Singer: Proměnlivější kurz koruny jako nyní není nic neobvyklého

Kurz české měny je na začátku letoška trochu proměnlivější, než byl třeba loni, nejsou to ale neobvyklé pohyby. V Českém rozhlasu Radiožurnálu to ve čtvrtek řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer a zopakoval, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat. Poukázal na to, že koruna je nyní slabší jen o necelá dvě procenta než před rokem. Česká měna koncem minulého a počátkem tohoto týdne oslabila na několikaletá minima vůči euru i dolaru a trh se obával zásahu ČNB.
"Stále jsou to pohyby, které u plovoucí měny prostě nejsou neobvyklé," řekl Singer. Trh je podle něj nyní na kurzové pohyby ultracitlivý asi právě proto, že kurz koruny byl v předchozí době stabilní.
Guvernér ČNB uvedl, že si nyní neumí rozumně představit, proč by nyní centrální banka měnila hranici 27 korun jako kurzový závazek pro českou měnu k euru. Režim devizových intervencí s tímto závazkem ČNB zahájila předloni v listopadu a později oznámila, že ho neukončí dříve než v roce 2016. Singer ve čtvrtek řekl, že po ukončení intervenčního režimu bude centrální banka bránit drastickému posílení koruny, aby nezpůsobilo problémy výrobcům a exportérům.
Důvodem nedávného oslabení koruny byla data o prosincové nízké inflaci, která vyvolala u investorů obavy z deflace a následné reakce ČNB. Podle Singera je možné v Česku očekávat stagnaci možná i pokles spotřebitelských cen, ale bude to především kvůli zlevnění ropy. Pád cen ropy si ale jako jednorázový a navíc pozitivní faktor může ČNB dovolit příliš nebrat v úvahu, řekl.
Singer připomněl rok 2007, kdy ropa naopak prudce zdražila a zároveň se zvýšila daň z přidané hodnoty, a ČNB taky tehdy reagovala jen velice mírně. Už dříve Singer uvedl, že centrální banka by reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, který by mohly způsobit propad domácí poptávky. Ty ovšem zatím podle ekonomů nehrozí.
Zdroj: ČTK