Eurozóna: Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 51,1 bodu

Podle předběžných dat agentury Markit aktivita ve zpracovatelském sektoru v únoru mírně zrychlila. Index nákupních manažerů vzrostl na 51,1 bodu z 51 bodů v lednu, očekával se však růst na 51,5 bodu. Sektor služeb expandoval prudším tempem, index vyskočil na 53,9 bodu z 52,7 bodu v lednu, trh predikoval růst na 53 bodů. Kompozitní index se díky tomu zvýšil na 53,5 bodu oproti 52,6 bodu v lednu, očekával se růst na 53 bodů. Všechny indexy se tak podle zprávy vyšplhaly na sedmiměsíční rekordy.
Aktivita tedy zrychluje již třetí měsíc za sebou poté, co v listopadu téměř stagnovala. Podporuje ji především růst poptávky, který se projevuje prudším růstem nových zakázek, jež v únoru vzrostly nejvíce za posledních sedm měsíců.
"Únorový průzkum mezi nákupními manažery ukazuje na pokračující ozdravování evropské ekonomiky. Ekonomický růst nabírá momentum, nezastrašila ho ani řecká dluhová krize, a měl by v následujících měsících dál zrychlovat. Pokud v březnu nedojde k nějakému výraznému zklamání, pak by ekonomika eurozóny měla v prvním kvartále expandovat tempem 0,3 %," okomentoval zprávu Chris Williamson, hlavní ekonom Markit.
"Ještě více povzbudivé je rychlejší tempo tvorby nových pracovních míst zaznamenané v únoru. Zaměstnanost nyní roste nejprudším tempem od roku 2011, zaměstnavatelé jsou si jistější výhledem a ochotní nabírat nové zaměstnance, aby pokryli rostoucí poptávku," poukázal Williamson.
"V březnu má začít kvantitativní uvolňování ze strany Evropské centrální banky, a to vyhnalo optimismus na trzích na 3,5leté maximum. Růst je nicméně očividně velmi závislý především na sektoru služeb, kde nízké ceny podporují expanzi především v oblastech zamířených přímo na spotřebitele. Slabost zpracovatelského sektoru nadále vzbuzuje obavy," podotýká Williamson.
"Klíčovou zprávou tohoto měsíce je to, že Francie už neklopýtá a nestagnuje. Druhá největší ekonomika eurozóny nyní zažívá nejprudší růst od poloviny roku 2011, protože spotřebitele zjevně probraly k životu nižší ceny pohonných hmot," dodává Williamson.
Index nákupních manažerů ve francouzském sektoru služeb podle předběžných údajů naopak prudce vyskočil na 53,4 bodu z 49,4 bodu, a dostal se tak opět nad klíčovou 50bodovou hranici, která odděluje růst aktivity od poklesu. Zaznamenal navíc rovnou 42měsíční maximum, ačkoliv se čekal se růst indexu na 49,9 bodu. Kompozitní index díky tomu vyskočil na 52,2 bodu z lednových 49,3 bodu, tedy rovněž 42měsíční maximum, čekal se růst na 49,8 bodu.
Aktivita německého zpracovatelského sektoru v únoru podle předběžných dat byla stejná jako v lednu. Index nákupních manažerů stagnoval na 50,9 bodu, očekával se růst na 51,5 bodu. V sektoru služeb index naopak nečekaně vzrostl na 55,5 bodu z lednových 54 bodů, tedy pětiměsíční maximum, očekával se růst na 54,4 bodu. Kompozitní index tudíž vzrostl na 54,3 bodu z 53,5 bodu v lednu, tedy sedmiměsíční rekord, trh predikoval růst na 54 bodů.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
