Americké akcie v úterý přešly ze slušných zisků do červených čísel

Americké akcie v první polovině úterního obchodování výrazně posilovaly, a smazaly tak velkou část ztrát z předchozích dvou obchodních seancí. Pozornost investorů se přesunula z klesajících cen ropy na čtvrtletní výsledky amerických podniků. Postupně ale akcie zisky odevzdávaly, ve druhé polovině obchodování se nakonec všechny tři nejsledovanější indexy dokonce propadly pod nulu.
Dow klesl o 0,15 % na 17 613,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,26 % na 2 023,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,07 % na 4 661,50 bodu. Index volatility VIX ve 22.15 SEČ rostl o 4,85 % na 20,55 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA stagnovaly na 1,91 %.
Zlevnily zejména akcie ze sektoru základních materiálů a cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží. Přes procento naopak vzrostlo telekomunikační odvětví a dařilo se i akciím ze sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví služeb.
"Dokud se nesejdou kvartální hospodářské výsledky od více firem, bude americký akciový trh pouze hledat směr," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Kevin Divney, šéf investičního oddělení společnosti Beaconcrest Capital Management. "Trh bude zatím ovlivňovat rozkol mezi silným růstem americké ekonomiky a slabými hospodářstvími evropských zemí."
Ceny ropy se v úterý propadly na minima za téměř šest let, což oslabilo index firem energetického sektoru o více než jedno procento. Ještě výrazněji klesl sektor producentů komodit a materiálů, na nějž dolehl pokles cen mědi na minimum za více než pět let a oslabování dalších komodit. "Ceny komodit jdou stále dolů a týká se to nejen ropy, ale všeho. Převládá tak strach z toho, že pokles cen komodit povede ke globální deflaci," řekl agentuře Reuters Peter Cardillo, hlavní ekonom newyorské firmy Rockwell Global Capital.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Investoři doufali, že největší americké banky v roce 2015 navýší dividendu, ale zdá se, že nedávné události na trzích, včetně klesající ceny ropy, jim to znemožní. Velké banky již nyní drží více kapitálu, než po nich regulační úřady vyžadují, a hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, které tento týden odhalí například JPMorgan nebo Wells Fargo, by mohly odhalit, že v uplynulých třech měsících banky tento kapitál ještě více rozšířily. Zdá se však, že naděje na navýšení dividend byly předčasné. Roste totiž očekávaná ztráta z nesplácených úvěrů, především v energetickém sektoru, a navíc se prudce zvýšila volatilita na trzích, což zvyšuje rizikovost bankovních aktiv. A regulační úřady bývají méně ochotné schvalovat navyšování dividend nebo zpětné odkupy akcií, když jsou bankovní aktiva rizikovější.
- Americký prezident Barack Obama vyslovil nesouhlas se začleněním Palestiny do pravomoci Mezinárodního trestního soudu (ICC). Šéf Bílého domu to sdělil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi během pondělního telefonického rozhovoru, jehož dalším tématem byly jaderné rozhovory s Íránem. Spojené státy již minulý týden uvedly, že Washington nepovažuje Palestinu za suverénní stát. Z tohoto důvodu se Palestina nemůže připojit k ICC.
- Pojišťovna MetLife podala stížnost u federálního soudu proti rozhodnutí regulátora, který ji zařadil mezi systémově důležité instituce, tzv. too-big-to-fail. Ředitel a předseda správní rady pojišťovny Steven Kandarian televizní stanici CNBC řekl, že má důkazy, že MetLife není nebankovní systémově důležitou institucí podle zákona Dodd-Frank Act o dohledu nad Wall Street, který podepsal prezident Obama v roce 2010, aby se předešlo další finanční krizi.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 4,972 milionu (odhad: 4,863 milionu, říjen: 4,830 milionu, revidováno z 4,834 milionu). Otevřených pracovních pozic je nejvíce od krize, navíc National Federation of Independent Business vydala statistiku, která ukazuje na růst mezd amerických pracujících.
- V lednu 2012 kulminovala rivalita mezi tehdejším medvědem Davidem Rosenbergem z Gluskin Sheff a býkem Jimem Paulsenem z Wells Capital. Rosenberg tehdy tvrdil, že jediná pozitivní věc na trhu jsou valuace, které se nacházejí na nízkých hladinách, zatímco Paulsen byl hrdým členem býčího týmu. O tři roky později se situace obrátila.
- Magazín Fortune uvedl, že portfoliomanažeři z Buffettovy Berkshire Hathaway Todd Combs a Ted Weschler loni zaostali se svými akciovými koši za trhem.
- Výsledky CSX ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,49 USD, loni: 0,42 USD), tržby 3,19 miliardy USD (loni: 3,03 miliardy USD.
Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie zábavní společnosti Walt Disney (+0,77 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,51 %) a výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,42 %). Nedařilo se naopak akciím chemického gigantu DuPont (-1,71 %), energetické společnosti Chevron (-1,59 %) nebo farmaceutické firmy Pfizer (-1,01 %).
Akcie technologické společnosti Apple (+0,83 %) mírně zdražily poté, co se dočkaly zvýšení investičního doporučení od analytiků z Credit Suisse na "outperform" z "neutral". Analytici uvedli, že doporučení zvýšili i díky očekáváním, že se firma s investory bude dělit o větší část zisků než dosud. Spolu se zvýšením doporučení se akcie Applu dočkaly i zvýšení cílové ceny na 130 USD na akcii. Kulbinder Garcha z Credit Suisse zároveň zlepšil i výhled zisku pro fiskální rok 2015 o 18 % na 9,44 USD na akcii a navýšil i odhad počtu prodaných telefonů iPhone ve fiskálním roce 2016 na 215 z 213 milionů kusů.
Zvýšení cílové ceny pomohlo také akciím výrobce energetických nápojů Monster Beverage (+1,03 %). Analytici ze Stifel Nicolaus zvýšili svoji 12měsíční cílovou cenu pro akcie firmy na 130 ze 115 USD. Ve zdůvodnění tohoto kroku se Stifel Nicolaus odvolává na koupi 16,7 % akcií Monster Beverage světově největším výrobcem nealkoholických nápojů Coca-Cola.
Přes procento přidaly akcie zdravotní pojišťovny Aetna (+1,19 %), která oznámila, že za celý rok 2014 očekává zisk při horní hranici svého odhadu 6,60 až 6,70 USD na akcii. Firma zároveň uvedla, že by ke konci roku 2014 měla vykázat více než 23,4 milionu pojištěnců, což je její poslední odhad, a potvrdila odhad tržeb za loňský rok mezi 57 a 62 miliardami dolarů.
Cenné papíry biotechnologické firmy Celgene (+2,55 %) zdražily přes dvě a půl procenta v reakci na pondělní zprávu, že společnost za loňský rok zřejmě vykáže dvojciferné tempo růstu tržeb. Informace o růstu tržeb zastínila i varování, že by letos nepříznivý vývoj směnných kurzů mohl ovlivnit prodeje léku Revlimid.
V červených číslech naopak skončily akcie hliníkárenského gigantu Alcoa (-2,29 %), který v pondělí po konci obchodování na amerických burzách oznámil, že v posledním čtvrtletí loňského roku vydělal po očištění výsledků o jednorázové položky 0,33 USD na akcii nad odhadem 0,27 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 6,38 miliardy USD a taktéž překonaly odhad trhu (6,04 miliardy USD). V pondělní poobchodní fázi akcie společnosti přidávaly zhruba 1,3 %.
Nedařilo se ani akciím energetické firmy Valero Energy a ropné společnosti Marathon Petroleum. Akcie Valero Energy (-3,00 %) zlevnily i přesto, že na ně analytik Phil Gresh z banky JPMorgan Chase zvýšil investiční doporučení na "overweight" z "neutral". Firma podle Greshe za poslední čtvrtletí loňského roku vykáže solidní hospodářské výsledky. Na akcie společnosti Marathon Petroleum (-5,34 %) naopak tentýž analytik snížil doporučení na "neutral" z "overweight".
Mezi poražené se v úterý zařadily akcie výrobce kamer GoPro (-12,17 %) poté, co Apple získal patent na kamerový systém podobný produktům GoPro. Novinka prý přímo upozorňuje a nahrazuje některé slabiny systémů GoPro. Hypoteční společnost Ocwen Financial Corp (-36,18) se propadla poté, co Los Angeles Times uvedly, že firma může přijít o licenci v Kalifornii, která je jejím největším trhem.
V úterý po konci obchodování zveřejnil čtvrtletní výsledky svého hospodaření železniční dopravce CSX (v řádném obchodování -1,06 %). Společnost za 4Q2014 vykázala v souladu s odhadem trhu zisk na akcii 0,49 USD. Loni firma ve stejném období hospodařila se ziskem na akcii 0,42 USD. Tržby společnosti v loňském posledním čtvrtletí dosáhly 3,19 miliardy USD oproti 3,03 miliardy ve čtvrtém čtvrtletí 2013. V poobchodní fázi v úterý akcie CSX mírně zdražovaly.
Dolar posílil k euru, ale oslabil k jenu
Dolar v úterý díky příznivým hospodářským vyhlídkám Spojených států, které podporují očekávání, že americká centrální banka letos začne zvyšovat své úrokové sazby, posiloval k euru. Euro vůči dolaru oslabilo přibližně o půl procenta na 1,177 USD.
Takzvaný dolarový index, který sleduje vývoj dolaru vůči koši šesti předních světových měn, se v úterý zvýšil o 0,32 % na 92,28 bodu, a od začátku letošního roku si tak připsal již přes dvě procenta.
Nárůst úroků v USA by posílil atraktivitu dolaru. Někteří investoři však vzhledem k celosvětovému poklesu inflace spojenému s levnější ropou začínají pochybovat, zda by zvyšování úroků bylo moudrým krokem. "V každém případě zůstává dolar alespoň prozatím lepší investicí než většina ostatních předních měn," tvrdí analytik Omer Esiner z Commonwealth Foreign Exchange.
K japonskému jenu dolar v úterý oslabil ze 118,47 USD/JPY na 117,84 USD/JPY.
Světové ceny ropy se v úterý vyvíjely smíšeně. Severomořská ropa Brent zlevnila, zatímco severoamerická lehká ropa WTI zdražila. Spojené arabské emiráty (SAE) se v úterý postavily za listopadové rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nereagovat na pokles cen ropy snižováním produkce. Stejně jako další významní členové kartelu, zejména Saúdská Arábie, se SAE domnívají, že za pokles cen jsou zodpovědní těžaři mimo OPEC.
Během dne se ropa WTI poprvé po šesti letech dostala pod hranici 45 dolarů za barel, když zlevnila až na 44,79 USD za barel. Odpoledne se ale vzpamatovala a její cena nakonec vzrostla. Krátce po desáté hodině ropa WTI zdražovala o 51 centů na 47,03 USD za barel.
Cena severomořské ropy Brent se během dne propadla až na 46,41 USD za barel, poté ale část ztrát smazala a krátce po desáté hodině se prodávala za 48,31 USD za barel.
Ceny ropy dolů nadále tlačí vysoké dodávky suroviny na trh, za kterými z velké části stojí rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. "Trh se nyní nachází tak trochu v panice," poznamenal stratég Ole Hansen ze Saxo Bank. "Nezaznamenali jsme žádné kroky nebo komentáře, které by agresivní prodej zmírňovaly," dodal. "OPEC zůstává jediný, kdo může trhy v krátké době stabilizovat," doplnila Amrita Sen ze společnosti Energy Aspects.
Cena zlata v úterý klesla o 2,35 dolaru na 1 230,70 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla přes 2,67 % na 17,04 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK