Americké akcie ve čtvrtek hledaly směr. Dařilo se dolaru díky spekulacím na zpřísnění politiky Fedu

Ceny amerických akcií se během první poloviny obchodování výrazněji neměnily. Investoři posuzovali nejnovější údaje o ekonomice Spojených států. Nakonec s výjimkou Nasdaqu hlavní indexy kosmeticky odepsaly, navzdory klesajícím cenám ropy a rozpačitým údajům z ekonomiky se ale drží poblíž historických rekordů.
Index Dow odepsal 0,06 % na 18 214,42 bodu, S&P 500 ztratil 0,15 % na 2 110,74 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,42 % na 4 987,89 bodu. V mírném plusu zakončily například technologické nebo telekomunikační tituly, ztrácelo šest z deseti hlavních sektorů v čele s odvětvími energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX přidal nevýrazných 0,65 % na 13,91 bodu a výnos 10letých státních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 2,03 %.
Investory potěšila zpráva o lednovém růstu zakázek amerických továren na zboží dlouhodobé spotřeby. Současně však přišly údaje o růstu počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu.
Spotřebitelské ceny v USA se podle čerstvých údajů v lednu meziměsíčně snížily o 0,7 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energie však stouply o 0,2 %, tedy o něco výrazněji, než očekávali analytici.
"Fed by neměl příliš dát na aktuální deflaci. Vše, co je potřeba k jejímu konci, je oživení cen komodit," uvedl Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group. Ropa ve čtvrtek ztrácela a zemní plyn v USA zlevnil o zhruba 6 % po zprávě o stále velice vysokých zásobách.
Americké akcie mají našlápnuto k jednomu z nejlepších měsíců za poslední roky. Albert Edwards ze Société Générale v poznámce klientům napsal, že "začíná pochybovat o svém zdravém rozumu", protože akcie posilují opět celkem bez ohledu na ekonomické fundamenty. "Většina amerických makrodat v únoru byla zklamáním," napsal.
V rámci indexu Dow se nedařilo například akciím Caterpillaru (-1,59 %), naopak v plusu se držely cenné papíry společnosti McDonald's (+1,74 %). Ztrácela také IBM (-1,19 %), která na výročním setkání s investory oznámila, že letos vydá 4 miliardy USD na cloud, analytické nástroje, mobilní segment a sociální a bezpečnostní nástroje.
Apple (+1,26 %) nejprve ztrácel, otočil ale do plusu poté, co firma rozeslala pozvánku na akci, kde hodlá představit nový produkt. Podle všeho jím budou chytré hodinky Apple Watch.
Společnost Sears (-4,88 %) oznámila očištěnou ztrátu 1,37 USD na akcii, trh čekal 1,89 USD. Tržby byly ale pod odhady. Firma potvrdila záměr do června oddělit 200 až 300 obchodů do samostatné společnosti. Kohl's (+1,11 %) Vydělala ve 4Q2014 1,83 USD na akcii (odhad: 1,80 USD), tržby také mírně překonaly odhady. Firma navíc navýšila dividendu o 15 % na 45 centů na akcii z 39 centů.
Mateřská společnost značky Victoria's Secret L Brands (-0,53 %) vydělala na akcii 1,89 USD, čekalo se o 9 centů méně. I tržby byly lepší, než se odhadovalo. Akcie ale mírně ztrácely kvůli horšímu výhledu na letošní rok. Společnost Gap (v poobchodní fázi +3 %) o cent překonala odhady analytiků na úrovni zisku na akcii, tržby byly v souladu s očekáváním.
Dolar vítěz, ropa poražená
Americký dolar se během čtvrtka vyšplhal na měsíční maximum vůči koši měn. Investoři podle agentury Reuters nadále sázejí na to, že americká centrální banka začne v polovině letošního roku zvyšovat úrokové sazby. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru vůči koši šesti měn, stoupl o procento na 95,224 bodu. Samotné euro vůči dolaru oslabilo o více než procento.
Šéf pobočky Fedu v San Francisku John Williams uvedl, že banka by mohla začít zvyšovat úrokové sazby "někdy v létě nebo na podzim". Růst úroků by posílil atraktivitu americké měny.
Světové ceny ropy naopak zamířily dolů. Investoři opět reagovali na údaje o rostoucích zásobách této suroviny ve Spojených státech. Data odporují naději na zvyšující se poptávku, která trhům naopak v minulých dnech pomohla k růstu.
Růst na trzích s ropou ve středu podpořila vyjádření saúdskoarabského ministra pro ropu, podle nějž se poptávka po ropě zvyšuje.
Ceny suroviny se od loňského června do letošního ledna propadly asi o 60 % na téměř 45 dolarů za barel. Od té doby se ale mírně zotavily a například Brent, který v lednu sestoupil na šestileté minimum 45,19 USD, od té doby přidal více než 35 %. K růstu mu pomohly především signály, že ropné firmy v USA a v jiných zemích mimo ropný kartel OPEC začínají kvůli levnější ropě omezovat investice do těžby.
Cenu Brentu tento týden podpořila i slova ruského prezidenta Vladimira Putina, podle nějž Rusko zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Moskva neobdrží od Kyjeva platbu za plyn předem.
Zásoby ropy ve Spojených státech se ale dále zvyšují. Minulý týden v zásobnících přibylo dalších více než osm milionů barelů, ukázala středeční vládní data, která tak naopak ceny ropy tlačí dolů.
Cena zlata ve čtvrtek mírně vzrostla navzdory posílení dolaru.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. února vzrostl na 313 tisíc. Očekával se růst na 290 tisíc z 282 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 283 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 14. února ubylo na 2,401 milionu z 2,422 milionu (revidováno z 2,425 milionu), čekal se pokles na 2,39 milionu. Čtyřtýdenní průměr počtu nových žádostí vzrostl na 294 500 z 283 000 (revidováno z 283 250).
- Meziroční tempo inflace se ve Spojených státech v lednu propadlo pod nulu, a země se tak dostala do deflace. Index spotřebitelských cen na začátku roku vykázal v souladu s odhady meziroční pokles o 0,1 %. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech tak zaznamenaly vůbec první meziroční pokles od října 2009. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva obchodu. V prosinci se přitom ceny v meziročním srovnání o 0,8 % zvýšily.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v lednu vzrostly výrazně více, než se čekalo. Zvýšily se o 2,8 %, ačkoli odhady byly nastaveny jen na +1,7 %. V prosinci se objednávky oproti listopadu výrazně propadly, když se snížily o 3,7 %.
- Index cen domů FHFA v prosinci vzrostl o 0,8 % (listopadový údaj byl revidován na +0,7 % z +0,8 %).
- Americká investiční banka Morgan Stanley se s americkým ministerstvem spravedlnosti dohodla na podmínkách urovnání sporů spojených s hypotečními cennými papíry. Vyplývá to z dokumentu, který banka ve středu zaslala americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Uzavření dohody nicméně ještě nebylo oficiálně potvrzeno.
- Credit Suisse snižuje investiční doporučení na akcie State Street na "neutral" z "outperform".
- USA: Index aktivity kansaského Fedu v únoru vzrostl na 5 bodů z -2 bodů v lednu.
- Federální komunikační komise Spojených států amerických (F.C.C.) ve čtvrtek schválila regulační opatření, které přesouvá internet do kategorie veřejných služeb, což znemožní společnostem, aby si platily za rychlejší zasílání dat. Pro schválení opatření hlasovali tři členové F.C.C., proti byli dva.
- Až na jednu miliardu dolarů odhadla americká ropná firma ExxonMobil potenciální ztráty spojené s pozastavením svých aktivit v Rusku zasaženém sankcemi. Firma to ve čtvrtek uvedla ve výroční zprávě. Společnost musela loni pozastavit projekty se svým ruským protějškem Rosněfť, když se tato největší ruská ropná firma a jiné ruské podniky staly terčem sankcí, které Západ uvalil na Rusko kvůli ukrajinské krizi.
- Americká technologická společnost Apple ve čtvrtek zveřejnila pozvánku na akci, na níž zřejmě představí svůj nový produkt. Investoři se domnívají, že světu firma plánuje ukázat své chytré hodinky Apple Watch, které by se podle šéfa podniku Tima Cooka měly na trhu objevit již v dubnu. Apple hodinky ukázal již loni v říjnu, nyní by ale měl přidat i detailní popis všech jejich funkcí a parametrů.
- Americká centrální banka by ze své rétoriky měla vyjádření o tom, že bude ohledně zvyšování úrokových sazeb "trpělivá", vypustit již v březnu. V rozhovoru pro finanční televizi CNBC to ve čtvrtek řekl šéf saintlouiského Fedu a nehlasující člen měnového výboru americké centrální banky James Bullard. Banka by si podle něj touto změnou rétoriky měla připravit prostor pro možnost začít sazby zvyšovat již letos v létě.
Výsledková sezóna
- Výsledky Kohl's v 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 1,83 USD (odhad: 1,80 USD), tržby 6,34 miliardy USD (v souladu s odhady)
- Výsledky SeaWorld Entertainment ve 4Q: Ztráta na akcii 0,29 USD, upravená ztráta na akcii 0,21 USD, tržby 264,5 milionu USD.
- Výsledky J.C. Penney ve 4Q: Zisk na akcii 0 centů, tržby 3,89 miliardy USD. Analytici odhadovali zisk 11 centů a tržby 3,87 miliardy USD. Akcie v after-marketu -8,6 %.
- Výsledky Herbalife ve 4Q: Zisk na akcii 1,41 USD (odhad: 1,22 USD). Akcie v after-marketu +6,7 %.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Yahoo!
Aktuality
