US MARKETOtevírá za: 8 h 42 m
DOW JONES-0,27 %
NASDAQ-0,38 %
S&P 500-0,39 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Investiční nástroje využívá ke zhodnocení úspor na penzi necelá desetina Čechů. Ostatní mají obavy z propadu trhů a neznalosti problematiky

Přestože si více než tři čtvrtiny Čechů vytvářejí finanční rezervu na důchod, jen asi 8,5 % z nás využívá ke zhodnocování dlouhodobých úspor investování do podílových fondů. Průzkum investiční skupiny Pioneer Investments ukázal, že šest z deseti dotázaných Čechů zhodnocuje úspory na penzi formou důchodového spoření nebo důchodového pojištění, případně ve spořicích a termínovaných produktech (19 %). Téměř čtyři z deseti dotázaných o investování do podílových fondů nikdy neuvažovali. Ti, kteří investiční nástroje ke zhodnocování úspor nevyužívají, uvedli jako nejčastější důvod obavu z možné ztráty vložených peněz při propadu trhů (35 %) a dále skutečnost, že investování nerozumějí (30 %).

Redakce IW
Redakce IW
15. 1. 2015 | 13:59
Investování

"Náš průzkum potvrdil, že lidé v ČR si uvědomují nutnost vytvářet si vlastní finanční rezervy, které budou v penzi vítaným a nezbytným dodatečným příjmem. Samotnou tvorbou rezerv to ale nekončí, našetřené peníze chceme i zhodnotit. A v době téměř nulových úrokových sazeb na spořicích produktech je investování jednou z efektivních alternativ. Je ale zároveň potřeba říci, že nejen pro tento rok bude klíčová konzistentnost a důsledná diverzifikace investičního portfolia," říká Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR. "Dobrou zprávou, která rovněž vyplynula z našich průzkumů, proto je, že lidé jsou ochotní nechat si v investování poradit finančními odborníky. Ti pomohou sestavit komplexní investiční plán pro různé cíle a horizonty tak, aby splňoval požadavek pravidelného příjmu a potřebu ochrany kapitálu."

61 % Čechů vytváří úspory na penzi nejčastěji ve formě důchodového spoření nebo důchodového pojištění. Tato forma spoření je ještě častější u generace lidí ve věku 45–60 let, kde ji využívá více než 70 % dotázaných. Asi pětina respondentů spoří na penzi na spořicím účtu nebo termínovaných vkladech. Jen 8,5 % Čechů investuje úspory na penzi prostřednictvím podílových fondů, častěji pak nejmladší generace ve věku 18–29 let.

Asi ve 40 % přitom odpovídající uvádějí, že o investování do podílových fondů již uvažovali, ale zatím se k tomuto kroku neodvážili. Téměř stejné procento dotazovaných pak o investování jako formě zhodnocení úspor nikdy neuvažovalo.

Ti, kteří investování do podílových fondů nevyužívají, uvádějí jako nejčastější důvod obavu z možné ztráty vložených peněz při propadu trhů (35 %). Další téměř třetina dotazovaných (30 %) tvrdí, že investování nerozumí. Pětina uvádí, že na investování nemají dostatek financí a zhruba jeden z deseti pak raději sází na jistotu, protože si myslí, že podílové fondy nejsou bezpečné.

"Vklady do podílových fondů v posledních měsících objektivně rostou, ale jen necelých deset procent populace aktivních investorů, a především nedůvěra a neznalost problematiky investování u široké veřejnosti ukazují, že je tu stále prostor pro osvětu. Investoři ve většině hledají přijatelný kompromis mezi rizikem a výnosem, avšak ne vždy mají představu, co mohou od investice vlastně očekávat. I když to nelze použít pro každého jednotlivce, je dle mých zkušeností v takovém případě nejlepší většinová strategie následující: 70 % dluhopisové fondy, 25 % akciové fondy, 5 % komoditní fondy," říká Petr Šimčák.


Průzkum realizovala investiční skupina Pioneer Investments ve spolupráci s agenturou Stem Mark v listopadu 2014 na vzorku 500 mužů a žen ve věku 18–65 let.

Zdroj: Pioneer Investments

DůchodyInvestováníSpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika