Americké akcie v úterý po datech zpochybňujících růst HDP Spojených států spadly pod nulu

Akcie ve Spojených státech v úterý po dvou ziskových dnech zamířily na jih. Trh podkopala statistika obchodního deficitu USA, která naznačila, že největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí navzdory dosavadním odhadům možná klesla. Nečekaně slabá data zmírnila pozitivní vliv, který na akciové trhy měly jiné úterní údaje, a sice o silném dubnovém oživení v americkém sektoru služeb.
Dow klesl o 0,79 % na 17 928,20 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,18 % na 2 089,46 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,55 % na 4 939,33 bodu. Index volatility VIX vyskočil o více než 11 % na 14,31 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se zvýšil o tři bazické body na 2,17 %.
Pod nulou v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce klesly tituly ze sektoru veřejných služeb, akcie z telekomunikačního odvětví a cenné papíry z technologického sektoru. Relativně nejlépe si naopak vedly akcie ze sektorů necyklického spotřebního zboží a základních materiálů.
"Na amerických trzích byl patrný haló efekt slabší Evropy," řekl podle finanční televize CNBC Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities. "Velká část investorů stále věří v další růst, trhy ale tuto důvěru v úterý nedokázaly přetavit v kladný výsledek," dodal Nick Raich, výkonný ředitel společnosti The Earnings Scout. "Na výsledek obchodování měla nepochybně vliv zpráva o americké obchodní bilanci," řekl také Raich.
Z indexu Dow v úterý všechny tituly s výjimkou cenných papírů provozovatele platebních karet Visa (+0,58) a řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (0,0 %) zlevnily. Nejvíce klesla cena akcií technologické firmy Apple (-2,25 %), maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,82 %) a chemického obra DuPont (-1,67 %).
Akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (+1,92 %) zdražily téměř o dvě procenta poté, co na ně analytici ze společnosti Bank of America Merrill Lynch zvýšili investiční doporučení na "buy" z "underperform". Cílovou cenu zvýšili na 722 USD z 350 USD s tím, že lze čekat další výrazný růst počtu předplatitelů služeb a taktéž růst ziskovosti společnosti. Služby Netflixu jsou aktuálně dostupné ve zhruba 50 zemích a bez započtení amerického trhu mohou potenciálně oslovit až 330 milionů domácností.
Dařilo se také akciím výrobce kosmetických produktů Estée Lauder (+4,02 %), který před začátkem obchodování reportoval kvartální výsledky. Firma oznámila, že ve svém třetím finančním čtvrtletí vydělala 272 milionů dolarů neboli 0,71 USD na akcii oproti 213 milionům dolarů neboli 0,54 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Tržby se společnosti v meziročním srovnání zvýšily o procento na 2,55 miliardy USD. Při vyloučení výkyvů měnových kurzů tržby meziročně stouply o osm procent. Společnost nicméně zhoršila výhled celoročního zisku, a to právě kvůli vývoji směnných kurzů. Nově čeká, že letos vydělá 2,92 až 2,97 USD na akcii (předchozí odhad: 3,03 až 3,11 USD na akcii).
V plusu skončily také akcie automobilky Tesla Motors (+1,06 %), které začala pokrývat společnost Jefferies s doporučením "kupovat" a cílovou cenou 350 USD. Průměrná cílová cena akcií Tesla Motors je podle dat agentury FactSet 257,10 USD a průměrný rating je "overweight". V úterý akcie automobilky specializující se na výrobu elektromobilů uzavřely na 232,95 USD. Jefferies ve zprávě vydané při příležitosti začátku pokrývání akcií automobilky mimo jiné uvedla, že nedávno představená baterie pro skladování elektrické energie v domácnostech i podnicích firmě poskytne "klíčovou konkurenční výhodu". Současně analytici z Jefferies upozornili, že jsou podle nich obavy spojené se slabšími prodeji aut Tesly v Číně přehnané, a odhadli, že by automobilka mohla v roce 2020 v USA a západní Evropě prodávat minimálně 500 tisíc vozů ročně.
Nedařilo se naopak cenným papírům provozovatele zdravotnických zařízení Tenet Healthcare (-3,23 %), který oznámil, že v prvním čtvrtletí prohloubil ztrátu na 47 milionů dolarů neboli 0,47 USD na akcii z 32 milionů dolarů neboli 0,33 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Po očištění výsledků o jednorázové položky firma za 1Q2015 vykázala zisk 0,67 USD na akcii. Analytici čekali očištěný zisk jen 0,31 USD na akcii.
Po konci úterního obchodování zveřejnily výsledky například společnosti Groupon, Herbalife, Mylan či Electronic Arts.
Slevový portál Groupon (v řádném obchodování -2,84 %) v prvním čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 0,02 USD na akcii při tržbách 750,26 milionu dolarů. Upravený zisk EBITDA činil 72,4 milionu USD. O rok dříve firma za stejné období vykázala čistou ztrátu 0,06 USD na akcii a tržby 728,42 milionu dolarů. Akcie Grouponu v poobchodní fázi klesaly zhruba o procento.
Výrobce potravinových doplňků Herbalife (v řádném obchodování -4,71 %) v prvním čtvrtletí dosáhl zisku 0,92 USD na akcii po zisku 0,74 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Tržby firmě meziročně klesly o 12 % na 1,1 miliardy dolarů, skončily ale v souladu s odhadem trhu. Akcie Herbalife v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly přes 15 %.
Farmaceutická společnost Mylan (v řádném obchodování -0,22 %) oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s upraveným ziskem 0,70 USD na akcii. Odhady analytiků byly nastaveny na 0,71 USD na akcii. Tržby firmy dosáhly 1,87 miliardy dolarů. V poobchodní fázi na výsledky akcie Mylan výrazně nereagovaly.
Vývojář počítačových her a videoher Electronic Arts (v řádném obchodování -0,25 %) uvedl, že ve svém posledním fiskálním čtvrtletí dosáhl upraveného zisku 0,39 USD na akcii nad odhadem 0,26 USD na akcii. Čisté tržby společnosti stouply meziročně na 1,19 miliardy USD z 1,12 miliardy USD. V after-marketu akcie Electronic Arts přidávaly přes čtyři procenta.
Dolar po slabé zprávě o obchodní bilanci oslabil k euru i jenu
Americký dolar v úterý na devizových trzích klesal k euru a některým dalším předním světovým měnám. Nejednoznačné údaje z ekonomiky USA zvýšily nejistotu ohledně toho, kdy by americká centrální banka mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.
Jednotná evropská měna vykazovala k dolaru krátce po desáté hodině nárůst o 0,38 % na 1,119 EUR/USD, a oživila tak z nejnižších hodnot za poslední týden. Dolar k jenu klesal po konci obchodování o 0,26 % na 119,82 USD/JPY poté, co se předtím dotkl nejvyšších hodnot za poslední tři týdny.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že deficit zahraničního obchodu Spojených států v březnu vystoupil na nejvyšší úroveň za šest a půl roku. Podle tamních statistiků tomu napomohl výrazně vyšší dovoz, který na začátku roku brzdily pracovní spory v přístavech na západním pobřeží. Údaje institutu ISM mezitím ukázaly, že tempo růstu v americkém sektoru služeb bylo v dubnu nejrychlejší za posledních pět měsíců.
Dolar v posledních dnech začal získávat půdu pod nohama díky signálům, že se ekonomika USA začíná zotavovat po prudkém zpomalení růstu v letošním prvním čtvrtletí. Informace o nečekaně velkém obchodním deficitu ale v úterý dolar oslabila.
Podle analytika Joea Manimba z Western Union Business Solutions si trh možná začíná uvědomovat, že ekonomika USA na tom byla v prvním čtvrtletí hůře, a na trzích se objevuje názor, že by Fed mohl odložit zvýšení úroků na později.
Světové ceny ropy v úterý opět rostly a vyšplhaly se na nová letošní maxima. Investoři reagují na protesty, které zastavily tok suroviny do východolibyjského ropného přístavu Az-Zúitína, což narušuje její vývoz ze země. Ceny ropy podpořila rovněž zpráva, že Saúdská Arábie coby největší světový vývozce ropy zvýšila oficiální cenu, za kterou ropu prodává Spojeným státům a do severozápadní Evropy, což poukazuje na slušnou poptávku po surovině v obou těchto oblastech.
Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o 1,79 dolaru na 68,23 USD za barel a cena severoamerické ropy WTI ve stejnou chvíli rostla o 1,43 dolaru na 60,40 USD za barel.
Cena ropy Brent v lednu klesla až na 45,19 USD za barel, nejníže za šest let. Od té doby ale její ceny zpevňují a stouply během posledních tří měsíců o 50 %. Růstu napomáhá napětí na Blízkém východě. Trh s ropou je ale dobře zásoben a státy ropného kartelu OPEC těží o skoro dva miliony denních barelů ropy více, než jaká je poptávka po jejich surovině.
Na dosavadní letošní maximum se Brent vyšplhal i v pondělí. Investoři se domnívali, že Čína po nejnovější statistice přistoupí k novým stimulačním opatřením, což zvýší poptávku po ropě. V závěru pondělního obchodování ale cena Brentu nepatrně klesla.
Zlato v úterý zdražilo přes pět dolarů na 1 193,40 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla o 14 centů na 16,55 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Obchodní bilance Spojených států v březnu vykázala nejvyšší schodek od roku 2008 kvůli prudkému nárůstu importu a zároveň se nejvíce minula s odhady analytiků v historii sledování ukazatele. Bilance skončila se schodkem 51,37 miliardy dolarů, čekalo se jen -41,2 miliardy dolarů po únorových -35,9 miliardy dolarů (revidováno z -35,4 miliardy dolarů). Procentuální nárůst o 43 % byl nejvyšší od roku 1996. Import USA v březnu vzrostl o 7,7 % na 239,2 miliardy dolarů, zatímco export se zvýšil pouze o 0,9 % na 187,8 miliardy dolarů.
- Index nákupních manažerů ve službách ve Spojených státech v dubnu klesl na 57,4 bodu z 59,2 bodu v březnu. Předběžná data přitom počítala s poklesem na 57,8 bodu. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 57 bodů z březnových 57,4 bodu.
- ISM index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru v dubnu vzrostl na 57,8 bodu (březen: 56,5 bodu, odhad: 56,2 bodu).
- Zatímco trhy spekulují o tom, jak dlouho nechá Saúdská Arábie klesat ceny ropy, saúdskoarabský ministr ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alí Ibráhím Nuajmí řekl v rozhovoru pro televizní stanici CNBC, že pouze Alláh ví, kam se ceny ropy vydají.
- Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie AOL na "prodat" z "neutral", cílovou cenu snižuje na 38 z 44 dolarů.
- Cena ropy WTI se poprvé od prosince vyšplhala nad 60 dolarů za barel.
- Analytici z Jeffries začali pokrývat akcie společnosti Tesla s hodnocením "kupovat" a cílovou cenou 350 dolarů.
- Nehody způsobené problémy se zapalováním v automobilech americké společnosti General Motors si vyžádaly nejméně 97 lidských životů. Vyplývá to ze zprávy právníka Kennetha Feinberga, který má na starosti program GM pro odškodnění obětí těchto nehod.
- Hedgeový manažer Bill Ackman, známý svými spekulacemi na pokles, na pondělní Sohn Investment Conference odhalil jednu svou LONG sázku. Jde o Jarden Corporation, která vyrábí obrovské množství spotřebitelských produktů mnoha značek. Známý investor oceňuje práci ředitele firmy Martina Franklina.
- Analytici z Bank of America Merrill Lynch zvýšili investiční doporučení na akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix na "kupovat" z "underperform". Cílová cena je 722 dolarů.
- S&P snižuje rating společnosti McDonald's z "A" na "A-" a výhled na "stabilní".
Výsledková sezóna
- Výsledky Walt Disney v 1Q: Zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 12,46 miliardy USD (odhad: 12,25 miliardy USD).
- Výsledky Kellogg v 1Q: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 3,56 miliardy USD (odhad: 3,55 miliardy USD).
- Výsledky Archer Daniels Midland v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 17,51 miliardy USD (odhad: 20,45 miliardy USD).
- Výsledky Office Depot v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (v souladu s odhady), tržby 3,9 miliardy USD (odhad: 4,1 miliardy USD).
- Výsledky Groupon v 1Q: Čistá ztráta na akcii 0,02 USD (loni: -0,06 USD), tržby 750,26 milionu USD (odhad: 812,19 milionu USD).
- Výsledky Herbalife v 1Q: Zisk na akcii 0,92 USD (loni: 0,74 USD), tržby 1,1 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky Mylan v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 1,87 miliardy USD.
- Výsledky SolarCity v 1Q**: Upravená ztráta na akcii 1,52 USD (odhad: -1,60 USD), tržby 67,5 milionu USD (meziročně +6 %).
- Výsledky Electronic Arts v 4QFY2015: Upravený zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,26 USD), tržby 1,19 miliardy USD (loni: 1,12 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK