Evropské akcie po velikonočních prázdninách zahájily týden úspěšně

Evropské akciové trhy po velikonočním volnu znovu zahájily obchodování a vykročily do zkráceného týdne pravou nohou díky optimismu z pokračující podpory ekonomiky ze strany centrálních bank.
Britský FTSE 100 v úterý připsal 1,88 %, francouzský CAC 40 1,52 % a německý DAX 1,30 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 1,64 %. Všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu v čele s ropným sektorem a sektorem základních materiálů.
STOXX Europe 600 letos díky kvantitativnímu uvolňování Evropské centrální banky posílil už o 18 % a nachází se těsně pod svým rekordem z roku 2000.
Investory však uklidňuje i prozatímní nečinnost americké centrální banky. V pondělí šéf atlantské pobočky amerického Fedu Dennis Lockhart prohlásil, že by preferoval, kdyby se zahájení zvyšování sazeb v USA oddálilo o více než dvě další zasedání FOMC do budoucna. Jeho projev tak víceméně korespondoval s názorem šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho, který prohlásil, že zvyšování sazeb bude velmi pomalé. V úterý pak vystoupil s projevem šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota, který dokonce uvedl, že by FOMC měl se zahájením utahování politiky vyčkat až do druhé poloviny příštího roku. Kocherlakota sice letos není hlasujícím členem FOMC, trhy však jeho názor přesto potěšil.
"Fed raději udělá chybu z přílišné opatrnosti," říká Jasper Lawler, tržní analytik ze CMC Markets. "Fed je svojí podstatou holubičí. Nechtějí se dopustit chyby tím, že by začali zvyšovat sazby příliš brzy," dodává.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Řečtí zákonodárci v úterý podpořili založení výboru, který by prověřil okolnosti, za kterých se Řecko dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur. Informovala o tom agentura Reuters.
- Růst aktivity sektoru služeb v eurozóně v březnu zrychlil. Index nákupních manažerů vyskočil na 54,2 bodu z 53,7 bodu v únoru, předběžná data však počítala s růstem na 54,3 bodu. Díky tomu se zvýšil i kompozitní index, a to na 54 bodů z 53,3 bodu v únoru, předběžná data uváděla růst na 54,1 bodu.
- Německému sektoru služeb se v březnu dařilo. Index nákupních manažerů podle finálních dat vzrostl na šestiměsíční maximum 55,4 bodu z 54,7 bodu v únoru, předběžná data počítala s mírnějším růstem na 55,3 bodu. Kompozitní index se tudíž zvýšil na osmiměsíční rekord 55,4 bodu z 53,8 bodu v únoru, podle předběžných údajů měl vzrůst rovněž na 55,3 bodu.
- Francouzský sektor služeb se v i březnu udržel nad padesátibodovou hranicí dělící pásmo kontrakce od expanze, přestože tempo expanze mírně zpomalilo na dvouměsíční minimum. Index nákupních manažerů klesl na 52,4 bodu z únorových 53,4 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 52,8 bodu. Zaměstnanost v sektoru se zvýšila poprvé po sedmnácti měsících, přestože vzrostla jen mírně. Kompozitní index se snížil na 51,5 bodu z 52,2 bodu v únoru, trh predikoval pokles na 51,7 bodu.
- Tempo růstu aktivity v italském sektoru služeb se v březnu výrazně zvýšilo. Index nákupních manažerů se přehoupl nad padesátibodovou hranici do pásma expanze na 51,6 bodu z únorových 50 bodů, které značily stagnaci. Očekával se růst na 51 bodů. Zaměstnanost v sektoru se zvyšovala nejprudším tempem od roku 2010. Kompozitní index se díky tomu zvýšil na 52,4 bodu z únorových 51 bodů.
- Aktivita španělského sektoru služeb v březnu opět zrychlila. Index nákupních manažerů vyskočil na 57,3 bodu z únorových 56,2 bodu, tedy na nejvyšší hladinu od loňského srpna, především díky prudkému přílivu nových firem do odvětví, který byl nejsilnější od července 2000, a novým zakázkám, které rovněž zaznamenaly nejprudší nárůst od července 2000. Zaměstnanost v sektoru se výrazně zvýšila, a to nejprudším tempem od listopadu 2007. Kompozitní index se zvýšil na 56,9 bodu z 56 bodů. I situace ve zpracovatelském sektoru se v březnu zlepšila, byť jen minimálně - index vzrostl na 54,3 bodu z únorových 54,2 bodu.
- Spojené království: Index nákupních manažerů v sektoru služeb v březnu nečekaně vzrostl na 58,9 bodu (únor: 56,7 bodu, odhad: 57 bodů).
- V současné chvíli je podle odhadů UBS 50-60% pravděpodobnost toho, že Řecko upadne do platební neschopnosti a 20-30% pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny. Svůj pesimistický pohled UBS vysvětluje "rostoucími problémy země s likviditou".
- Rusko zřejmě nabídne Řecku slevu na dodávky plynu a nové úvěry. Napsal to v úterý ruský list Kommersant s odvoláním na zdroj z ruské vlády. Řecký premiér Alexis Tsipras tento týden navštíví Rusko a mimo jiné se setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
- FedEx se dohodl na koupi nizozemské logistické společnosti TNT Express, která se dlouhodobě potýká s problémy, za 4,4 miliardy EUR. Firma tím chce expandovat v Evropě v oblasti přepravy balíků. Investoři TNT obdrží 8 EUR za akcii, což je o třetinu více oproti závěrečné ceně z 2. dubna, oznámila společnost v úterním prohlášení.
- Index cen výrobců v eurozóně v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,5 %, což je více, než se očekávalo (odhad: +0,1 %, leden: -0,9 %). Meziročně však stále klesá, přestože se oproti lednovým -3,4 % tempo propadu zmírnilo na -2,8 % (odhad: -2,9 %).
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v dubnu zlepšuje již šestý měsíc za sebou a zůstává na nejvyšší hodnotě od srpna 2007. Přispívá k tomu rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) podpořit hospodářský růst regionu nákupem dluhopisů. Hlavní index důvěry pro duben stoupl na 20 bodů z březnových 18,6 bodu, vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Sentix.
- Ruský ropný a plynárenský gigant Rosněfť by mohl oddálit rozvoj svého terminálu na zkapalňování zemního plynu (LNG) na ostrově Sachalin, a to nejméně o dva roky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované zdroje. Mluvčí státem ovládané Rosněfti uvedl, že časový plán sachalinského projektu se nezměnil.
- Německá vláda se chystá uvalit zvláštní daň na výrobu elektřiny ve starých uhelných elektrárnách. Podle představ ministerstva hospodářství by zdanění mělo urychlit útlum uhelných elektráren a pomoci Německu, aby splnilo své cíle na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). Spolkové země se silným uhelným sektorem se však proti záměru vlády bouří, obávají se ztrát pracovních míst.
- Raymond James snižuje doporučení na akcie Adidas na "underperform" z "market perform".
- Čínský ministr zahraničí Wang I v úterý v Moskvě ujistil svého ruského kolegu Sergeje Lavrova, že Čína je připravena posilovat finanční spolupráci s Ruskem. Zatímco však Moskva roky usilovala, aby se vzájemný obchod odehrával v rublech, který loni prudce ztratil na hodnotě, Wang nyní hovořil o rostoucí roli jüanu. Oba ministři zdůraznili rostoucí roli čínsko-ruské spolupráce ve světové politice.
- Americký výrobce letadel Boeing překonal v prvním čtvrtletí svého evropského konkurenta Airbus v počtu získaných čistých objednávek na letadla i v počtu dodávek letadel. Dodávky Boeingu byly dokonce rekordní. Vyplývá to z údajů, které v úterý firmy zveřejnily.
Zdroj: Bloomberg