Evropské akcie zakončily duben váhavě, poprvé v letošním roce zaznamenaly měsíční ztrátu

Evropské akcie zakončily poslední dubnový den kolem nuly. Investoři zvažovali pokračující výsledkovou sezónu a extrémně dobrou zprávu z amerického trhu práce. Za celý měsíc ale akcie ze starého kontinentu poprvé v letošním roce zlevnily. V pátek zůstane většina evropských trhů kvůli oslavám Svátku práce zavřená. Z hlavních trhů se bude obchodovat jen na burze v Londýně.
Britský FTSE 100 ve čtvrtek připsal 0,21 %, francouzský CAC 40 0,14 % a německý DAX 0,19 %. Regionální STOXX Europe 600 však klesl o 0,38 % na 395,79 bodu. Dařilo se sektoru stavebnictví, ztrácely naopak technologie.
Francouzský index CAC 40 za celý zkrácený týden klesl o 2,63 % a německý DAX odepsal 3,02 %. Britský FTSE 100 zatím ztrácí 1,46 %.
Za celý měsíc FTSE 100 připsal 2,77 % a CAC 40 posílil o 0,26 %, zatímco DAX o více než 4 % oslabil. Západoevropský index STOXX Europe 600 v dubnu klesl téměř o 0,4 %, a zaznamenal tak první ztrátový měsíc v letošním roce.
"Obecně se mluví o tom, že po tak dlouhé rally je nutná menší korekce," říká Allan von Mehren, hlavní analytik Danske Bank. "Celkový růstový obrázek je nicméně stále víceméně pozitivní. Náš střednědobý výhled je stále optimistický. Nejspíš nás čeká více volatility a zisky budou spíše menší v porovnání s prudkou rally v prvním kvartále," dodává.
Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech podle čtvrteční zprávy klesl v týdnu do 25. dubna na 262 tisíc, tedy nejníže od 15. dubna 2000. Přírůstek nových žádostí byl tak ještě menší, než nejnižší predikce analytiků oslovených agenturou Bloomberg.
Řecku v úvodu příštího týdne nejspíše začnou kriticky docházet peníze. Evropští představitelé se proto dohodli, že ve čtvrtek zahájí další kolo jednání, aby ideálně do 3. května dosáhli dohody. Řecký akciový index ASE ve čtvrtek ztrácel, v poslední hodině obchodování však zamířil prudce vzhůru, a prodloužil tak růstovou řadu, která je nejdelší od listopadu loňského roku, na šest dní.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v březnu zůstala na únorové hodnotě 11,3 %, očekával se pokles na 11,2 %. V březnu 2014 dosahovala míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,7 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti meziměsíčně rovněž stagnovala na 9,8 %, oproti březnu 2014 se však snížila o 0,6 procentního bodu.
- Pokles spotřebitelských cen v eurozóně se podle předběžných dat v dubnu zastavil. Meziročně ceny po březnovém 0,1% poklesu stagnovaly, jak se očekávalo. "Inflace v eurozóně přešla v souladu s očekáváním z poklesu do meziroční stagnace. Ve vývoji inflace hraje stále klíčovou roli ropa, jejíž ceny se stabilizovaly a začaly pomalu růst. S tím, jak začne vypadávat efekt loňského propadu cen ropy, bude na důležitosti nabývat vývoj jádrové inflace. Ta se drží hluboko pod cílem ECB a zatím nejeví známky zrychlování," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. "Množící se příznaky zlepšení výkonnosti evropských ekonomik a zrychlení růstu peněžní zásoby a úvěrů by měly začít v dalších měsících tlačit nahoru i jádrovou inflaci. Protože se navíc u cen ropy dá očekávat další růst, je nyní riziko deflace v eurozóně na ústupu. Pokud nedojde k nečekanému propadu ekonomiky v eurozóně (například kvůli obnoveným problémům se zadlužením) nebo se (opět nečekaně) nepropadnou ceny ropy, je deflace v eurozóně minulostí."
- Ruská centrální banka ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na 12,5 %. Reaguje tak na růst kurzu rublu a na náznaky zpomalující inflace. Snížení úroků je přitom výraznější, než předpokládali analytici. Ti ho v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali jen na jeden procentní bod.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve čtvrtek snížila úvěrové hodnocení silně zadluženého Řecka o jeden stupeň na Caa2. Důvodem je nejistota ohledně výsledku jednání Atén s mezinárodními věřiteli. Rating se tak dostal hlouběji do spekulativního pásma. Výhled je navíc negativní, což signalizuje, že by Moody's mohla přikročit k jeho dalšímu zhoršení.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v dubnu stagnovala na březnovém rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,79 milionu Němců. Počet lidí bez práce se snížil o 8 tisíc, při očekávání poklesu o 15 tisíc. Podle sezónně neočištěných dat byl počet Němců bez zaměstnání v dubnu 2,84 milionu.
- Španělská ekonomika vykázala v prvním čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům o 0,9 %, což je nejrychlejší tempo od roku 2007. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil tamní statistický úřad. Růst čtvrté největší ekonomiky v eurozóně zrychlil z 0,7 % v posledním kvartálu loňského roku.
- Evropa je připravena na různé výsledky patové situace mezi Řeckem a jeho věřiteli. Řekl to ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Předseda euroskupiny to uvedl v odpovědi na otázku, zda existuje náhradní plán pro případ, že by Řecko bylo nuceno opustit eurozónu nebo se dostat do prodlení se splátkami svého dluhu.
- Švýcarská centrální banka (SNB) se v letošním prvním čtvrtletí propadla do rekordní ztráty 30 miliard švýcarských franků. Silnější kurz franku totiž snížil hodnotu jejích devizových rezerv. Ve stejném období loni vykázala SNB zisk 4,4 miliardy CHF.
- Více než tři čtvrtiny Řeků chtějí, aby jejich země zůstala součástí eurozóny. Vyplývá to z průzkumu agentury GPO, jehož výsledky zveřejnila řecká televize Mega. Strategii řecké vlády při jednání s mezinárodními věřiteli teď podporuje asi 58 % respondentů, zatímco začátkem února to bylo přes 90 %.
- Maloobchodní tržby v Německu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 3,6 %, což je nejprudší nárůst od začátku roku 2012. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Údaje podle analytiků signalizují, že soukromé výdaje v letošním roce zůstanou významným motorem růstu německé ekonomiky.
Výsledková sezóna
- Čistý zisk britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o více než polovinu a dosáhl 3,2 miliardy dolarů. Hlavním důvodem je výrazný pokles cen ropy na světových trzích. Výsledek ale překonal očekávání analytiků, z části díky dobrým výsledkům při zpracování ropy.
- Finské společnosti Nokia v letošním prvním čtvrtletí klesl provozní zisk meziročně o 13 % na 265 milionů eur. Výsledky klíčové divize zařízení pro telekomunikační sítě Nokia Networks podle agentury Reuters výrazně zaostaly za očekáváním analytiků.
- Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM v prvním čtvrtletí snížila provozní ztrátu na 417 milionů eur ze 445 milionů eur před rokem. Firma uvedla, že na ni nepříznivě doléhají výraznější výkyvy směnných kurzů a že zejména na trasách do východní Afriky a do Asie pociťuje tlak na pokles cen letenek. Žádný celoroční výhled ale management neposkytl.
- Provozní zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group se meziročně snížil o sedm procent na 651 milionů eur. Na hospodářské výsledky podniku měl negativní vliv pokles dodávek letadel zákazníkům, který však zčásti kompenzovaly příznivé dopady slabšího eura.
- Francouzské farmaceutické skupině Sanofi, která je majitelem českého výrobce léků Zentiva, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 6,3 % na 1,05 miliardy eur. Slabší výsledky způsobil pokles prodeje léku na cukrovku Lantus, ale také mimořádný odpis hodnoty koupených akvizic a náklady na restrukturalizaci aktivit v oblasti výzkumu a vývoje ve Francii, uvedla společnost.
Zdroj: Bloomberg