Náklady eurozóny na sanace bank přesáhly 5 % HDP

Veřejné náklady zemí eurozóny na záchranu bank ohrožených finanční a dluhovou krizí dosáhly do konce roku 2013 asi 500 miliard eur, což odpovídá 5,1 % ročního ekonomického výkonu celého bloku. Nejvíce v poměru k HDP vydali na sanaci finančních institucí daňoví poplatníci v Irsku a Řecku, jimž se přitom většina těchto peněz nikdy nevrátí. Plyne to z odhadů, které ve čtvrtek zveřejnila Evropská centrální banka.
Mezi jednotlivými zeměmi bloku byly v nákladech na sanaci finančního sektoru obrovské rozdíly. Zatímco v Irsku dosáhly 37,3 % HDP, v Řecku 24,8 % a ve Slovinsku 14,2 %, takřka nulové byly ve Francii, Itálii, na Slovensku, ve Finsku a Estonsku.
Německo vydalo na podporu krachujících bank ekvivalent více než 10 % své roční produkce. Británii, kterou ECB do přehledu rovněž zařadila, vydala ale jen necelých 7 %, třebaže její finanční sektor je výrazně větší než německý.
ECB rovněž zkoumala, jaký podíl z nákladů na sanaci bank vlády vložily do nákupů aktiv, která by jim mohla v budoucnu vynášet, čímž by se část nákladů na sanaci vrátila zpět. U Irska a Řecka byl podíl získaných aktiv s možnou budoucí návratností jen třetinový až poloviční, protože většina vydaných peněz šla na rekapitalizaci bank a převzetí jejich beznadějně nevratných aktiv. Irsko tak ze záchrany sanace bank utrpělo pravděpodobnou ztrátu kolem 25 % HDP a u Řecka to bylo přes 12 %, odhadla ECB podle agentury Reuters.
Zdroj: ČTK