Americké akcie se ve středu po zveřejnění zprávy ze zasedání Fedu propadly hluboko pod nulu

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině středečního obchodování mírně posilovaly díky příznivým hospodářským výsledkům některých podniků, zejména společností Apple a Boeing. Po zveřejnění zprávy ze zasedání americké centrální banky ale všechny tři nejsledovanější indexy spadly dvě hodiny před koncem obchodování hluboko pod nulu.
Dow oslabil o 1,13 % na 17 191,37 bodu, širší S&P 500 klesl o 1,35 % na 2 002,16 bodu a technologický Nasdaq odepsal 0,93 % na 4 637,99 bodu. Index volatility VIX vystřelil téměř o 19 % na 20,44 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o deset bazických bodů na 1,72 %.
V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Zlevnily zejména energetické a finanční tituly a akcie ze sektoru základních materiálů. Nejméně naopak oslabily technologický sektor a telekomunikační odvětví.
"Poslední výjevy z americké výsledkové sezóny jsou o poznání optimističtější," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Yousef Abbasi, tržní stratég z JonesTrading Institutional Services. "Zvýšila se sice nejistota kolem budoucnosti Řecka, obecně ale investoři zůstávají poměrně klidní. Od Fedu neočekávám nic překvapivého. Centrální banka by víceméně měla pouze potvrdit to, co řekla již dříve," dodal ještě před zveřejněním zápisu z lednového zasedání FOMC.
Americká centrální banka po skončení svého dvoudenního zasedání sdělila, že ekonomika Spojených států roste solidním tempem. Naznačila však obavy z nízké míry inflace a zopakovala také dřívější slib, že bude při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb ze současných historických minim trpělivá.
Fed poukázal na to, že míra inflace ve Spojených státech zůstává pod cílovými 2 %. Faktory, které inflaci brání v dalším růstu, přitom od prosincového zasedání měnového výboru Fedu získaly na síle. Fed očekává, že inflace bude v USA dále zpomalovat, než začne znovu postupně růst. Znepokojení Fedu ohledně příliš nízké inflace by mohlo mít vliv na to, kdy začne banka zvyšovat úrokové sazby. Mnoho ekonomů předpovídalo, že Fed tento proces zahájí v červnu, někteří ale již tento odhad odsunuli na později.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Lednové zasedání americké centrální banky žádné velké překvapení nepřineslo. Měnový výbor (FOMC) zopakoval, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb trpělivý. Základní úrokovou sazbu výbor ponechal na 0 až 0,25 %. Trh čeká, že banka se sazbami začne hýbat již v červnu. FOMC nicméně potvrdil, že očekává další pokles inflace, což by mohlo termín zvyšování sazeb posunout.
- Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že strach lidí z technologií a z toho, jak se bude svět dále vyvíjet, je zřetelný. "Lidé se bojí budoucnosti. Bojí se nejen toho, co bude za rok, ale také toho, co bude za dvacet, čtyřicet let. Proto se zoufale snaží jakkoli se zajistit, a to i za cenu negativních výnosů," tvrdí Shiller.
- Společnost Apple v úterý po ukončení obchodování reportovala neskutečně dobré kvartální výsledky. Její akcie stále zpevňují, otázka je, zda mají potenciál i do budoucna. Analytici ze Citibank mají odpověď. Ve středeční poznámce klientům v šesti bodech vysvětlili, proč ponechávají na akcie Apple doporučení "kupovat" a proč si myslí, že mohou ještě podražit.
- Akcie americké technologické společnosti Apple výrazně zdražují díky nucenému zavírání krátkých pozic (short squeeze). Ve středu to v rozhovoru pro finanční televizi CNBC řekl aktivistický investor Carl Icahn. I přes výrazný růst ceny akcií je nicméně Icahn ohledně titulu nadále optimistou.
- V reakci na nepříliš úspěšný uplynulý rok s platností od 1. března dochází ke změně na postu ředitele společnosti McDonald's. Don Thompson odchází po dvou letech ve funkci, nahradí ho Steve Easterbrook, který ve firmě působí 25 let. Největší řetězec rychlého občerstvení na světě bude mít také nového finančního ředitele, tím se stane Kevin Ozan. Ve funkci nahradí Petera Bensena. Akcie firmy v reakci na zprávu v after-marketu posílily o více než 3 %.
Výsledková sezóna
- Americký výrobce letadel Boeing díky stoupající poptávce zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk téměř o pětinu na 1,5 miliardy dolarů. Výsledky překonaly očekávání analytiků, díky čemuž akcie podniku posílily o více než 5 %.
- Výsledky General Dynamics ve 4Q2014: Zisk na akcii 2,19 USD (odhad: 2,13 USD), tržby: 8,36 miliardy USD (odhad: 8,08 miliardy USD).
- Výsledky Facebook ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,48 USD), tržby 3,85 miliardy dolarů (odhad: 3,78 miliardy USD).
- Výsledky Qualcomm ve 1QFY2015: Upravený zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 7,1 miliardy USD (odhad: 6,95 miliardy USD).
Z indexu Dow ve středu zdražily pouze akcie výrobce letadel Boeing (+5,40 %), výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (+0,20 %) a konglomerátu 3M (+0,19 %). Nejvíce naopak zlevnily cenné papíry energetické firmy Chevron (-4,20 %), softwarové společnosti Microsoft (-3,45 %) a ropného obra ExxonMobil (-3,30 %).
Akcie technologické společnosti Apple (+5,65 %) přidaly přes pět procent poté, co firma v úterý po konci obchodování na amerických trzích oznámila, že v prvním kvartálu svého fiskálního roku vydělala 3,06 USD na akcii a dosáhla tržeb 74,6 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že firma vykáže zisk 2,60 USD na akcii a tržby 63,5 miliardy USD. Výsledky tak Apple investory i analytiky příjemně překvapil. Firma navíc pokořila hranici miliardy prodaných zařízení s operačním systémem iOS. V samotném 1QFY2015 Apple prodal 74,5 milionu mobilních telefonů iPhone, 21,4 milionu tabletů iPad a 5,52 milionu počítačů Mac.
Téměř třináct procent přidaly akcie vývojáře počítačových her a videoher Electronic Arts (+12,81 %), který taktéž již v úterý večer uvedl, že se v posledním loňském čtvrtletí přehoupl do zisku. Firma ve 4Q2014 dosáhla čistého zisku 388 milionů dolarů neboli 1,22 USD na akcii oproti ztrátě 1,26 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Upravený zisk firmy dosáhl 0,44 USD na akcii a tržby 1,42 miliardy dolarů. Analytici čekali zisk 0,92 USD na akcii při tržbách 1,29 miliardy USD.
Hospodářské výsledky nahoru vytáhly také cenné papíry výrobce letadel Boeing (+5,40 %). Firma za poslední tři měsíce loňského roku vykázala zisk 1,47 miliardy dolarů neboli 2,02 USD na akcii. Upravený zisk na akcii se společnosti meziročně zvýšil z 1,88 USD na 2,31 USD a tržby stouply na 24,47 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk na akcii 2,11 USD při tržbách 23,93 miliardy dolarů.
Zaostaly naopak akcie energetických firem, které se dostaly pod tlak v reakci na prudký pokles ceny severoamerické lehké ropy WTI. Akcie společnosti Murphy Oil (-7,23 %) zlevnily přes sedm procent, cenné papíry Nabors Industries (-11,70 %) zlevnily téměř o dvanáct procent a cena akcií firmy Cabot Oil & Gas (-4,88 %) klesla o necelých pět procent.
Zlevnily i akcie internetové společnosti Yahoo! (-3,23 %), která v úterý po konci obchodování při příležitosti zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků oznámila, že svůj 15% podíl v čínské internetové společnosti Alibaba vyčlení do samostatného podniku SpinCo, s jehož akciemi se bude obchodovat na burze. Tento krok má podle agentury AP v budoucnosti přinést miliardové úspory na daních.
Po konci středečního obchodování zveřejnila čtvrtletní výsledky svého hospodaření sociální síť Facebook (v řádném obchodování +0,61 %). Společnost za loňský čtvrtý kvartál vykázala zisk 701 milionů dolarů neboli 0,25 USD na akcii při tržbách 3,85 miliardy dolarů. V předchozím roce firma ve stejném období vydělala 0,20 USD na akcii. Upravený zisk dosáhl 0,54 USD na akcii při tržbách 3,85 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk 0,48 USD na akcii a tržby 3,78 miliardy USD. Společnost dále uvedla, že eviduje 1,19 miliardy měsíčně aktivních mobilních uživatelů, což je meziroční nárůst o 26 %. Podíl tržeb z reklam zobrazovaných na mobilních zařízeních v posledních třech měsících loňského roku meziročně stoupl z 53 % na 69 % a celkový objem tržeb z reklam se meziročně zvýšil o 53 % na 3,59 miliardy USD. Akcie Facebooku v poobchodní fázi v reakci na výsledky zlevňovaly o necelé procento.
Dolar posílil k euru, ale oslabil k jenu
Dolar ve středu po úterním propadu mírně posílil vůči euru, klesl však vůči japonskému jenu. Trh během dne čekal na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, které začalo v úterý.
Dopoledne se kurz eurodolaru pohyboval kolem 1,136, po konci zasedání FOMC ale dolar k euru posílil až k 1,128 a krátce po desáté hodině se americká měna obchodovala za 1,1284 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar oslabil ze 118 USD/JPY na 117,45 USD/JPY.
Světové ceny ropy během středečního obchodování klesaly. Srážela je zejména zpráva o rekordních zásobách této strategicky důležité suroviny ve Spojených státech. Ceny dolů tlačil rovněž silnější kurz amerického dolaru.
Severomořská ropa Brent zlevnila o 75 centů na 48,46 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesla o 1,77 dolaru na 44,26 USD za barel.
Úřad pro energetické informace (EIA), který působí při americkém ministerstvu energetiky, ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 8,9 milionu barelů na 406,7 milionu barelů. To představuje nejvyšší úroveň od roku 1982, kam sahají záznamy.
Zlato ve středu zlevnilo zhruba o 7,25 dolaru na 1 285 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o 0,3 % na 18 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality
