Americkému Ministerstvu vnitřní bezpečnosti nejspíš dojdou finance, politici se handrkují o imigrační reformu

Americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti možná bude muset na konci února dočasně přerušit svou činnost, protože mu dojdou zdroje financování. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, který na tuto skutečnost upozornil, zároveň dodal, že je to chyba demokratů v Senátu.
Demokrati se ohradili, že za patovou situaci jsou naopak zodpovědní republikáni, konkrétně Boehner. Politici se hádají o imigrační reformu, s níž zákon o financování ministerstva spojili.
Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který by ministerstvu zajistil financování do konce září letošního roku, tedy do konce fiskálního roku vlády. Zákon však zároveň zvrátil kroky prezidenta Obamy v oblasti imigrační reformy, které měly uchránit před deportací přes 4 miliony nelegálních přistěhovalců.
V Senátu následně nastala patová situace, kdy demokraté, byť v menšině, dokázali prosazení zákona blokovat. Na otázku, co se stane, pokud ministerstvu dojdou finance, Boehner odpověděl, že v tom případě by měla vina padnout na demokraty v Senátu. V neděli pak na dotaz Fox News, jestli je na tuto situaci připraven, uvedl, že "samozřejmě. Sněmovna reprezentantů jednala. My svou práci odvedli."
Demokraté se ohradili a obvinili Boehnera z toho, že "věděl přesně, co dělá", když spojil zákon o financování s imigrací.
Podle Drewa Hammilla, mluvčího lídryně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové, mají demokraté nyní k dispozici dostatek hlasů k tomu, aby o zákonu hlasovali znovu bez jeho spojení s imigračními dodatky, jen "kdyby tomu předseda Boehner nestál v cestě".
Šéf Obamova týmu Denis McDonough se v neděli v televizi pokusil na republikány ovládaný Kongres apelovat s tím, že politici budou stále dostávat zaplaceno, ale přerušení činnosti ministerstva se podepíše na obyčejných lidech, zaměstnancích letišť a hraničních přechodů - mezi jinými -, kteří budou muset pracovat bez výplaty.
Většina zaměstnanců ministerstva spadá do kategorie pracujících, kteří nemohou opustit práci ani v případě přerušení činnosti vlády, protože provádějí zaměstnání považované za důležité pro ochranu lidských životů a majetku. Zhruba 200 tisíc z celkových 230 tisíc zaměstnanců tak bude muset pokračovat v práci bez mzdy i v případě, že se Kongres nedokáže dohodnout.
Zdroj: AP
Aktuality
