Ekonomika Spojených států se otřásá, deflace již dorazila i do zámoří

Meziroční tempo inflace se ve Spojených státech v lednu propadlo pod nulu, a země se tak dostala do deflace. Index spotřebitelských cen na začátku roku vykázal v souladu s odhady meziroční pokles o 0,1 %. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech tak zaznamenaly vůbec první meziroční pokles od října roku 2009. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva obchodu. V prosinci se přitom ceny v meziročním srovnání o 0,8 % zvýšily.
Meziměsíčně v lednu index spotřebitelských cen klesl o 0,7 %, nejprudším tempem od konce roku 2008, při odhadu poklesu o 0,4 % po -0,4 % v předchozím měsíci. Meziroční jádrová inflace nicméně v lednu stagnovala na 1,6 %, a meziměsíční jádrová inflace dokonce vzrostla o 0,1 procentního bodu na 0,2 %.
Zpráva nahrává očekávání části trhu, že by americká centrální banka (Fed) mohla se zvyšováním úrokových sazeb počkat delší dobu a nemusela by s nimi začít hýbat již v červnu. Fed by totiž rád viděl meziroční tempo inflace poblíž 2% úrovně.
"Proč by měla americká centrální banka zvyšovat úroky, když je inflace negativní?" řekl agentuře DPA hlavní ekonom společnosti VP Bank Thomas Gitzel.
Za pádem Spojených států do deflace stojí v první řadě nízké ceny ropy, které zlevňují benzín. Agentura Bloomberg ale zdůraznila, že je příznivé, že se pokles cen v energetickém sektoru zatím nepřelévá do odvětví služeb. Podle některých ekonomů navíc nelze čtvrteční data vnímat pouze negativně. Klesající ceny ropy a benzínu totiž znamenají, že Američanům v peněženkách zbývá více peněz, které mohou utratit za zboží, které by si jinak nemohli nekoupit.
Průměrná cena benzinu v USA v lednu podle motoristické organizace AAA klesla na čtyřleté minimum 2,03 dolaru za galon (zhruba 13,20 Kč za litr). Cena severomořské ropy Brent v lednu sestoupila až na šestileté minimum 45,19 USD za barel z červnových 115 USD za barel. Od té doby však část ztrát smazala a nyní se nachází nad 60 USD za barel.
"Nehrozí velké nebezpečí, že se tato dočasná vlna klesajících cen energie promění v zákeřnější deflační spirálu," řekl agentuře AP ekonom Paul Ashworth ze společnosti Capital Economics. Deflace ale může svádět spotřebitele k odkládání výdajů kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě Spojených států podílejí více než dvěma třetinami.
Šéfka americké centrální banky Janet Yellenová v úterý v projevu před bankovním výborem amerického Senátu prohlásila, že Fed nejdříve přistoupí ke změně rétoriky, než začne zvyšovat sazby. Zároveň uvedla, že banka očekává, že se inflace bude postupně vracet k jejímu 2% cíli, ale v krátkodobém horizontu by mohla kvůli ropě ještě klesat. V momentě, kdy Fed změní rétoriku, bude možné, že ke zvýšení sazeb dojde na jakémkoli dalším zasedání, řekla šéfka centrální banky.
Zdroj: ČTK, Bloomberg