US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Fed na svém lednovém zasedání potvrdil, že bude ohledně zvyšování sazeb trpělivý. Čeká další pokles inflace

Lednové zasedání americké centrální banky (Fed) žádné velké překvapení nepřineslo. Měnový výbor (FOMC) zopakoval, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb trpělivý. Základní úrokovou sazbu výbor ponechal na 0 až 0,25 %. Trh čeká, že banka se sazbami začne hýbat již v červnu. FOMC nicméně potvrdil, že očekává další pokles inflace, což by mohlo termín zvyšování sazeb posunout.

Měnový výbor americké centrální banky mírně upravil některá svá předchozí vyjádření. Předně již v nejnovější zprávě nehovoří o "mírném", ale "solidním" růstu americké ekonomiky a namísto "solidního" přírůstku nových pracovních míst zmiňuje přírůstek "silný".

Situace na americkém trhu práce se podle centrální banky od prosince dál zlepšila, o čemž svědčí jednak právě silný přírůstek nových pracovních míst, jednak nízká míra nezaměstnanosti. Příznivý je také pokračující růst výdajů amerických domácností, na kterém se pozitivně podepsal pokles cen energií, díky němuž lidé mohli více utrácet za zboží, které by si jinak nekoupili.

I vývoj v oblasti fixních investic zůstává podle FOMC příznivý, oživování na realitním trhu však zůstává poměrně slabé a inflace klesla kvůli poklesu cen ropy hlouběji pod vytčený 2% cíl.

"V souladu se svým mandátem bude výbor nadále usilovat o dosažení maximální zaměstnanosti a zajištění cenové stability," napsal FOMC ve zprávě zveřejněné po konci jeho zasedání. Výhled výboru počítá s krátkodobě pokračujícím poklesem spotřebitelských cen způsobeným klesajícími cenami ropy, další ekonomickou expanzí USA a pokračujícím růstem zaměstnanosti. Ve střednědobém horizontu by se nicméně inflace měla postupně přibližovat ke stanovenému 2% cíli.

Nynější znepokojení Fedu ohledně příliš nízké inflace by mohlo mít vliv na to, kdy banka začne zvyšovat své úrokové sazby. Mnoho ekonomů předpovídalo, že Fed tento krok zahájí v červnu, někteří ale již tento odhad odsunuli na později. Jeden z nejuznávanějších světových investorů Bill Gross ze společnosti Janus Capital ve středu ale v televizi CNBC řekl, že Fed podle jeho názoru někdy kolem června "symbolicky" zvýší sazby o čtvrt procentního bodu.

FOMC ke zvyšování sazeb uvedl, že bude postupovat podle vývoje všech dostupných i očekávaných ekonomických ukazatelů, které považuje za rozhodující, tedy dat z trhu práce a údajů o inflaci. "S ohledem na současnou situaci bude výbor v otázce normalizace měnové politiky trpělivý," uvedl FOMC. Zároveň ale ve zprávě stojí, že pokud by vývoj sledovaných ukazatelů předčil očekávání, mohlo by k postupnému navracení měnové politiky do normálu dojít "dříve, než se nyní obecně očekává". I poté, co standardizace monetární politiky započne, se ale budou úrokové sazby pohybovat ještě nějakou dobu pod úrovněmi, které FOMC dlouhodobě považuje za standardní, dodal výbor ve zveřejněné zprávě.

Centrální banka rovněž podotkla, že bude při rozhodování o zvyšování sazeb přihlížet nejen k finančnímu, ale i mezinárodnímu vývoji. V prosincovém prohlášení se Fed zmínil pouze o finančním vývoji. Tehdy také upozornil, že jeho "trpělivý" přístup je v souladu s dřívějšími prohlášeními, podle kterých by měly úroky zůstat na nízké úrovni po "značnou dobu". Zmínku o "značné době" v nejnovějším prohlášení Fed naopak vypustil.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně klesly v souladu s odhady o 0,4 % po poklesu o 0,3 % v listopadu. Snížily se tak nejvíce od prosince 2008, stejně jako v listopadu. Jádrové ceny v prosinci meziměsíčně stagnovaly, ačkoli se čekal růst o 0,1 %. Meziroční míra inflace klesla na 0,8 % z 1,3 % v listopadu. Jádrová inflace meziročně vzrostla o 1,6 % při očekávání růstu o 1,7 %.

Americká ekonomika podle finálního zpřesněného odhadu expandovala ve třetím čtvrtletí tempem 5 % anualizovaně, tedy nejvíce od třetího čtvrtletí roku 2003. Analytici očekávali revizi nahoru na 4,3 % z původního odhadu 3,9 % po 4,6 % ve druhém čtvrtletí. Osobní spotřeba ve třetím kvartále vzrostla o 3,2 %, čekal se 2,5% růst po předchozích 2,2 %. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 1,4 %, v souladu s odhady trhu.

Spotřebitelské výdaje, které zabírají největší část HDP, rostou a měly by se dále zvyšovat společně s rostoucí zaměstnaností a nižší cenou energií, které zvyšují důvěru domácností a jejich kupní sílu. Další složky HDP, včetně zásob, obchodu a vládních výdajů, nejspíš předchozí silný růst neudrží, což expanzi ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku podle odhadů zpomalí.

Fed již koncem loňského října omezil podporu domácí ekonomiky, když ukončil takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje nákupy vládních dluhopisů. Omezování podpory signalizuje důvěru centrální banky ve vyhlídky tamní ekonomiky.

Plné znění tiskové zprávy zveřejněné po konci zasedání FOMC

Zdroj: Fed, ČTK

Americká ekonomikaCentrální bankyFedÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně