US MARKETOtevírá za: 6 h 36 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Spotřebitelské ceny v Česku v lednu nečekaně rostly

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci 2014 o 0,1 %, očekával se pokles o 0,2 %. Vývoj cen v lednu byl ovlivněn výrazným poklesem cen v oddílech doprava a zdraví, který byl kompenzován zvýšením cen zejména v oddílech alkoholické nápoje a tabák, rekreace a kultura, potraviny a nealkoholické nápoje. Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v lednu stejný jako v prosinci 2014, tedy 0,1 %, rovněž se přitom očekával pokles o 0,2 %.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle alkoholické nápoje způsobilo zvýšení cen alkoholických nápojů o 5,0 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily především ceny zimních dovolených s komplexními službami o 6,0 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly především ceny zeleniny o 3,4 %, z toho brambor o 10,0 %, dále ceny olejů a tuků o 3,2 %, čokolády a čokoládových výrobků o 3,8 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, drůbeže o 1,9 %, ostatních mléčných výrobků o 2,0 %. V oddíle bydlení se zvýšily ceny čistého nájemného o 0,2 %, vodného o 3,4 %, stočného o 2,8 %, zemního plynu o 1,7 %, tepla o 0,8 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly vyšší ceny za výrobky a služby osobní péče o 2,0 %.

Na snižování celkové úrovně spotřebitelských cen v lednu působil další výrazný pokles cen pohonných hmot o 8,1 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 ve výši 31,07 Kč/l byla v lednu 2015 nejnižší od února 2010, průměrná cena motorové nafty činila 31,89 Kč/l a byla nejnižší od listopadu 2010. Pokles cen v oddíle zdraví ovlivnilo zrušení regulačních poplatků při výdeji léků na recept a poplatků při návštěvě lékaře a stomatologa. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů o 2,6 % a obuvi o 4,8 %. Z potravin klesly zejména ceny běžného pečiva o 2,3 % a ceny ovoce o 2,0 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,3 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu 2015 stejně jako v prosinci 2014 o 0,1 %. Cenový vývoj však byl u některých oddílů spotřebního koše v lednu rozdílný. To se týkalo především oddílu bydlení, kde ceny z poklesu o 0,6 % v prosinci přešly v lednu v růst o 1,2 %. Důvodem byl vývoj cen elektřiny, které byly v prosinci nižší o 9,6 % a v lednu pouze o 0,3 %. Růst cen zemního plynu zrychlil na 4,5 % ze 2,4 % v prosinci. Zrychlení meziročního cenového růstu nastalo i v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny alkoholických nápojů byly vyšší o 2,4 % (v prosinci o 0,7 %). V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny obuvi o 9,7 % (v prosinci o 8,1 %). V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 5,4 % (v prosinci o 3,7 %). Naopak v oddílech doprava, zdraví, potraviny a nealkoholické nápoje došlo k prohloubení jejich cenového poklesu. V oddíle doprava klesly ceny pohonných hmot meziročně o 13,9 % (v prosinci o 6,0 %). V oddíle zdraví se zejména vlivem zrušení regulačních poplatků ceny v lednu snížily o 6,2 % (v prosinci o 0,4 %). V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ovlivnily výraznější meziroční pokles cen v lednu než v prosinci zejména ceny ovoce, které byly v lednu nižší o 7,4 % (v prosinci růst o 1,4 %). Ceny pekárenských výrobků a obilovin klesly o 0,3 % (v prosinci růst o 0,3 %), jogurtů o 0,1 % (v prosinci růst o 4,6 %), kávy o 0,1 % (v prosinci růst o 1,5 %). Ceny zeleniny klesly o 14,8 % (v prosinci pokles o 14,3 %).

Největší vliv na zvyšování cenové hladiny měly v lednu ceny bydlení. Další v pořadí byly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Stejný vliv měly ceny v oddíle ostatní zboží a služby, kde ceny pojištění byly vyšší o 2,0 % a ceny finančních služeb o 5,8 %.

Na snižování meziročního cenového růstu působil pokles cen v oddílech doprava, potraviny a nealkoholické nápoje, zdraví. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,3 % a mobilních telefonů o 21,2 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,7 %, zatímco ceny služeb byly vyšší o 1,2 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 99,9 %.

"Nízký meziroční růst cen jde zejména na vrub poklesu cen ropy a potravin, meziročně došlo k poklesu i v oddíle zdraví z důvodu zrušení regulačních poplatků. Naopak nejvyšší příspěvek k růstu cen měla v lednu kategorie bydlení, zejména z důvodu odeznění poklesu cen energií z ledna 2014. Vzhledem k nízkým cenám ropy lze očekávat, že celý letošní rok bude ve znamení nulové a dokonce i záporné inflace a mírný růst přijde až ke konci tohoto roku a následně až v roce 2016, kdy propad cen ropy v indexu odezní. Celková inflace v tomto roce tak bude nižší, než byla v roce 2014, a s velkou pravděpodobností bude nejnižší v historii ČR, tedy překoná i velmi nízkou hodnotu 0,1 % z roku 2003," okomentoval zprávu Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.

"Lednový vývoj inflace byl vyšší, než trh očekával, byl však v souladu s očekáváním ČNB – ta minulý týden zveřejnila novou prognózu a pro leden odhadovala růst cen ve výši 0,1 %. Z tohoto pohledu je tak lednový vývoj inflace v souladu s výhledem ČNB, která současnou situaci nízkých cen z důvodu poklesu cen ropy a potravin nepovažuje za problém a nehodlá tak dále posouvat hladinu kurzového závazku. K tomu by mohlo dle ČNB dojít pouze v případě, pokud by deflační tlaky způsobovaly propad domácí poptávky. Data z reálné ekonomiky však naznačují, že domácí ekonomice tento scénář zatím určitě nehrozí (například poslední údaje o spotřebitelské důvěře, maloobchodních tržbách, průmyslové produkci či nezaměstnanosti byly nad očekávání příznivé)," dodal Seidler.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast