Evropský soud: Česká daň na povolenky nebyla v souladu s právem EU

Česká daň na bezplatné emisní povolenky z let 2011 a 2012 nebyla v souladu s právem EU, pokud jí podléhalo více než deset procent povolenek. V tiskové zprávě ke svému čtvrtečnímu rozhodnutí to napsal Soudní dvůr Evropské unie. Názor evropského soudu si vyžádal český Nejvyšší správní soud v případě stížnosti společnosti Ško-Energo, která je dodavatelem energií pro mladoboleslavskou Škodu Auto.
Směrnice o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů stanovila, že v letech 2008 až 2012 měly členské země EU 90 procent povolenek přidělovat zdarma. V letech 2011 a 2012 ale Česko na tyto povolenky uvalilo darovací daň ve výši 32 procent. Stát tak v roce 2011 vybral celkem 4,8 miliardy korun, o rok později 2,7 miliardy Kč. Peníze částečně pokryly podporu obnovitelných zdrojů energie.
O vrácení daně požádalo loni několik velkých firem, mimo jiné energetická společnost ČEZ nebo teplárenský Alpiq. Firma Ško-Energo se se stížností proti dani obrátila na soud. U pražského krajského soudu uspěla, stát ale podal kasační stížnost. Nejvyšší správní soud pak požádal o posouzení právě Soudní dvůr EU.
Ten ve čtvrtek připomněl, že s ohledem na desetiprocentní hranici pro přidělování povolenek za úplatu směrnice brání nejen přímému stanovení ceny, ale také případnému následnému výběru poplatků za přidělení. "Sporná daň vybíraná v návaznosti na přidělení povolenek tedy není slučitelná se směrnicí, pokud tuto hranici nerespektuje," uvedl evropský soud. Uvalení daně podle něj není možné zdůvodnit ani snahou získat dodatečné prostředky ve prospěch výrobců zelené energie, protože takový cíl směrnice o obchodování s povolenkami nesleduje.
Nejvyšší správní soud musí nyní o stížnosti Ško-Energo rozhodnout v souladu s evropským právem.
Soudní dvůr EU ale také upozornil, že cílem směrnice je ochrana některých výrobních odvětví před ztrátou konkurenceschopnosti v důsledku zřízení trhu s povolenkami. Proto by omezení povolenek poskytovaných za úplatu na desetinu mělo být počítáno pro každé dotčené odvětví, ne z celkového počtu vydaných povolenek.
"ČEZ na této dani zaplatil celkem 5,3 miliardy Kč (téměř 10 Kč na akcii). České soudy by se s velkou pravděpodobností měly přidržet názoru z EU a nařídit minimálně dvě třetiny této daně vrátit," napsal v komentáři Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
Zdroj: ČTK