Americké akcie se v pátek vyvíjely nejednotně, za celý zkrácený týden ale posílily

Americké akcie do poslední obchodní seance týdne vstoupily v reakci na slabší hospodářské výsledky některých firem s mírnými ztrátami a dva ze tří nejsledovanějších indexů v červených číslech zůstaly celý den. Pouze technologický Nasdaq se dopoledne probojoval nad nulu, kde se udržel až do "closing bellu". Indexy Dow a S&P 500 tak v pátek přerušily svoji předchozí sérii čtyř růstových seancí v řadě, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily.
Dow v pátek oslabil o 0,79 % na 17 672,60 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,55 % na 2 051,82 bodu. Technologický index Nasdaq naopak o 0,16 % posílil a uzavřel na 4 757,88 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,59 % na 16,66 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o 7 bazických bodů na 1,79 %.
Osm z deseti hlavních sektorů skončilo v červených číslech. Nejvíce, přes dvě a půl procenta, zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů a nedařilo se ani cenným papírům ze sektoru necyklického spotřebního zboží a finančního odvětví. Nad nulou páteční obchodování zakončily pouze technologický sektor a odvětví služeb.
"Na páteční vývoj na trzích nelze pohlížet bez kontextu. Ve čtvrtek jsme naopak zažili solidní růst," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Kevin Caron ze společnosti Stifel Nicolaus. "Investoři stále pracují se čtvrtečním rozhodnutím ECB začít masivně podporovat ekonomiku eurozóny a aktuálně se zřejmě snaží zjistit, z jaké části již je na současných úrovních evropské QE v cenách světových akcií započítáno," dodal.
Za celý uplynulý obchodní týden, který měl netradičně jen čtyři dny, všechny tři nejsledovanější indexy vzrostly. Index Dow přidal 0,94 %, S&P 500 vzrostl o 1,63 % a Nasdaq zpevnil o 2,68 %. V pondělí zůstaly burzy zavřené kvůli státnímu svátku.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru se na začátku roku mírně snížilo. Předběžný lednový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit klesl na 53,7 bodu z 53,9 bodu v prosinci. Čekal se naopak mírný růst na 54 bodů.
- Prodeje existujících domů v USA v prosinci meziměsíčně vzrostly o 2,4 % a dosáhly 5,04 milionu jednotek anualizovaně. Čekal se růst na 5,06 milionu jednotek z 4,92 milionu jednotek v prosinci (revidováno z 4,93 milionu jednotek). V listopadu prodeje měziměsíčně o 6,3 % klesly.
- Index aktivity chicagského Fedu v prosinci klesl na -0,05 bodu z +0,92 bodu (revidováno z +0,73 bodu).
- Americká zasilatelská společnost United Parcel Service (UPS) v pátek vydala varování, že její hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zaostanou za odhadem trhu. Společnost uvedla, že za 4Q2014 očekává zisk 1,25 USD na akcii, zatímco trh odhaduje, že vykáže zisk 1,47 USD na akcii. Firma uvedla, že její výsledky zasáhne slabá výkonnost americké divize. V reakci na zprávu naopak FedEx potvrdil svůj výhled hospodaření.
- Alternativní americká taxislužba Uber obnovila své působení v indické metropoli Dillí. Město zakázalo fungování taxislužby v prosinci poté, co byl jeden z jejích řidičů obviněn ze znásilnění klientky. Podle vládního úředníka citovaného agenturou Reuters zůstává ale Uber na černé listině indické vlády.
- Výkonný šéf přední americké technologické společnosti Apple Tim Cook si za loňský rok vydělal 9,22 milionu dolarů, což byl více než dvojnásobek jeho celkové mzdy za rok 2013. Akcie firmy loni prudce zdražovaly a v listopadu se vyšplhaly na rekordní maximum.
- Počet aktivních těžebních zařízení v USA v posledním týdnu opět klesl. Vyplývá to z dat společnosti Baker Hughes. Aktivních zařízení na produkci ropy a zemního plynu bylo o 43 méně, když činnost přerušilo 49 ropných strojů, zatímco přibylo 6 těch, které obstarávají těžbu plynu. Ropných zařízení je v chodu zhruba o pětinu méně než na vrcholu loni v říjnu. Podle Baker Hughes se typicky počet aktivních vrtů během propadů cen ropy snižuje o 40-60 %.
Páteční výsledková sezóna
- Výsledky General Electric ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 42 miliard USD (odhad: 42,17 miliardy USD)
- Výsledky Bank of New York Mellon ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (odhad: 0,59 USD), tržby 3,69 miliardy USD (odhad: 3,81 miliardy USD).
- Výsledky Honeywell International ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 1,43 USD (odhad: 1,42 USD), tržby 10,27 miliardy USD (odhad: 10,21 miliardy USD).
- Výsledky Rockwell Collins ve 4Q2014: Čistý zisk na akcii 1,24 USD (loni: 0,96 USD), tržby 1,23 miliardy USD (odhad: 1,22 miliardy USD).
- Výsledky McDonald's ve 4Q2014: Čistý zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,4 USD), tržby 6,57 miliardy USD (odhad: 6,69 miliardy USD).
- Výsledky Kimberly-Clark ve 4Q2014: Čistá ztráta na akcii 0,22 USD (loni: zisk 1,40 USD), tržby 4,83 miliardy USD (odhad: 4,93 miliardy USD).
- Výsledky State Street ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,24 USD (odhad: 1,265 USD), tržby 2,6 miliardy USD (odhad: 2,67 miliardy USD).
Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie konglomerátu General Electric (+0,82 %), který před začátkem obchodování reportoval slušné čtvrtletní výsledky, výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+0,32 %) a počítačového obra IBM (+0,31 %). Většina titulů však zlevnila, nejvíce odepsaly akcie ropné společnosti ExxonMobil (-2,13 %), energetické firmy Chevron (-1,90 %) a chemického gigantu DuPont (-1,73 %).
Téměř o sedm procent v pátek zdražily akcie řetězce kaváren Starbucks (+6,62 %), který již ve čtvrtek večer zveřejnil solidní výsledky za loňské poslední čtvrtletí. Firma po konci čtvrtečního obchodování oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku vydělala po očištění výsledků v souladu s odhadem trhu 0,80 USD na akcii. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 13 % na 4,8 miliardy dolarů, taktéž v souladu s odhadem trhu. Firma zároveň potvrdila výhled, podle kterého by jí letos měly tržby vzrůst o 16-18 %, na což její akcie ve čtvrtečním after-marketu reagovaly výrazným zdražováním.
Kvartální hospodářské výsledky nahoru vynesly i akcie brokerské společnosti E-Trade Financial (+8,41 %), která taktéž již ve čtvrtek večer oznámila, že v posledních třech měsících loňského roku hospodařila s čistým ziskem 0,14 USD na akcii. V předchozím roce firma ve stejném období vydělala 0,20 USD na akcii. Tržby brokerovi meziročně vzrostly na 461 milionů dolarů ze 446 milionů dolarů před rokem. Upravený zisk na akcii dosáhl 0,26 USD na akcii, v souladu s konsenzem. Na úrovni tržeb analytici čekali výsledek 446 milionů USD, tedy stejně jako ve 4Q2013.
Spanilou jízdu předvedl nováček na burze NYSE, akcie poskytovatele cloudových služeb Box (+65,93 %). Cenné papíry firmy byly v rámci IPO oceněny na 14 dolarů za kus, během první obchodní seance se ale podívaly až na 24,73 USD a nakonec zdražily téměř o 66 % na 23,23 USD.
Dále se dařilo například cenným papírům výrobce vybavení pro jógu lululemon athletica (+3,83 %), na které analytici z JPMorgan Chase zvýšili investiční doporučení na "overweight" z "neutral".
Výrazně naopak zlevnily akcie zasilatelské společnosti United Parcel Service (-9,91 %), která v pátek varovala, že její hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zaostanou za odhadem trhu. Firma uvedla, že za 4Q2014 očekává zisk 1,25 USD na akcii, zatímco trh odhaduje, že vykáže zisk 1,47 USD na akcii. UPS dodala, že její hospodaření zasáhla slabá výkonnost americké divize způsobená vysokými provozními náklady.
Téměř o osm procent zlevnily akcie kosmetického gigantu Avon Products (-7,85 %), které tak korigovaly své předchozí výrazné zisky. Zájem o akcie firmy se v posledních dnech zvýšil poté, co se na trhu objevila zpráva, že o Avon projevila zájem private equity firma TPG Capital.
Z dalších titulů výrazně zlevnily například akcie farmaceutické firmy Kimberly-Clark (-6,16 %) či bank State Street (-6,08 %) a Bank of New York Mellon (-4,70 %). Všechny tři společnosti před začátkem pátečního obchodování zveřejnily kvartální hospodářské výsledky, které nenaplnily odhady trhu.
Dolar posiloval na nová 11letá maxima
Dolar ve čtvrtek pokračoval v posilování k euru. Vůči jednotné evropské měně nakonec zpevnil přes 1,2 % na 1,1214 EUR/USD. Kurz eurodolaru navíc během dne poprvé za více než jedenáct let sestoupil pod hranici 1,12 a své intradenní minimum stanovil na 1,1115, což je nejnižší úroveň od září 2003.
Jednotnou evropskou měnu v v pátek nadále sráželo čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky začít do ekonomiky pumpovat peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů. Od začátku letošního roku již euro k dolaru oslabilo téměř o osm procent.
Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek oznámil, že banka bude měsíčně na nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů vynakládat celkem 60 miliard eur. Program by měl trvat minimálně do září příštího roku, takže by se do ekonomiky mělo celkem dostat alespoň 1,1 bilionu eur. Člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré ale v pátek odpoledne prohlásil, že je banka připravena parametry QE upravit, pokud se ukáže, že je současné nastavení nedostatečné.
Nový stimulační program pro ekonomiku eurozóny část investorů překvapil nejen rozsahem, ale i tím, že ECB hodlá nést pětinu rizika spojeného s držením dluhu. Zbytek převezmou národní centrální banky. Někteří investoři předpokládali, že v eurozóně žádné rozložení rizika nenastane. Na nákupním seznamu ECB zároveň budou i dluhopisy se splatností až 30 let.
Pro další vývoj kurzu eura bude důležitý výsledek nedělních voleb v Řecku. Jejich favoritem je levicová opozice, která se staví proti vládním úsporám spojeným s mezinárodní finanční pomocí.
K japonskému jenu dolar v pátek oslabil ze 118,58 USD/JPY na 117,79 USD/JPY.
Světové ceny ropy v pátek dopoledne slušně rostly. Vzhůru je tlačila hlavně nejistota kolem dalšího vývoje těžby v Saúdské Arábii po smrti tamního krále Abdalláha. Část trhu totiž spekulovala, že by Saudská Arábie, která je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a největším vývozcem ropy na světě, mohla pod vládou Abdalláhova nástupce, jímž se stal jeho bratr Salmán, přehodnotit své rozhodnutí nesnižovat navzdory prudkému poklesu cen ropy její těžbu.
Během dne nicméně převážil názor, že je něco takového značně nepravděpodobné. Analytici kromě jiného upozorňují, že Salmán prohlásil, že bude pokračovat v politice svého předchůdce.
Cena severomořské ropy Brent nakonec klesla o 9 centů na 48,73 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila přibližně o dolar na 45,46 USD za barel.
Saúdská Arábie loni v listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Ty se od loňského června kvůli převisu nabídky nad poptávkou snížily o zhruba 55 %.
Zlato v pátek zlevnilo téměř o jedenáct dolarů na zhruba 1 291 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla přibližně o desetinu procenta na 18,315 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v lednu spadl na 57 bodů. Trh očekával stagnaci na prosincových 58 bodech (revidováno z 57 bodů).
- Sociální síť Facebook má přes 1,35 miliardy uživatelů, což by z ní činilo druhý nejlidnatější stát na světě, kdyby byla zemí. Ačkoli by uživatelé sítě Facebook mohli obývat pouze virtuální zemi, firma samotná má i reálný dopad na světovou ekonomiku, v loňském roce to prý bylo konkrétně 227 miliard dolarů a 4,5 milionu pracovních míst. Uvedla to ve své zprávě společnost Deloitte & Touche.
- Globální nezaměstnanost podle odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) do roku 2019 vzroste o tři miliony na 212 milionů lidí. K uzavření toho, co ILO nazývá "globální mezerou v zaměstnanosti", bude v roce 2019 nutné vytvořit 280 milionů pracovních míst.
- Podle guvernéra Fedu Jeroma Powella bude možná zapotřebí zavést další regulační opatření, aby byly trhy transparentnější a bezpečnější. Powell, který je letos hlasujícím členem měnového výboru Fedu, se domnívá, že by se společnosti působící na trzích mohly do jisté míry regulovat samy a jednání s nimi je v tomto ohledu konstruktivní, ale zároveň podle něj nejspíše budou nutná další regulační opatření.
- Společnost Baker Hughes, která působí v odvětví služeb navázaných na těžbu a zpracování ropy, odhaduje, že počet aktivních těžebních zařízení v USA může spadnout až o 60 %, než se propad na trhu s ropou zastaví.
- David Einhorn z hedgeového fondu Greenlight Capital v dopise podílníkům uvedl, že do portfolia zahrnul nově akcie společnosti Time Warner a v malé míře také akcie výrobce léků Shire poté, co této firmě nevyšla jednání o převzetí ze strany AbbVie.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla více, než se čekalo. Trh vyhlížel 1,2% růst na 1,04 milionu jednotek anualizovaně po listopadovém poklesu o 4,5 % (revidováno z 1,6% poklesu), výstavba vzrostla o 4,4 % na 4,09 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení naopak klesl o 1,9 % na 4,032 milionu jednotek, čekal se 0,8% růst po listopadovém poklesu o 3,7 %.
- Britsko-australský těžební obr BHP Billiton sníží do poloviny roku 2015 výdaje na těžbu z břidličných formací ve Spojených státech. Firma, která je podle tržní hodnoty největší těžební společností na světě, se nyní potýká s propadem cen železné rudy, mědi a ropy. Chce však dodržet slib, že kvůli prudkému poklesu cen komodit nesníží dividendu.
- Ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí dohromady kolem 80 milionů dolarů v rámci urovnání právního sporu ohledně jejích nepřesných hodnocení špatných hypoték v období nemovitostní bubliny. Ve středu to oznámila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
- Kanadská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %. Z analytiků oslovených agenturou Bloomberg tento krok nečekal nikdo. Zároveň uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 2,1 %. V roce 2016 by měla ekonomika růst tempem 2,4 %. K plné kapacitě by se ekonomika měla vrátit na konci roku 2016.
- Z dokumentu, který koluje mezi členy Měnového výboru Evropské centrální banky, vyplývá, že by ECB mohla na svém čtvrtečním zasedání přijít s programem kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně do konce roku 2016. Zprávu přinesly deníku Wall Street Journal dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním.
- ECB na lednovém zasedání ponechala základní sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Zároveň ohlásila program kvantitativního uvolňování v objemu 60 miliard eur měsíčně. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.
- Euro se ve čtvrtek vůči dolaru propadlo na nové jedenáctileté minimum 1,1455 USD. Reagovalo tak na rozhodnutí Evropské centrální banky pumpovat do ekonomiky peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů.
- Index cen domů FHFA v listopadu meziměsíčně vzrostl o 0,8 % (odhad: +0,3 %, říjen: +0,6 %).
- Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 17. ledna klesl o 10 tisíc na 307 tisíc. Očekával se pokles na 300 tisíc z 317 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 316 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 10. ledna ubylo na 2,4 milionu z 2,42 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Zisk americké banky Morgan Stanley v loňském čtvrtém čtvrtletí prudce stoupl a dosáhl 920 milionů dolarů. O rok dříve činil jen 36 milionů dolarů. Za zlepšením je podle sdělení banky hlavně pokles výdajů na právní zastoupení. Výsledek ale i tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters.
- Výsledky Johnson & Johnson ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,27 USD (odhad: 1,26 USD), tržby: 18,25 miliardy USD (odhad: 18,55 miliardy USD).
- Výsledky Delta Air Lines ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,77 USD), tržby: 9,65 miliardy USD (odhad: 9,55 miliardy USD).
- Výsledky Halliburton ve 4Q2014: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,10 USD), tržby: 8,77 miliardy USD (odhad: 8,79 miliardy USD).
- Výsledky Netflix ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,72 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 1,48 miliardy USD (odhad: 1,485 miliardy USD).
- Výsledky IBM ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 5,81 USD (odhad: 5,43 USD), tržby 24,1 miliardy USD (odhad: 24,8 miliardy USD).
- Výsledky Travelers ve 4Q2014: Provozní zisk na akcii 3,07 USD (odhad: 2,54 USD), tržby: 6,78 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
- Výsledky Verizon ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,71 USD (odhad: 0,72 USD), tržby: 33,19 miliardy dolarů.
- Společnost Verizon ve čtvrtém kvartále loňského roku vykázala účetní ztrátu na akcii ve výši 54 centů oproti zisku 1,76 dolaru na akcii ve stejném období v roce 2013. Po očištění o nezdanitelné položky dosáhla firma naopak zisku na akcii 71 centů, což oproti 66 centům v předchozím roce představuje nárůst o 7,6 %. Za celý rok dosáhla telekomunikační společnost Verizon zisku na akcii 2,42 dolaru oproti 4 dolarům v roce 2013, po očištění však zisk meziročně vzrostl o 18 % na 3,35 dolaru oproti 2,84 dolaru na akcii.
- Výsledky Travelers ve 4Q2014: Provozní zisk na akcii 3,07 USD (odhad: 2,54 USD), tržby: 6,78 miliardy USD (odhad: 6,79 miliardy USD).
- Výsledky E*TRADE Financial ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,26 USD (v souladu s odhady), tržby 461 milionů USD (odhad: 446 milionů USD).
- Výsledky Starbucks ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,80 USD, tržby 4,8 miliardy USD (obojí v souladu s odhady).
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK