EK zlepšila odhad růstu evropské ekonomiky v letošním roce

Evropská komise (EK) ve své nové prognóze zlepšila predikci růstu ekonomiky eurozóny. Hospodářství společenství zemí platících eurem podle komise bude těžit především ze slabšího eura a monetárních stimulů ze strany Evropské centrální banky (ECB), které by měly vyvážit krizi v Řecku.
EK zvýšila predikci růstu HDP eurozóny v letošním roce na 1,5 % oproti únorové projekci 1,3% růstu. Zároveň však komise snížila odhad růstu pro Řecko, které dále neúspěšně vyjednává se zahraničními věřiteli ohledně svého dluhu. Zvýšila i predikci růstu celé Evropské unie, a to na 1,8 % z únorové predikce 1,7 %.
Pro příští rok očekává Evropská komise růst o 2,1 % v celé EU, ekonomika zemí platících eurem by měla vzrůst o 1,9 %. Podle komise podporují v současnosti jinak jen mírný cyklický růst evropského hospodářství některé krátkodobé faktory. Prognóza zmiňuje trvající nízké ceny ropy, setrvalý globální růst, levné euro i hospodářskou politiku v zemích EU, která růst podporuje.
"Evropská ekonomika si užívá nejjasnější jaro za několik let. Rozmach podporují vnější faktory a politické kroky, které začaly přinášet ovoce," řekl eurokomisař pro ekonomické a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici. Připomněl, že udržení a podporu dalšího růstu mohou na evropské úrovni pomoci zajistit tři priority - strukturální reformy, posílení investic a podpora fiskální odpovědnosti.
"Dopad krize bude zřejmý ještě několik dalších let," říká Marco Buti, šéf ekonomického oddělení komise. "Bude ekonomika schopná dosáhnout udržitelné a vyrovnané expanze, jakmile protivětry pominou? Odpověď na tuto otázku není zcela zřejmá," dodává.
Francie, druhá největší ekonomika eurozóny, podle úterní prognózy neporoste tak rychle, jak se původně očekávalo, a Itálie, třetí největší ekonomika eurozóny, zaznamená nárůst vládního dluhu.
HDP Francie podle predikce poroste v příštím roce o 1,7 %, v únoru EK predikovala 1,8% růst. Pro letošní rok naopak komise výhled mírně zlepšila - Francie by měla expandovat tempem 1,1 %, v únoru EK očekávala jednoprocentní růst. Růst Itálie pro letošní rok nechala EK oproti únorové projekci beze změny na 0,6 %, v příštím roce by pak měla expandovat tempem 1,4 % oproti únorové projekci predikující 1,3% růst.
Řecká ekonomika podle nové predikce letos poroste jen o 0,5 %, v únoru přitom komise predikovala 2,5% růst. "Pozitivní momentum (řecké ekonomiky) nabourává nejistota už od oznámení předčasných voleb v prosinci," konstatuje komise. Jednání Atén se zahraničními věřiteli, která doposud nepřinesla konkrétní výsledek, nejistotu dále prohlubují.
Komise také predikuje, že inflace v eurozóně začne opět mírně zrychlovat. Pro letošní rok predikuje růst spotřebitelských cen o 0,1 %. Ještě v únoru se obávala deflace (-0,1 %). V roce 2016 by pak měly spotřebitelské ceny růst tempem 1,5 %.
Nezaměstnanost v zemích platících eurem zůstane podle predikce "nepřijatelně vysoká po delší dobu," píše v prohlášení Buti. Postupně by měla klesnout z 11 % letos na 10,5 % v roce 2016.
Česká ekonomika bude podle očekávání komise letos růst tempem 2,5 % a v roce 2016 by se HDP měl zvýšit o 2,6 %. Inflace v Česku by letos měla dosáhnout pouze 0,2 %, v příštím roce by pak měla zrychlit na 1,4 %.
Zdroj: Bloomberg