US MARKETZavírá za: 6 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Singer má jasno: ČNB nemusí rychle reagovat na pokles cen ropy a potravin

V tuto chvíli není podle názoru guvernéra České národní banky Miroslava Singera nutné, aby měnová politika centrální banky rychle reagovala na pokles cen ropy nebo potravin. Vyplývá to z úterního blogu Singera na stránkách ČNB. Kvůli poklesu cen se přitom v posledních týdnech opět objevily obavy z deflace a další reakce ČNB, což vedlo k oslabení koruny. Centrální banka by podle guvernéra reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, který by mohly způsobit propad domácí poptávky.

Singer zároveň zopakoval prohlášení bankovní rady ČNB z loňského prosince. "Teprve pokud by došlo k dlouhodobému posílení deflačních tlaků schopných způsobit propad domácí poptávky, obnovení rizik deflačního vývoje české ekonomiky a systematický pokles inflačních očekávání, bylo by potřeba zvážit posun hladiny kurzového závazku na slabší úroveň," uvedla bankovní rada v prosinci.

V souvislosti s obavami z deflace na základě údajů o prosincové inflaci začala česká měna v pátek výrazně klesat. Podle analytiků za oslabováním stojí právě spekulace o tom, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním.

Koruna se v úterý v 17 hodin obchodovala za 24,05 USD/CZK a 28,34 ER/CZK. Proti pondělnímu závěru tak stagnovala k euru a oslabila o šest haléřů vůči dolaru. Po komentáři guvernéra ale koruna posílila až na 28,10 EUR/CZK.

Singer upozornil, že propad vývoje spotřebitelských cen v Evropě včetně ČR k nulovým hodnotám byl způsoben setrvalými deflačními tlaky, které byly vytvářeny slabou poptávkovou situací v eurozóně, propadem cen ropy a slušnou úrodou potravin. Guvernér k tomu zároveň uvedl, že "je rozumné vývoj cen ropy i potravin při měnové politice spíše zanedbávat".

Měnová politika by totiž měla podle guvernéra reagovat až na druhotné dopady poklesu cen ropy nebo potravin. "U takových faktorů měnové politiky se v úvahu berou pouze jejich druhotné dopady, jež už mohou ovlivnit i poptávku a inflaci ve střednědobém horizontu. Tedy například míru, ve které ovlivní inflační očekávání, či třeba v případě poklesu cen ropy snížit i budoucí růst mezd. Jenže pokles cen ropy je současně pro českou ekonomiku velmi dobrá zpráva, která ke zpomalení růstu mezd vést nemusí (byť vyloučit to nelze), a ani nad slušnou úrodou netřeba brečet," uvedl Singer.


Shrnutí Singerova blogu (zdroj: ING)

  • Pro ČNB je relevantní inflace na horizontu měnové politiky (1-1,5 roku), nikoli současná inflace. Velká část dopadů nižších cen ropy na horizontu měnové politiky z indexu meziročních změn cen odezní.
  • Centrální banky v režimu cílování inflace věnují podstatně menší pozornost faktorům, které sice mohou inflaci tlačit dolů, ale nejsou odrazem ve změně poptávky. To je v současnosti právě pokles cen ropy a slušná úroda, která snižuje ceny potravin. Pro tyto faktory se berou v potaz spíše druhotné efekty, které by mohly ovlivnit poptávku, například pokles inflačních očekávání.
  • Změny v cenách způsobené těmito jednorázovými efekty tak může centrální banka "výjimkovat". Podmínkou je, že musí zůstat ukotvená inflační očekávání, tedy veřejnost si musí být vědoma, že centrální banka cíluje budoucí inflaci.
  • Dovoz deflace z eurozóny přes pokles cen výrobců je v tomto ohledu pro ČR významnější problém, jelikož ovlivňuje ceny v české ekonomice trvalejším způsobem. Na tento problém však může reagovat ECB dalším uvolňováním měnových podmínek.
  • Shrnutí: Není nutné, aby měnová politika reagovala na deflační impulzy způsobené ropou a potravinami. Teprve pokud by došlo k dlouhodobému deflačnímu vývoji, který by byl schopen způsobit propad domácí poptávky a pokles inflačních očekávání, by ČNB začala zvažovat posun hladiny kurzového závazku.

Podle Josefa Novotného, makléře z brokerjetu České spořitelny, je prostor pro propad koruny omezen zhruba úrovní 29 EUR/CZK.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

ČNB od spuštění intervencí v listopadu 2013 pravidelně prohlašuje, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že bude bránit posílení koruny pod úroveň 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ale ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu. "Domnívám se, že minimálně na únorovém zasedání ČNB ještě k další devalvaci nedojde, ale do budoucna tu takové riziko určitě je. Interpretace inflačního vývoje jako pozitivního nákladového šoku z ropy nemusí vydržet," uvedl analytik z Patrie Finance Tomáš Vlk. Pokud centrální banka opravdu nebude po únorovém zasedání hýbat s limitem kurzu, mělo by se koruně podle Vlka ulevit.

V případě, že ČNB nakonec k posunu limitu přistoupí, nebude to podle analytika jen k hranici současného tržního kurzu. "Buď ho nechá stejný (a bude spokojena, že koruna oslabuje sama), nebo přistoupí k větším změnám. V takovém scénáři bych počítal s posunem na 29, či spíše 30 EUR/CZK," uvedl. Oslabování vůči dolaru bude prý pokračovat, kurz tlačí vzhůru kromě slabosti koruny i propad eura proti dolaru. "I když tedy překotné oslabování k euru může koruna přerušit, vůči dolaru jí moc šancí nedávám," dodal analytik.

"Singerův článek rekapituluje to, co ČNB již naznačila na svém prosincovém měnovém zasedání, tedy že propad cen ropy není důvod pro to, aby ČNB měnila intervenční závazek. Tehdejší vyjádření však bylo záměrně či z nevědomosti některými analytiky interpretováno spíše naopak, tedy ve smyslu, že ČNB poprvé hovořila o dalším navýšení intervenčního závazku. Zveřejněný text je tak v souladu s naším názorem, že ČNB hladinu kurzového závazku zvyšovat nebude a z jakých důvodů," uvedl hlavní ekonom ING pro Českou republiku Jakub Seidler.

"Zároveň jsme v aktualizovaném výhledu pro ČR uvedli, že se podle nás koruna vrátí pod hladinu 28 EUR/CZK po únorovém zasedání ČNB, které vyšle signál, že další navýšení kurzového závazku není v současnosti potřeba," doplnil Seidler. "Díky podobným vysvětlujícím textům z dílny ČNB by koruna mohla posílit již dříve. Ve směru dalšího posilování bude působit očekávané zahájeni kvantitativního uvolňování ze strany ECB."

ČNB také uvedla, že podmínkou toho, aby nízký cenový vývoj nebyl spojen s dalším zvýšením intervenčního závazku, je dostatečný růst domácí poptávky. Lze proto očekávat, že data z reálné ekonomiky začnou být v následujících měsících pečlivěji sledována a začnou se daleko více projevovat na vývoji kurzu koruny.

Oslabování koruny zaznamenal v blogu i novinář amerického deníku Wall Street Journal. Podle něj si zatím v letošním roce nevedla žádná měna tak špatně jako obvykle nudná česká koruna, která letos oslabila k dolaru už o více než 5 %. Česká měna tak dokonce překonala norskou korunu a rubl, které silně ovlivňuje pokles cen ropy, a rubl navíc i západní sankce. Podle deníku je jediným možným krokem ČNB posunutí cílové úrovně pro kurz koruny ke slabším úrovním, protože prostor ke snížení úrokových sazeb už nemá.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská korunaČNBDeflaceEUR/CZKInflaceUSD/CZK
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa