Evropské akcie v pátek poklesem zakončily nejhorší letošní týden

Evropské akcie v závěru týdne oslabily, a završily tak nejhorší týden tohoto roku kvůli obavám z vývoje jednání Řecka s jeho věřiteli.
Britský FTSE 100 ztratil 0,93 %, francouzský CAC 40 1,55 % a německý DAX 2,58 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,76 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech v čele s chemickým a finančním sektorem. Řecký ASE index oslabil o 3 % a z evropských trhů si tento týden vedl nejhůře.
Za celý týden FTSE 100 odepsal 1,35 %, CAC 40 1,85 % a DAX 5,54 %. Regionální STOXX Europe 600 je letos stále 18 % v plusu, přestože tento týden odevzdal přes dvě procenta.
"V posledních měsících se snažíme být opatrní, protože trhy zažívají až příliš rychlou rally," říká Dirk Thiels z KBC Asset Management. Objem obchodování v indexu STOXX Europe 600 byl v pátek o 22 % vyšší než třicetidenní průměr.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Pokles spotřebitelských cen v eurozóně podle finálních dat v březnu zpomalil. Meziročně se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po 0,3% poklesu v únoru, jak se očekávalo. V březnu 2014 byla inflace na 0,5 %. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 1,1 % v souladu s předběžnými daty. Jádrová inflace v souladu s předběžnými daty zpomalila na 0,6 % z předchozích 0,7 %. V deflaci jsou země platící eurem od loňského prosince.
- Počet lidí bez práce se ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do konce února snížil o 76 tisíc a celková míra nezaměstnanosti klesla na téměř sedmileté minimum 5,6 % z předchozích 5,7 %, jak se očekávalo.
- Eurozóna: Běžný účet v únoru skončil po sezónním očištění s přebytkem 26,4 miliardy eur (leden: +30,5 miliardy eur, revidováno z +29,4 miliardy eur).
- Pokles výnosů německých dluhopisů v pátek zrychlil, výnos desetiletého dluhopisu se nachází jen těsně nad nulou (0,05 %), zatímco výnos devítiletých dluhopisů už ve čtvrtek spadl poprvé v historii do záporu.
- Schäuble: Řecko může klidně požádat Rusko o finanční pomoc, moc od něj ale nejspíš nezíská.
- Představenstvo největší německé bankovní skupiny Deutsche Bank se rozhodlo prodat dceřinou firmu Postbank, kterou společnost koupila teprve před pěti lety. Uvedl to v pátek bez udání zdrojů týdeník Der Spiegel. Deutsche Bank ale tuto zprávu podle agentury Reuters popřela.
- Generálním ředitelem německého automobilového koncernu Volkswagen zůstává navzdory neshodám ve vedení Martin Winterkorn. Uvedla to v pátek firma, jejíž součástí je také česká Škoda Auto. Dodala, že řídící výbor dozorčí rady příští rok navrhne prodloužení Winterkornova kontraktu.
- Řecká vláda musí využít posledních zbytků hotovostních rezerv, aby byla schopna na konci tohoto měsíce vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců. Samotné vládě dojde hotovost po 20. dubnu, od různých státních fondů a organizací si ale ještě bude moci půjčit poslední dvě miliardy eur. Agentuře Reuters to v pátek sdělil nejmenovaný vysoký činitel řeckého ministerstva financí.
- Ve Španělsku se naplno rozeběhlo vyšetřování bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) a vlivného lidoveckého politika Rodriga Rata, který je podezřelý z daňových úniků a praní špinavých peněz. Policie ve čtvrtek prohledávala jeho byt a kancelář a krátce jej zadržela. V noci byl sice Rato propuštěn, domovní prohlídky ale pokračují, uvedla v pátek španělská média.
- Ruská centrální banka odňala licenci petrohradskému finančnímu ústavu Ganzakombank kvůli podezření z praní špinavých peněz a podpory terorismu. Oznámil to v pátek moskevský rozhlas. Pozornost ruských novinářů zpráva vyvolala mimo jiné i proto, že členkou představenstva a akcionářkou banky je příbuzná ruského prezidenta.
- Společnost Rolls-Royce získala od letecké společnosti Emirates zakázku na letecké motory za 9,2 miliardy dolarů. Oznámily to v pátek firmy. Pro britského výrobce leteckých motorů je to vůbec největší zakázka v historii.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- ECB na dubnovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,05 %, depozitní sazbu na -0,20 % a zápůjční sazbu na 0,30 %. Kvantitativní uvolňování, které banka zahájila 9. března, ponechá pravděpodobně ve stejném objemu 60 miliard měsíčně. Tisková konference Maria Draghiho, kterou jsme sledovali živě, byla na pár minut přerušena kvůli útoku ženy z publika, která zasypala šéfa centrální banky konfety a rozkopala mu papíry. Po pár minutách však pokračovala, jako by se nic nestalo.
- Sankce Evropské unie vůči Rusku budou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) prodlouženy do konce letošního roku. Sobotka to ve čtvrtek řekl na Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku. Situace na Ukrajině podle něj destabilizuje část českého exportu.
- Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek jako každý rok vystoupil od 11.00 SELČ v televizním pořadu, v němž odpovídal na dotazy diváků. Loni toto jeho vystoupení trvalo 3 hodin a 56 minut, jeho rekord však činí 4 hodiny a 47 minut. Připojení Krymu k Rusku Putin označil za klíčovou událost loňského roku. Ohledně sankcí uvalených na Rusko prý s ruskými podnikateli jednal a poradil jim, aby neočekávali, že sankce brzy pominou. Rusko se dle jeho vyjádření snaží ze všech sil plnit dohodu z Minsku.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) dal údajně Řecku tento měsíc najevo, aby jej zbytečně nežádalo o odklad dlužních splátek. Podle čtvrteční zprávy listu Financial Times to udělal poté, co jej řečtí činitelé neoficiálně kontaktovali ohledně možnosti odkladu plateb. Řecko má v květnu splatit fondu ve dvou splátkách takřka miliardu eur. Řecký ministr Varufakis odpoledne důrazně popřel, že by Řecko o jakýkoli odklad žádalo a označil tyto zvěsti za "naprostou lež".
- Výnos německých devítiletých výnosů spadl poprvé v historii do záporu.
- Přední německé, rakouské a švýcarské ekonomické instituty dnes zvýšily odhad letošního růstu německé ekonomiky na 2,1 % z dosavadní prognózy 1,2 %. V příštím roce má tempo největší evropské ekonomiky mírně zvolnit na 1,8 %, uvedly instituty, jejichž odhad bude tvořit základ vládních prognóz. Instituty také upozornily na to, že v důsledku expanzivní měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) by mohla zejména na akciových trzích vzniknout "bublina", tedy vysoké nadhodnocení cen investičních aktiv.
- Ukrajinské státní banky Ukreximbank a Oschadbank nebudou při jednání o restrukturalizaci dluhu s věřiteli usilovat o snížení nominální hodnoty dluhopisů nebo jejich kupónů, tedy úrokových sazeb. Oznámilo to ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí. Restrukturalizace jejich dluhu by se tak měla uskutečnit pouze prodloužením splatnosti.
- Evropská komise došla k předběžnému závěru, že americká firma Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Novinářům to ve středu řekla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za hospodářskou soutěž. Komise zároveň oznámila nové vyšetřování Google, které se tentokrát týká operačního systému Android pro mobilní telefony.
- Řecká vláda loni hospodařila s celkovým rozpočtovým schodkem ve výši 3,5 % výkonu ekonomiky, což je více, než byly původní předpoklady. Vyplývá to ze středečního prvního odhadu řeckého statistického úřadu. Poměr řeckého veřejného dluhu k výkonu ekonomiky loni vzrostl. Předchozí řecká konzervativní vláda předpokládala, že celkový loňský rozpočtový schodek dosáhne 1,3 % HDP. Evropská komise počítala s výší 1,6 % HDP.
- Finanční rizika ve světě se v posledních šesti měsících zvýšila, přesunula se z vyspělých zemí na rozvíjející se trhy a z bank do nebankovního finančního sektoru. Ve své pololetní zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Další zdroj ohrožení finanční stability vidí fond v nadcházejícím zvyšování úrokových sazeb v USA, které by mohlo trhy vystavit hlubším a rozsáhlejším otřesům.
- Přebytek obchodní bilance se v únoru zvýšil na 20,3 miliardy eur, tedy o něco méně, než se očekávalo (21 miliard eur) po lednových 7,9 miliardy eur. Po sezónním očištění klesl přebytek obchodní bilance na 22 miliard eur, jak se očekávalo po lednových 22,8 miliard eur.
- Britsko-nizozemský energetický koncern Royal Dutch Shell zahájil dodávky zemního plynu na Ukrajinu. Během dubna tam hodlá dodat nejméně 120 až 130 milionů krychlových metrů suroviny, informoval ve středu ukrajinský zpravodajský server Liga, který se odvolává na vládní zdroj. Dodávky údajně putují přes Slovensko a cena činí 253 dolarů za tisíc metrů krychlových.
- Ve středu začalo další kolo jednání mezi Řeckem a jeho zahraničními věřiteli. Podle vysoce postaveného zdroje novin Süddeutsche Zeitung, který je blízký jednáním, je prý však s řeckou vládou "jednoduše nemožné" pracovat. Pocity zástupců evropských institucí se prý nacházejí mezi frustrací a rezignací a do 24. dubna, kdy by měla být dohoda uzavřena, podle zdroje není možné dojít konsensu.
- Společnost Nestlé ve středu oznámila, že jedná o prodeji značky Davigel britské Brakes Group, kterou vlastní private equity společnost Bain Capital. V listopadu výrobce tyčinek Kit Kat, kávy Nespresso nebo žrádla pro kočky Purina řekl, že hledá strategické možnosti pro značku Davigel, která poskytuje zmražené jídlo a zmrzlinu nemocnicím a restauracím.
- Největší polský elektrárenský podnik PGE prodal za 48 milionů zlotých 30% podíl ve své divizi, která je odpovědná za vybudování první polské jaderné elektrárny. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala PGE.
- Meziroční míra inflace v Německu v březnu činila 0,3 %, a zvýšila se tak z únorových 0,1 %. Potvrdily to ve středu konečné údaje spolkového statistického úřadu. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta.
- Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se dohodl na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent za 15,6 miliardy eur v akciích. Oznámila to ve středu finská firma. Spojením podniků podle agentury Bloomberg vznikne největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.
- Banky v eurozóně očekávají v příštích měsících velký zájem o půjčky ze strany firem a zájemců o bydlení. Vyplývá to ze čtvrtletního průzkumu, který si ECB udělala mezi 142 předními bankovními domy v měnové unii. Poskytování úvěrů přitom napomáhá i program tištění peněz, který ECB zahájila letos v březnu na podporu ekonomiky zemí platících eurem.
- Průmyslová produkce eurozóny v únoru vzrostla meziměsíčně o 1,1 %, očekával se 0,4% růst po lednovém poklesu o 0,3 % (revidováno z -0,1 %). Meziročně se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,6 % při očekávání 0,8% růstu po lednových 1,2 %. V celé Evropské unii se produkce meziměsíčně zvedla o 0,9 % po 0,3% poklesu v lednu a meziročně se zvýšila o 1,4 %.
- Míra inflace v Británii zůstala v březnu na rekordním minimu - spotřebitelské ceny v meziročním srovnání zůstaly již druhý měsíc v řadě beze změny, uvedl v úterý britský statistický úřad. Nulová inflace zvyšuje disponibilní příjmy domácností před květnovými parlamentními volbami. Země se zároveň těsně vyhnula poklesu cen, který by mohl vyústit v deflační spirálu a poškodit ekonomiku.
- Rakouské pojišťovně Vienna Insurance Group (VIG) v loňském roce stoupl zisk před zdaněním oproti předchozím dvanácti měsícům o 46 % na 518,4 milionu eur. Zisk na akcii dosáhl 2,75 eura. Pojišťovna dále uvedla, že navrhuje vyplatit dividendu 1,4 eura na akcii. Výnosy VIG se loni po vyloučení vlivu výkyvů kurzů měn zvýšily o 0,9 % na 9,146 miliardy eur.
- Světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 % a posílí i příští rok, kdy by měl její růst dosáhnout 3,8 %. Předpověděl to v úterý Mezinárodní měnový fond (MMF) ve svém pololetním výhledu vydaném před jarním zasedáním světových finančních institucí ve Washingtonu. Podle MMF zůstává globální ekonomika pod vlivem posledních vln krizí nadále oslabená.
- Během pátého týdne od zahájení plnohodnotného kvantitativního uvolňování (QE) odkoupila Evropská centrální banka (ECB) vládní dluhopisy v celkové hodnotě 9,16 miliardy eur, což je dosavadní týdenní minimum (i díky vlivu velikonočních svátků) a proporcionálně nižší částka, než která by měla odpovídat cílenému šedesátimiliardovému měsíčnímu objemu odkupovaných aktiv, napsal v komentáři Jan Šedina, analytik z České spořitelny.
- Prodej osobních automobilů značky Volkswagen se v letošním prvním čtvrtletí meziročně snížil o 1,3 % na 1,48 milionu vozů. K poklesu odbytu vlajkové značky největšího evropského výrobce automobilů přispěl mimo jiné prudký propad poptávky v Rusku, uvedla v úterý firma.
- Německá automobilka BMW Group zvýšila v březnu odbyt o 9,2 % na rekordních 232 556 aut. Rekord zaznamenala i za celé první čtvrtletí, kdy zákazníkům dodala 526 669 vozů, o 8,1 % více než před rokem. K růstu přispěla přetrvávající silná poptávka v Severní Americe, zatímco v Evropě firma pozoruje zotavení, uvedl v úterním prohlášení šéf prodeje a marketingu BMW Ian Robertson.
- Řecká vláda v pondělí znovu popřela, že zvažuje uspořádání předčasných parlamentních voleb, pokud vyjednávání, která vede s eurozónou o získání další mezinárodní finanční pomoci, skončí fiaskem. Atény tak naposledy reagovaly na spekulace nejčtenějšího německého listu Bild.
- Šéf ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexej Miller v pondělí varoval Evropskou unii před kroky, které by zablokovaly plán Ruska vybudovat plynovod do Turecka a případně dál do jižní Evropy. Projekt s názvem Turkish Stream nahrazuje plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán.
- Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla v pondělí americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD, namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.
- Soud ve Francii v pondělí poslal Arlette Ricciovou, dědičku jmění módní značky Nina Ricci, na jeden rok do vězení za daňové podvody a praní špinavých peněz. Informovala o tom agentura AP. Třiasedmdesátiletá Francouzka byla obžalovaná z toho, že ukrývala miliony eur před daňovými úřady. Podle soudu musí nyní také zaplatit pokutu jeden milion eur.
- Rusko začalo dodávat obilí, zařízení a stavební materiály do Íránu výměnou za íránskou ropu. Řekl to v pondělí náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Výměna je součástí barterové dohody mezi oběma zeměmi, hospodářské sankce uvalené na Írán tím prý porušovány nejsou, citovala Rjabkova agentura Reuters.
- Slovenské úřady již brzy vypracují návrh, který by měl dát odpověď na otázku, zda by se vláda měla pokusit koupit zpět od italského koncernu Enel podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (SE). Uvedl to v pondělí premiér Robert Fico. Stát má v největším slovenském výrobci elektřiny 34 % akcií.
- Německý výrobce luxusních automobilů Audi v letošním prvním čtvrtletí zvýšil odbyt meziročně o 6,1 % na rekordních 438 250 vozů. V samotném březnu se odbyt zvýšil o 4,4 % na rovněž rekordních 177 950 vozů, uvedla firma. Březnový odbyt ale zaostal za konkurenční značkou Mercedes-Benz, která již dříve oznámila za březen nárůst o 16 % na téměř 183 500 vozů.
- Americká zasilatelská společnost United Parcel Service (UPS) hodlá investovat miliardu eur do posílení své evropské sítě. Napsal to v neděli německý list Wirtschaftswoche, aniž uvedl zdroj svých informací. Zpráva přichází krátce poté, co se americký rival FedEx dohodl na převzetí nizozemského přepravce zásilek TNT Express, za kterého zaplatí asi 4,4 miliardy eur.
- Největší norská energetická skupina Statoil by mohla zrušit asi 2 400 pracovních míst, což odpovídá více než 10 % její celkové pracovní síly. Napsal to norský deník Dagens Näringsliv, aniž uvedl zdroj svých informací.
Výsledková sezóna
- Největšímu světovému výrobci balených potravin a nápojů Nestlé stouply tržby v prvním čtvrtletí o 0,5 % na 20,9 miliardy švýcarských franků. Švýcarskému potravinářskému gigantu pomohly vyšší ceny. Nadále se ale potýká se slabší spotřebitelskou náladou na vyspělých trzích a měnícími se spotřebitelskými zvyklostmi v Číně.
- Francouzský potravinářský obr Danone v prvním čtvrtletí zvýšil tržby o 8,1 % na 5,47 miliardy eur. Danone je největším výrobcem jogurtů na světě a k lepšímu výsledku mu pomohl jednak solidní růst prodeje balené vody, jednak oživení prodeje dětské výživy v Asii.
- Francouzskému výrobci alkoholických nápojů Rémy Cointreau stouply v uplynulých třech měsících tržby o 23,4 % na 224,2 milionu eur. Firmě pomohla poptávka ve Spojených státech a oslavy nového lunárního roku v Číně.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
