US MARKETZavírá za: 5 h 4 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,57 %
Erste-1,25 %

Americká ekonomika v lednu opět vytvořila přes 200 tisíc pracovních míst, mzdy začínají růst

Americká ekonomika v lednu mimo zemědělství vytvořila 257 tisíc pracovních míst. Analytici předvídali, že se postará o vznik 234 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 5,7 % z 5,6 % v prosinci. Pozitivně překvapil vývoj průměrné hodinové mzdy, která meziměsíčně stoupla o 0,5 % při očekávání 0,3% nárůstu.

Leden je již dvanáctým měsícem v řadě, kdy ekonomika vytvořila více než 200 tisíc pracovních míst, což je nejdelší takto úspěšná řada od roku 1994. Celková míra nezaměstnanosti měla podle predikcí stagnovat na 6,5letém minimu 5,6 %, její růst ale tentokrát trhy paradoxně přivítaly. Míra nezaměstnanosti "U-6" zahrnující kromě lidí bez práce také zaměstnance pracující nedobrovolně jen na částečný úvazek v lednu vzrostla na 11,3 % z 11,2 % v prosinci.

Výrazně nahoru byla navíc revidována statistika za předminulý měsíc. Podle zpřesněných údajů americká ekonomika v prosinci vytvořila 329 tisíc nových pracovních míst. Původní zpráva hovořila jen o 234 tisících nových míst. V listopadu pak v USA mimo zemědělství vzniklo dokonce více než 400 tisíc nových pracovních míst a za poslední tři měsíce americká ekonomika vytvořila nejvíce nových pracovních míst za posledních sedmnáct let.

"Zveřejněná data po všech stránkách potvrzují sílu amerického trhu práce i celé americké ekonomiky. Přírůstek počtu pracovních míst za poslední tři měsíce byl mimořádný, listopadové číslo je po revizi nejvyšší od roku 1997," řekl Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Mírný nárůst míry nezaměstnanosti je paradoxně také pozitivní, protože byl způsoben nárůstem počtu lidí v pracovní síle, tedy návratem části těch, kteří práci přestali hledat, protože nevěřili, že nějakou najdou," dodal.

"Vzhledem k tomu, co se děje ve zbytku světa, by vytvoření více než 200 tisíc míst bylo vnímáno jako pozitivní a posílilo by to přesvědčení, že spotřebitelské výdaje budou nadále klíčovým pilířem americké ekonomiky," řekl před zveřejněním zprávy Millan Mulraine, ekonom z TD Securities.

Míra participace (podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil) v lednu vzrostla o dvě desetiny procentního bodu na 62,9 %, což lze interpretovat tak, že se někteří Američané, kteří již dříve hledání práce vzdali, nyní o získání zaměstnání znovu pokoušejí.

"Je to opravdu skvělá zpráva. Podíl lidí hlášených v kategorii pracovních sil se konečně zvedá a růst zaznamenaly také platy," uvedl Ed Keon ze společnosti Prudential Financial. "Americká ekonomika získala silné momentum, díky němuž by pro ni neměl být problém růst takřka 3% tempem," doplnil.

"Další zlepšení situace na trhu práce potvrzuje očekávání, že by americká centrální banka na svém nejbližším zasedání mohla opustit rétoriku o trpělivosti ohledně zvyšování úrokových sazeb a že by s úroky mohla začít hýbat v polovině roku," poznamenal dále Paul Ashworth, ekonom ze společnosti Capital Economics.

Klopýtající ekonomiky v Asii a Evropě ve čtvrtém kvartálu společně se silným dolarem očividně ubraly dynamice amerického růstu trochu páry. Ekonomika Spojených států podle prvního rychlého odhadu ve čtvrtém čtvrtletí zpomalila tempo růstu na 2,6 % z 5 % v předešlém kvartálu. Výdaje spotřebitelů sice rostly nejrychleji za devět let, nedokázaly ale kompenzovat slabší podnikatelské výdaje a větší obchodní schodek.

Pokles cen ropy v uplynulých měsících navíc přiměl některé energetické společnosti ke snížení plánovaných kapitálových výdajů, což má na hospodářský růst rovněž negativní vliv.

Dolar v reakci na zprávu z trhu práce skokově posílil z 1,145 EUR/USD na 1,137 EUR/USD.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast