US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,00 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+0,25 %
KB+0,00 %
Erste+1,08 %

TOP 09: Vláda zakázkami bez výběrového řízení podporuje korupci

Vláda podle TOP 09 směřuje veřejné zakázky především vyvoleným a svou politikou podporuje korupci. Loni prý zadala více než 3 000 zakázek v hodnotě přes 30 miliard korun bez výběrového řízení. Na tiskové konferenci to v úterý uvedla místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítají.

Redakce IW
Redakce IW
3. 2. 2015 | 14:24
Česká republika

"Je zřejmé, že vládní strany, které měly plná ústa boje proti korupci, korupční prostředí naopak zhoršují a chovají se v přímém rozporu se svými sliby," řekla Langšádlová. Současný koaliční kabinet sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců je podle opoziční strany nejméně transparentní v historii zadávání veřejných zakázek. Navíc se prý také brání přijetí zákona o registru smluv.

Babiš se v úterý proti kritice TOP 09 ohradil. "To si pan Kalousek dělá legraci, ne?" podivil se nad výhradami opoziční strany. Zakázky bez výběrového řízení jsou podle něj jen dědictvím IT zakázek z minulosti, které vláda zdědila a které musela dělat se stávajícími dodavateli. "Nevím, kdo je transparentnější než my," řekl s tím, že jeho úřad například zveřejňuje tzv. open data.

"Naše vláda výrazně zvyšuje počet zakázek, které se zadávají ve výběrových řízeních," reagoval Sobotka. České televizi také řekl, že za minulý rok se neobjevil jediný skandál, který by se týkal zadávání veřejných zakázek.

"Objemem těchto netransparentních veřejných zakázek je Česká republika nejhorší ze všech zemí Evropské unie," poznamenala dnes Langšádlová. Novinářům TOP 09 poskytla data občanského sdružení Oživení, podle nichž bylo Česko v této oblasti nejhorší v roce 2013, kdy zemi vedl koaliční kabinet Petra Nečase (ODS) a posléze úřednická vláda Jiřího Rusnoka. Mezinárodní srovnání za rok 2014 TOP 09 neposkytla.

Zdroj: ČTK

Česká republikaKorupcePrávo
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná