytik Dan Steinbock.
- Francouzský prezident François Hollande v rozhovoru pro francouzské rádio France Inter v pondělí prohlásil, že západní státy by neměly vyhrožovat dalšími sankcemi Rusku, ale naopak by měly zmírnit sankce současné výměnou za pokračování mírového řešení situace na Ukrajině. Zahnání prezidenta Putina do rohu podle prezidenta nebude fungovat.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v eurozóně v prosinci vzrostl na 51,6 bodu z listopadových 51,1 bodu. Předběžná data počítala s tím, že index vzroste na 51,9 bodu. Kompozitní index se zvýšil na 51,4 bodu z 51,1 bodu v listopadu, podle předběžných dat však měl vzrůst na 51,7 bodu. Dříve zveřejněná zpráva o situaci ve zpracovatelském sektoru ukázala, že zpracovatelský sektor opět mírně expanduje poté, co v listopadu téměř stagnoval - index vzrostl na 50,6 bodu z listopadových 50,1 bodu, čekalo se však 50,8 bodu.
- Aktivita v britském sektoru služeb v prosinci mírně zpomalila, stále se však index nákupních manažerů nachází bezpečně nad padesáti body, tedy v expanzivním pásmu. Index spadl na 55,8 bodu z 58,6 bodu v listopadu, očekával se přitom jen mírný pokles na 58,5 bodu. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 55,2 bodu z 57,6 bodu v listopadu. Ve zpracovatelském sektoru index podle pátečních dat v prosinci klesl o bod na 52,5 bodu.
- Aktivita v německém sektoru služeb byla v listopadu nadále solidní. Index nákupních manažerů stagnoval na listopadových 52,1 bodu, předběžná data očekávala pokles na 51,4 bodu. Kompozitní index vzrostl na dvouměsíční maximum 52 bodů z 51,7 bodu v listopadu, podle předběžných údajů se měl snížit rovněž na 51,4 bodu. Podle dřívější zprávy se také zlepšila situace ve zpracovatelském sektoru - index zde vyskočil zpět nad padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze na 51,2 bodu z listopadových 49,5 bodu.
- Podmínky v sektoru služeb ve Francii byly v prosinci nečekaně dobré, aktivita se výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil nad padesátibodovou hranici dělící expanzi od kontrakce na devítiměsíční maximum 50,6 bodu z listopadových 47,9 bodu, předběžná data počítala s růstem na 49,8 bodu. Kompozitní index se rovněž zvýšil, a to na osmiměsíční maximum 49,7 bodu z 47,9 bodu v listopadu, předběžná data predikovala 49,1 bodu. Podle dřívěji zveřejněných dat se však dále zhoršily podmínky ve zpracovatelském sektoru, kde se index propadl na 47,5 bodu z 48,4 bodu v listopadu.
- Aktivita sektoru služeb v Itálii se v prosinci nečekaně propadla, index nákupních manažerů spadl pod padesátibodovou hranici dělící expanzi od kontrakce na 49,4 bodu z listopadových 51,8 bodu, očekával se jen mírný pokles na 51,7 bodu. Kompozitní index se propadl na 49,4 bodu z 51,2 bodu v listopadu. Podle předchozí zprávy agentury Markit naopak index sledující situaci ve zpracovatelském sektoru klesl na 48,4 bodu z listopadových 49 bodů.
- Aktivita sektoru služeb v Irsku se v prosinci prudce zvýšila. Index nákupních manažerů vyskočil na nejvyšší hladinu od února 2007 (62,6 bodu oproti listopadových 61,6 bodu) a subindex sledující zaměstnanost v sektoru se dokonce vyšplhal na 61,8 bodu, nejvýše za celou dobu, co se průzkumy provádějí.
- Expanze sektoru služeb ve Španělsku v prosinci výrazně zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,3 bodu z listopadových 52,7 bodu, očekávalo se přitom 53,4 bodu. Podle průzkumu došlo k výraznému zrychlení aktivity v sektoru i příchodu nových firem do odvětví. Nálada se zlepšila na nejlepší úroveň za téměř sedm let, zato zaměstnanost vzrostla jen mírně. Kompozitní index rovněž vzrostl na 54,3 bodu z listopadových 53,8 bodu. Ve zpracovatelském sektoru podle separátní zprávy index naopak spadl na 53,8 bodu z listopadových 54,7 bodu.
- Výrobce luxusních automobilů Rolls-Royce Motor Cars prodal loni více než 4 000 vozů, což se stalo poprvé za 111 let existence firmy. Informoval o tom v úterý britský zpravodajský server BBC.
- Spotřebitelské ceny na Ukrajině se v loňském roce zvýšily o 24,9 %. Míra inflace tak dosáhla nejvyšší úrovně za 14 let. Oznámil to v úterý podle agentury Reuters místní statistický úřad.
- Německá automobilka Volkswagen začne vybavovat své osobní vozy navigačními zařízeními a mapami od nizozemské společnosti TomTom. Spolupráce obou firem započne ve druhém čtvrtletí tohoto roku u vozů pro severoamerický trh, sdělil v úterý TomTom. Firma dodávky navigace a map pro Volkswagen postupně převezme od finské Nokie. Pro TomTom je to jeden z největších kontraktů od dohody s francouzským Peugeotem z roku 2012.
- Vývoz plynu z Ruska na Ukrajinu loni klesl na 14,5 miliardy metrů krychlových, což je proti předloňskému objemu 28,5 miliardy kubíků o zhruba 50 % méně. Za propadem je přerušení dodávek ruského plynu v období od června do prosince, jehož příčinou byl dluh Ukrajiny za předchozí dodávky. Informovala o tom v úterý ruská televizní stanice RT.
- Evropský výrobce letadel Airbus loni údajně dodal zákazníkům další rok po sobě rekordní počet letadel a v nových zakázkách by měl být rok 2014 "jedním z nejlepších v historii". Agentuře Reuters to v úterý řekl zdroj z firmy. Na překonání amerického konkurenta Boeing to ale podle něj zřejmě stačit nebude.
Zdroj: Bloomberg