Evropské akcie ve čtvrtek negativně zareagovaly na indexy nákupních manažerů

Evropské akciové trhy ve čtvrtek oslabovaly kvůli předběžným výsledkům dubnových indexů nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii, které nenaplnily očekávání trhu.
Britský FTSE 100 připsal 0,36 %, francouzský CAC 40 ale odepsal 0,62 % a německý klesl o DAX 1,21 %. Regionální STOXX Europe 600 odevzdal 0,44 %, dolů ho stahoval především technologický sektor a pojišťovny, přes procento naopak připsal sektor základních materiálů.
Předběžné indexy nákupních manažerů ukázaly na mírné zpomalení expanze výrobního sektoru i sektoru služeb v eurozóně, což podpořilo spekulace o tom, že programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky bude trvat o něco déle, než efektivně oživí ekonomiku.
"Toto slouží jako jemná připomínka toho, že ačkoli Draghi pumpuje do ekonomiky peníze, bude nějakou dobu trvat, než se propracují tam, kde je jich třeba," říká Ben Kumar ze Seven Investment Management. "Pokud jste investor, který od začátku roku v tuto chvíli již sedí na 18% zisku, nejspíš tohoto rádi využijete k tomu, abyste zisky lehce sesbírali. Raději počkejme, dokud neuvidíme skutečné známky růstu," dodává.
Řecký premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek vyzval k urychlení vyjednávání mezi Aténami a eurozónou, jež mají vyústit v uvolnění dalších miliard eur pomoci Řecku výměnou za strukturální reformy v této středomořské zemi. Šéf řecké vlády se tak vyslovil při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na okraj mimořádného summitu Evropské unie, který je v Bruselu věnován problematice migrace, citovala agentura Reuters řeckého činitele. Podle jeho slov se jednání konalo "v pozitivní a konstruktivní atmosféře".
V pátek budou v lotyšské Rize jednat ministři financí členských zemí eurozóny. Hlavním tématem setkání nebude nic jiného než řecká dluhová krize. Silně zadlužená země se s věřiteli stále nedohodla ohledně další finanční pomoci, a tak nadále hrozí, že bude velmi brzy bez peněz. Jaké jsou scénáře dalšího možného vývoje podle americké finanční skupiny Citigroup?
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Největší německá bankovní skupina Deutsche Bank zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Oznámilo to ve čtvrtek Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York. Banka zároveň uvedla, že v této souvislosti propustí sedm zaměstnanců.
- Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se v prvním čtvrtletí mírně zvýšila a dosáhla 23,78 %. V předchozím tříměsíčním období činila 23,70 %, oznámil ve čtvrtek tamní statistický úřad. Nezaměstnanost ve Španělsku tak zůstává druhá nejvyšší v Evropské unii po Řecku a mírně se zvýšila i přesto, že ekonomika se zotavuje a že na začátku letošního roku zaniklo méně pracovních míst než v prvních čtvrtletích posledních několika let.
- Řecku potrvá několik desetiletí, než se dokáže hospodářsky postavit na nohy. Eurozóna nemůže očekávat zásadní změny během několika málo let. V televizi ARD to řekl bývalý německý eurokomisař Günter Verheugen. Problém Řecka podle něj spočívá v tom, že země vůbec není konkurenceschopná.
- Nálada německých spotřebitelů se dále zlepšuje a je nejvyšší od října 2001. Přispívá k tomu mimo jiné očekávání dalšího zvýšení mezd. Pokračující nejistota kolem budoucnosti Řecka však mírně brzdí chuť spotřebitelů utrácet. Ukázal to čtvrteční index důvěry, který sestavuje výzkumná společnost GfK.
- Maloobchodní tržby ve Spojeném království v březnu nečekaně klesly meziměsíčně o 0,5 %, očekával se 0,4% růst po 0,7% v únoru. Po očištění o pohonné hmoty tržby meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, čekal se 0,5% růst po březnových +0,7 %.
- Podle předběžných dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v dubnu zpomalil. Index nákupních manažerů klesl na 51,9 bodu z 52,2 bodu v březnu, očekával se přitom růst na 52,6 bodu. Sektor služeb expandoval rovněž mírnějším tempem, index spadl na 53,7 bodu, z 54,2 v březnu. Trh predikoval růst na 54,5 bodu. Kompozitní index se díky tomu rovněž snížil, a to na 53,5 bodu oproti 54 bodům v březnu, očekával se růst na 54,4 bodu.
- Zpracovatelský sektor v Německu v dubnu podle předběžných dat agentury Markit expandoval pomaleji, než se čekalo. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 51,9 bodu z 52,8 bodu v březnu, očekával se přitom mírnější růst na 53 bodů. V sektoru služeb index spadl na 54,4 bodu z 55,4 bodu při očekávání růstu na 55,5 bodu. Kompozitní index se tak snížil na 54,2 bodu z 55,4 bodu, analytici počítali s mírnějším růstem na 55,6 bodu.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru se ve Francii v dubnu zhoršily, očekávání zdaleka nenaplnily a index nákupních manažerů se stále nachází výrazně pod padesátibodovou hranicí dělící expanzi od kontrakce. Index nákupních manažerů podle předběžných dat klesl na dvouměsíční dno 48,4 bodu z 48,8 bodu, očekával se růst na 49,2 bodu. Ve službách index klesl na tříměsíční minimum 50,8 bodu z 52,4 bodu v březnu, očekávala se stagnace. Kompozitní index proto klesl rovněž na tříměsíční dno 50,2 bodu z 51,5 bodu v březnu, čekal se růst na 51,8 bodu.
- Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí vykázala pokles o 2,2 %. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Za celý letošní rok podle něj hrubý domácí produkt Ruské federace s největší pravděpodobností klesne o 2,8 %. Dosavadní prognóza jeho ministerstva přitom počítala s tříprocentním poklesem.
- Němečtí strojvůdci hrozí svoláním další stávky na příští týden kvůli sporu o mzdy a pracovní podmínky s železničním dopravcem Deutsche Bahn (DB). Současná stávka stále komplikuje dopravu v Německu, na dálkových tratích jezdí asi třetina a na regionálních polovina spojů. Zasaženo je i spojení mezi Prahou a Berlínem. Protestní akce v osobní dopravě skončí ve čtvrtek ve 21.00 SELČ, v nákladní dopravě potrvá do pátku 09.00 SELČ.
Zdroj: Bloomberg