US MARKETOtevírá za: 9 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Změny na berním úřadu v JAR prý ohrozí Krejčířovo vyšetřování

Personální a organizační změny na jihoafrickém berním úřadu SARS podle místních médií ohrozí vyšetřování některých závažných kauz daňových úniků, včetně případu Čecha Radovana Krejčíře. Jihoafrický soud nechal letos kvůli daňovým podvodům a nedoplatkům obstavit Krejčířův majetek. Na daních v JAR údajně dluží 173 milionů randů.

O svého šéfa Johanna van Loggerenberga tento týden přišlo oddělení vyšetřování a vymáhání dluhů zodpovědné právě za největší kauzy daňových úniků v zemi. Podle listu Business Day live (BDl) se navíc plánuje reorganizace jeho bývalé jednotky. Právě van Loggerenberg přitom nařídil obstavení Krejčířova majetku, které zasadilo podle BDl "významnou ránu jeho impériu". Van Loggerenberg údajně rezignoval v reakci na páteční odchod šéfa protikorupční a bezpečnostní jednotky Clifforda Collingse.

Mluvčí SARS Luther Lebelo popřel, že by změny uvnitř úřadu měly jakýkoli vliv na probíhající vyšetřování. "Pan van Loggerenberg nebyl vyšetřovatel, jenom manažer," uvedl.

Speciální jednotka kryla svou činnost jako nevěstinec. Její zaměstnanci sledovali nájemné vrahy, pašeráky, překupníky drog, ale i zaměstnance SARS a politiky. Do jejich hledáčku se údajně dostal i prezident Jacob Zuma a lidé z jeho okolí.

Krejčířovými daňovými úniky se zabýval soud a letos nařídil převzetí správy nad Krejčířovými luxusními auty i nemovitostmi. Úřady dostaly povolení zmrazit jeho účty i účty jeho rodiny a spolupracovníků. Nařízení se týká Krejčíře, jeho manželky Kateřiny, syna Denise a 14 dalších obchodních partnerů.

V JAR nyní soudy projednávají tři kauzy, ve kterých figuruje Radovan Krejčíř. Kromě údajné vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj prý pracoval jako vymahač dluhů, čelí obžalobě z pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Oba tyto případy soud loni v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.

Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud loni odročil na letošní červen, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů a který i s drogou zmizel.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly.

Zdroj: ČTK

Česká republikaJihoafrická republika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika