Budoucnost bankomatů ve světě digitálních peněz

Hotovost nemá zrovna na růžích ustláno. Prakticky každý měsíc je na trh uveden nový systém pro bezhotovostní platby, v poslední době například Apple Pay, Samsung Pay nebo Google Wallet. Očekává se navíc, že brzy představí vlastní platformu pro převod peněz i Facebook. Přechod lidí od fyzických k virtuálním penězům se dotýká i výrobců bankomatů, pro které jsou bankovky krví v žilách.
Největší podíl plateb v hotovosti loni ve Spojených státech proběhl v částkách do jednoho dolaru. Čím vyšší částka, tím méně hotovosti. Lidé mají po kapsách vždy nějaké drobné, když si potřebují po cestě do práce koupit noviny nebo třeba žvýkačky. Vyšší částky jsou ale ve většině případů hrazeny bezhotovostně. To souvisí mimo jiné s tím, že velká část spotřebitelů nakupuje na internetu, který je rájem bezhotovostních plateb.
Penetrace trhu mobilními platebními službami již převýšila pokrytí bankovními účty a platebními kartami. Snad největší rozdíl mezi počtem lidí s mobilními platebními systémy a běžným bankovním účtem je v Keni, kde mobilní platební systém M-Pesa, vyvinutý mobilním operátorem Vodafone, využívá přes 15 milionů lidí, kteří jeho prostřednictvím ročně uskuteční platby v objemu více než 30 % keňského HDP.
Podle Andyho Mattese, manažera společnosti Diebold, která vyrábí bankomaty, je nicméně pokles obliby hotovosti relativní. Na světě je aktuálně v oběhu více hotovosti než kdy v historii. Počet bankovek a mincí v oběhu se prudce zvyšuje a například ve Spojených státech roste i objem hotovosti vybrané z bankomatů. "Naším úkolem je spojit svět fyzických bankovek se světem digitálních plateb," říká Mattes.
Inovace ve výrobě bankomatů výrazně omezily dopady finanční krize z roku 2008, jež přepsala seznam priorit světových bank. Nyní se však peníze do segmentu vracejí. Zejména banky působící na rozvíjejících se trzích se snaží, aby bankomaty v co nejvíce oblastech nahradily bankovní úředníky. To výrazně zvyšuje počet funkcí, které bankomaty mají - v Latinské Americe například umějí zpracovat 50 až 75 příkazů a požadavků klienta, zatímco v USA zvládají jen asi 25 úkonů.
Novinky jsou ale k vidění i na vyspělých trzích. Ve Spojeném království mohou lidé přes některé bankomaty přispět na charitu a ve Švýcarsku UBS chystá expanzi bankomatů umožňujících otevření běžného bankovního účtu i bez návštěvy pobočky. "Nová zařízení dokáží bankovní úředníky nahradit až v 95 % úkonů," tvrdí Mattes. Bankomaty tak z ulic podle všeho hned tak nezmizí.
Zdroj: Quartz