Řecko je prý podle MMF nejmíň spolupracující zemí v jeho historii

Činitelé Mezinárodního měnového fondu (MMF) označili Řecko za "nejméně spolupracující" zemi, s níž tato instituce měla ve své sedmdesátileté historii co do činění. Agentuře Bloomberg to řekly dva zdroje, které jsou seznámeny s obsahem úterního konferenčního hovoru mezi představiteli MMF, Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise. Mluvčí fondu ale popřel, že by taková slova padla.
Zástupci věřitelské "trojky" si během krátkého a podle zdrojů rozmrzelého hovoru stěžovali, že členové řecké vlády nectí únorovou dohodu s eurozónou o prodloužení programu finanční pomoci o čtyři měsíce. Podmínkou dohody je, že vláda bude pokračovat v dosavadní rozpočtové politice a předloží plán ekonomických reforem.
Představitelé německého ministerstva financí podle zdrojů řekli, že snažit se řeckou vládu přesvědčit, aby přišla s podrobným plánem ekonomické politiky, je ztráta času. Zástupci MMF uvedli, že přístup Řecka k mezinárodním věřitelům je nepřijatelný.
"Vaše zpráva týkající se údajných vyjádření MMF nemá oporu ve faktech. Žádná taková poznámka nepadla," sdělil však Bloombergu mluvčí MMF Bruno Silvestre ohledně výroku o Řecku jako o "nejméně spolupracující zemi".
Měnový fond měl v poslední době největší problémy a Argentinou. Tu před dvěma lety otevřeně pokáral za to, že v letech po státním bankrotu z počátku minulého desetiletí manipulovala s údaji o inflaci, čímž porušovala své členské závazky. Šéfka MMF Christine Lagardeová dokonce Argentinu varovala, že pokud problémy s nepřesnými údaji nevyřeší, může dostat "červenou kartu".
Jedinou zemí, která byla nucena odejít z MMF, bylo podle agentury Reuters v roce 1954 komunistické Československo. MMF také potrestal země jako Somálsko a Zimbabwe, většinou ale kvůli tomu, že nebyly s to splácet své půjčky.
Vyjednávání o řeckém plánu reforem zatím téměř nepokročila a řecká vláda začala požadovat "politickou dohodu". Na okraj začínajícího summitu EU se tak s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem ve čtvrtek sejdou k "neformálnímu dialogu" zástupci evropských institucí, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande.
Řecku docházejí peníze a bez uvolnění další části úvěru bude mít problémy splatit v nejbližší době dlužní závazky. Řekové musejí do pátku splatit měnovému fondu 350 milionů eur a rovněž splatit dluhopisy za 1,6 miliard eur. Jeden z řeckých činitelů v Bruselu agentuře Reuters ve čtvrtek řekl, že vláda má na splátku pro měnový fond dostatek hotovosti.
Zdroj: ČTK