Akcionáři O2 Czech Republic schválili rozdělení firmy na operátora a správce sítí

Akcionáři největší tuzemské telekomunikační společnosti O2 Czech Republic v úterý rozhodli o rozdělení firmy na operátora poskytujícího služby a novou firmu Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která bude vlastnit a spravovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Rozdělení O2 prosadila finanční skupina PPF Petra Kellnera, která vlastní téměř 85 % akcií firmy. Minoritní akcionáři byli naopak z velké části proti rozdělení.
Na klíčové hlasování se dostalo až po více než deseti hodinách od začátku valné hromady. Jednání protahoval rekordní zájem drobných akcionářů, jichž se sešlo přes 700, tedy trojnásobek obvyklé účasti. Představenstvu během jednání docházely desítky dotazů k hospodaření a rozdělení společnosti i protesty proti rozdělení. V emotivních vystoupeních účastníci vyjadřovali obavy o hodnotu svých investic.
Valná hromada rovněž schválila dividendu 13 korun na akcii. Loni O2 vyplatila 18 korun na akcii. Na dividendy připadne celkem 4,1 miliardy Kč, z toho téměř 3,5 miliardy získá PPF.
Firma by měla být rozdělena od letošního června. O2 bude dále poskytovat telekomunikační služby koncovým zákazníkům, bude vlastnit mobilní frekvence a také dceřiného mobilního operátora na Slovensku. Do nově vytvořené firmy CETIN přejde infrastruktura, tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra.
Od rozdělení společnosti si její vedení slibuje efektivnější fungování obou částí. O2 by měla flexibilněji reagovat na požadavky trhu, CETIN zase poskytovat ve větší míře služby infrastruktury i dalším zájemcům. Náklady na rozdělení mají dosáhnout jednotek milionů korun.
O2 jako dominantní provozovatel pevných linek podléhá regulaci Českého telekomunikačního úřadů (ČTÚ), regulace po rozdělení přejde na CETIN. Podle předsedy ČTÚ Jaromíra Nováka přejde na CETIN velkoobchodní regulace, úřad ale zároveň posoudí, zda nebude potřeba regulovat i O2 na maloobchodním trhu.
Do CETIN má přejít majetek v odhadu za 46,9 miliardy korun. Všichni akcionáři O2 Czech Republic získají ke každé akcii jednu akcii CETIN, která ale nebude veřejně obchodovatelná. Jmenovitá hodnota akcií O2 klesne z 87 korun na deset korun.
Akcionářům, kteří s rozdělením O2 vyjádřili na valné hromadě nesouhlas, firma vyplatí za akcie CETINodstupné. Jeho výši stanoví znalecký posudek. Povinná nabídka odkupu akcií by měla být do 15. června. Analytici před valnou hromadou doporučovali akcionářům hlasovat proti rozdělení firmy, a zajistit si tak odkoupení jinak málo likvidních akcií CETIN.
Každá z rozdělených společností by měla generovat zhruba 50 % provozního zisku. Podíl investic na výnosech CETIN je 11 % a O2 7 %. U O2 se navíc bude dále snižovat, protože budou klesat investiční a provozní náklady. Kvůli vyšším odpisům na straně CETIN bude 80 % čistého zisku skupiny generovat O2.
Do představenstva CETIN přejdou dosavadní ředitel divize infrastruktury a velkoprodeje O2 Petr Slováček, bývalý člen rady ČTÚ Michal Frankl a generální ředitel O2 Slovakia Martin Vlček, do dozorčí rady pak člen vrcholného vedeni skupiny PPF Ladislav Chvátal, člen vedení PPF s odpovědností za PR a vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář a člen představenstva PPF Lubomír Král.
O2 má zhruba pět milionů mobilních zákazníků a 1,3 milionu uživatelů pevných linek. Finanční skupina PPF ovládá O2 od ledna loňského roku, kdy koupila 65,9 % jejích akcií od španělské Telefóniky v přepočtu za 63,6 miliardy korun.
Valná hromada v úterý rovněž zvolila předsedu představenstva PPF Group Aleše Minxe a ředitele lidských zdrojů O2 Ctirada Lolka za členy dozorčí rady společnosti. Od 1. června nahradí odcházejícího Vladimíra Mlynáře a Ladislava Bartoníčka.
Valné hromady se zúčastnili akcionáři disponující téměř 94 % akcií společnosti. Velký počet účastníků způsobil problémy již před zahájením hromady, kdy se tvořily fronty u registrace i u bezpečnostní kontroly. Ta dokonce odhalila několik střelných zbraní.
Minoritní akcionáři mohli již před valnou hromadou poprvé využít možnost korespondenčního hlasování. Hlasovalo jich kolem 4 tisíc, tedy více než desetina celkového počtu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
