Americké akcie zamířily v pondělí do mínusu kvůli biotechnologiím, které převážily rally mezi těžaři

Americké akcie v pondělí oslabily, když ztráty v sektoru biotechnologií převážily rally komoditních akcií. Investoři také vyčkávali před zveřejněním hospodářských výsledků společnosti Apple, která odhalila čísla za první kvartál až po ukončení obchodování. A odhady doslova smetla ze stolu.
Dow odepsal 0,23 %, S&P 500 0,41 % a technologický Nasdaq 0,63 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností DuPont, Apple a Intel, dolů ho naopak stahovaly cenné papíry firem McDonald's, UnitedHealth a Pfizer. Index volatility VIX vzrostl o 6,75 % na 13,12 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,92 %.
Akcie firmy Mylan oslabily o téměř 6 %, když společnost odmítla akviziční nabídku ze strany Teva Pharmaceutical Industries. Nasdaq Biotechnology Index ztrácel přes tři procenta. Applied Materials odevzdala 8,5 %, když stáhla nabídku na koupi firmy Tokyo Electron.
"Biotechnologie jdou dolů a táhnou s sebou další sektory," říká Michael Antonelli, trader a manažer v Robert W. Baird & Co. "Trh chce očividně jít nahoru, ale je pro něj obtížné prorazit."
Nasdaq minulý týden překonal maxima z dob internetové bubliny a S&P 500 24. dubna dosáhl historického intradenního i zavíracího maxima, když akcie společností Google, Microsoft a Amazon.com pozitivně zareagovaly na zveřejněné hospodářské výsledky.
Akcie těžařů si vedly v pondělí dobře díky silnějším futures kontraktům na zlato, měď a stříbro. Freeport-McMoRan připsala téměř pět procent a vyskočila na tříměsíční maximum. Newmont Mining připsala přes dvě procenta a mířila k téměř dvouměsíčnímu rekordu. Alcoa posílila o necelá dvě procenta.
Společnost Apple naopak před zveřejněním hospodářských výsledků přidávala bezmála dvě procenta. Společnost následně zveřejnila hospodářské výsledky, které předčily očekávání trhu. Firma zároveň oznámila, že rozšíří program vracení kapitálu investorům na 200 miliard dolarů a navýšila dividendu. Analytici predikovali tržby 56 miliard dolarů, firma však dosáhla 58 miliard dolarů. Podle predikcí analytiků měla společnost dosáhnout zisku na akcii 2,16 dolaru, očekávání však předčila a vykázala zisk na akcii 2,33 dolaru.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Francouzská poradenská a konzultační společnost Capgemini koupí za čtyři miliardy dolarů svého amerického konkurenta iGate Corp. Akvizice rozšíří pozici francouzské firmy v Severní Americe.
- Podle předběžných dat agentury Markit kompozitní index nákupních manažerů v březnu klesl na 57,4 bodu z 59,2 bodu v únoru. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se snížil na 57,8 bodu z 59,2 bodu v únoru, očekával se mírnější pokles na 58,8 bodu.
- Texaská ekonomika se stále potýká s dopady propadu cen ropy. Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v dubnu dosáhl -16 bodů pod březnových -17,4. Čekal se ovšem růst na -12 bodů. Březnová data byla nejhorší za dva roky.
- Farmaceutická společnost Mylan odmítla nabídku na převzetí od většího konkurenta Teva Pharmaceutical Industries, který je ochoten za ni zaplatit 40,1 miliardy USD. Nabídku ve formě hotovosti a výměny akcií považuje Mylan za příliš nízkou, nicméně podle agentury Reuters si firma nechala otevřené dveře pro případná další jednání.
- SunTrust snížila doporučení na akcie společnosti Twitter na "neutral" z "kupovat".
- Guggenheim zvýšila doporučení na akcie Walt Disney na "kupovat" díky očekávaným ziskům z nových filmů.
- Nomura snížila doporučení na akcie American Express na "neutral" z "kupovat".
- Bank of America zvýšila cílovou cenu barelu ropy WTI na konci druhého kvartálu na 59 dolarů, Brent má stát 63 dolarů.
Cena ropy se mírně zvyšuje, trhy jsou však rozkolísané
Světové ceny ropy se v pondělí mírně zvyšovaly, trh jako celek je ale rozkolísaný. Vzhůru cenu suroviny táhne zejména konflikt v Jemenu, podporu ale ceny nacházejí i v poklesu počtu zařízení k těžbě ropy v USA. Ve výraznějším růstu naopak cenám ropy brání zprávy o vysokých dodávkách na trh.
Saúdskoarabské bojové letouny v pondělí bombardovaly pozice šíitského povstaleckého klanu Húsíů na jihu Jemenu, kde se zhoršuje humanitární krize. Jemen sice není významným producentem ropy, zemí však prochází klíčová cesta pro dodávky této suroviny z Blízkého východu do Evropy.
Počet aktivních ropných vrtů v USA podle společnosti Baker Hughes klesl již dvacátým týdnem za sebou, což je rekord. Dostal se tak nejníže od roku 2010. Vývoj naznačuje, že těžba ropy v USA klesne. Komerční zásoby ropy se ale v USA naopak zvyšují, a to 15 týdnů v řadě. Jsou tak rekordní.
Mnozí analytici poukazují na to, že situace na trhu růst cen nepodporuje. Země ropného kartelu OPEC podle odhadů agentury Reuters nyní těží téměř dva miliony barelů denně nad úrovní poptávky, což je nejvyšší přebytek za poslední desetiletí. Růst cen by pak mohl flexibilní americké těžaře ropy přimět ke zvyšování produkce z břidlicových ložisek.
Euro po změnách v řeckém vyjednávacím týmu posilovalo
Euro v pondělí na devizovém trhu posilovalo a vůči dolaru se dostalo až na nejvyšší hodnotu za poslední tři týdny. Euro těží zejména z oznámení, že Řecko učinilo změny ve složení týmu, který vede jednání s mezinárodními věřiteli.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval v podvečer 0,3 % na 96,68 bodu.
Hlavním řeckým vyjednávačem s věřiteli z eurozóny už nebude ministr financí Janis Varufakis, ale náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos. Řecký premiér Alexis Tsipras touto změnou reagoval na nepříznivý vývoj pátečního zasedání ministrů financí eurozóny v Rize, kde se Varufakis stal terčem ostré kritiky ze strany unijních kolegů. Ti po jednání netajili znechucení nad tím, že Řecko stále nepřichází s očekávanými plány reforem. Podle médií se má diplomatičtější Tsakalotos stát pro své kolegy z eurozóny příjemnějším partnerem ve vyjednávání.
Investoři budou tento týden rovněž sledovat zasedání měnového výboru americké centrální banky. Středeční oznámení Fedu zřejmě určí, jak se bude kurz dolaru vyvíjet ve střednědobém a dlouhodobém výhledu.
Růst kurzu dolaru v poslední době zpomalil, a to kvůli horším statistickým údajům. Ty vyvolávají obavy, že Fed odloží plánované zvýšení úroků na pozdější dobu.
Zlato vstoupilo do týdne výrazným zpevněním, stejně tak stříbro.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK