Británie měla v lednu nejvyšší rozpočtový přebytek za sedm let

Britské veřejné finance zaznamenaly v lednu nejvyšší měsíční přebytek za sedm let. Dopomohl k tomu růst ekonomiky, který posílil vládní příjmy z daní, sdělil v pátek britský statistický úřad. Ministr financí George Osborne uvedl, že vláda před květnovými parlamentními volbami splní cíl snižování deficitu pro tento fiskální rok, který končí v březnu.
Přebytek se v meziročním srovnání zvýšil o 35 % na 8,8 miliardy liber. V lednu je pro britský rozpočet aktivní saldo typické a letos k růstu přebytku přispěly i některé jednorázové faktory. Vládní výnosy daní z příjmů fyzických osob a příjmy daní z kapitálových zisků vzrostly meziročně o 6,1 %.
"Údaje ukazují, že hospodářské oživení má na veřejné finance konečně pozitivní vliv," řekl k údajům agentuře Reuters ekonom Samuel Tombs z firmy Capital Economics.
Snižování deficitu je hlavním pilířem ekonomické politiky vlády konzervativců a liberálů, která se dostala k moci v roce 2010, dosud ale tato snaha zaostávala za vytyčenými cíli. Deficit měřený novými vládními výpůjčkami za prvních deset měsíců roku klesl proti stejnému období předešlého roku o 7,5 % na 74 miliard liber. Vláda v prosinci předpověděla, že za celý rok do konce března schodek klesne o šest procent na 91,3 miliardy liber, což by mělo představovat 5,1 % hrubého domácího produktu.
Konzervativní strana pod vedením premiéra Davida Camerona doufá, že rapidní zlepšování ekonomické situace od loňského roku jí umožní pokračovat po volbách ve vládnutí. Britská ekonomika rostla v uplynulém roce o 2,6 %, což byl její nejlepší výkon za sedm let. Mezinárodní měnový fond ve své poslední prognóze odhadl, že Británie v tomto roce zaznamená růst o 2,7 %.
Zdroj: ČTK
Aktuality
