Evropské akcie v úterý oslabovaly, trhy nepotěšil index ZEW

Evropské akcie v úterý ztrácely nejvíce za uplynulý týden, když index ZEW nenaplnil očekávání trhu.
Britský FTSE 100 připsal 0,49 %, francouzský CAC 40 naopak o 0,64 % oslabil a německý DAX ztratil 1,54 %. Regionální Stoxx Europe 600 oslaboval o 0,7 %. Dobře si vedl ropný sektor a síťová odvětví, dolů index naopak stlačovaly automobilky a maloobchod. V pondělí index zakončil na nejvyšší hladině od června 2007 a jen 1,3 % pod rekordem z roku 2000.
V letošním roce index zpevnil už o 16 % díky ohlášenému kvantitativnímu uvolňování ze strany Evropské centrální banky. Jádrová inflace v eurozóně v únoru mírně zrychlila na 0,7 % meziročně z 0,6 % v lednu. Celkově však spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,3 %, jak předvídala předběžná data.
"Index ZEW byl o trochu slabší, než se čekalo, a jádrová inflace jen o něco lepší, než se čekalo, takže po uplynulých týdnech úspěšné akciové rally v Evropě celkově dnes nebylo nic významného, co by podpořilo naděje investorů," říká Guy Foster z Brewin Dolphin Securities. "Před zasedáním FOMC nebude chtít nikdo zaujímat nějaké dramatické pozice. Vzhledem k tomu, že trhy nemají konstantní příjem dobrých zpráv, není trocha sbírání zisků vůbec překvapivá," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Řecký premiér Alexis Tsipras se za tři týdny v Moskvě setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oznámil to v úterý mluvčí řecké vlády. Tsipras Rusko 8. dubna navštíví vůbec poprvé od zvolení do funkce letos v lednu. Už příští pondělí řecký premiér pojede do Berlína na setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
- Řecká vláda chce použít příjmy z privatizace k financování sociální politiky namísto snižování státního dluhu. Za tím účelem vytvoří nový fond státního bohatství, řekla v úterý náměstkyně ministra financí Nadia Valavaniová. Tento krok by podle agentury Reuters mohl dál zhoršit vztahy mezi vládou Alexise Tsiprase a mezinárodními věřiteli, kteří chtějí, aby země prodejem majetku snižovala svůj vysoký dluh.
- Meziročně inflace v eurozóně podle finálních dat Eurostatu v únoru klesla o 0,3 %, jak předvídala i předběžná data. V lednu Tempo poklesu se tak oproti 0,6% propadu v lednu zmírnilo. V únoru 2014 byla meziroční inflace v eurozóně na +0,7 %. V celé Evropské unii meziročně spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % po 0,5% propadu v lednu. V únoru 2014 byla meziroční inflace v EU na +0,8 %.
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v březnu opět výrazně zlepšila. Index očekávání mírně vzrostl na 54,8 bodu z únorových 53. Očekával se však růst na 59,4 bodu. Hodnocení současné situace se nečekaně zlepšilo na 55,1 bodu z únorových 45,5 bodu, čekal se růst na 52 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž výrazně zlepšilo, když index vyskočil na 62,4 bodu z 52,7 bodu v únoru.
- Zaměstnanci největšího německého distribučního střediska amerického internetového obchodu Amazon v hesenském Bad Hersfeldu zahájili v úterý ráno dvoudenní stávku. Podle odborového svazu Verdi je to první v řadě protestních akcí, jimiž chtějí odbory ještě před Velikonocemi zesílit tlak na firmu a přimět ji ke zvýšení platů. Podle Amazonu se do stávky zapojila jen malá část zaměstnanců.
- Průmyslová výroba v Rusku se v únoru meziročně snížila o 1,6 %, zatímco v lednu o 0,9 % vzrostla. Proti lednu výroba klesla o 0,8 %, její propad nicméně výrazně zpomalil z lednových 21,2 %. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil ruský statistický úřad.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
