Evropské akcie v úterý pozitivně zareagovaly na zprávu o rozšíření kvantitativního uvolňování ze strany ECB

Evropským akciím v úterý pomohly nahoru opět automobilky, stejně jako v pondělí. V úterý však navíc trh pozitivně zareagoval na zprávu o tom, že Evropská centrální banka navýší před prázdninami program kvantitativního uvolňování. Náladu na trzích nezchladila ani pesimistická data institutu ZEW, ani nečekaný propad Británie do deflace.
Britský FTSE 100 připsal 0,38 %, francouzský CAC 40 2,09 % a německý DAX 2,23 %. Regionální Stoxx Europe 600 přidával 1,7 %, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu s výjimkou sektoru základních materiálů.
Dle slov člena Výkonné rady ECB Benoîta Cœurého plánuje banka před obdobím prázdnin, které je charakteristické nižší likviditou, navýšit objem nakupovaných aktiv. To investory v úterý velice potěšilo. "Panovaly obavy z toho, že likvidita začíná vysychat, a nyní se nám dostalo ujištění, které opět trhy stabilizovalo," říká Michael Woischneck z Lampe Asset Management. "Ať ECB udělá cokoli, bude to dostačující. Tohle opět stáhne euro dolů, podpoří to růst a přivede investory zpět do Evropy. Exportéři, především pak výrobci automobilů, by z této zprávy měli opět těžit. Sám se chystám na nějaké nákupy," dodává.
Akcie automobilek v úterý vyskočily nejvíce za poslední dva měsíce. Volkswagen a Renault posilovaly o více než 5 %. Pozitivní náladu podpořila i zpráva o tom, že prodeje aut v Evropě v dubnu vzrostly dvacátý měsíc v řadě.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Evropská centrální banka (ECB) v květnu a červnu dočasně posílí nákupy dluhopisů, kterými podporuje hospodářský růst v eurozóně. To ji umožní snížit nákupy v červenci a srpnu, kdy je aktivita na dluhopisových trzích slabší, a udržet přitom jejich průměrný měsíční objem na plánované úrovni. Řekl to člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré.
- Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v květnu opět zhoršila. Index očekávání se propadl na 41,9 bodu z dubnových 53,3 bodu. Očekával se přitom pokles na 49 bodů. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 65,7 bodu z dubnových 70,2 bodu, čekal se pokles na 68 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo, když index spadl na 61,2 bodu z 64,8 bodu v dubnu.
- Spotřebitelské ceny ve Spojeném království v dubnu nečekaně meziročně klesly o 0,1 %, očekávala se přitom stagnace, stejně jako v březnu. Země se tak poprvé od roku 1996, kdy se záznamy začaly sledovat, ocitla v deflaci. Podle dřívějších historických dat klesla inflace ve Spojeném království meziročně do záporného pásma dokonce poprvé od roku 1960, a to především kvůli poklesu cen potravin a energií. Jádrová inflace zpomalila na 0,8 %, tedy nejnižší hodnotu od roku 2001. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,3 %.
- Podle finálních dat Eurostatu spotřebitelské ceny v dubnu v eurozóně meziročně stagnovaly, jak očekávala předběžná data po 0,1% poklesu v březnu. V dubnu 2014 byla inflace na 0,7 %. V celé Evropské unii ceny rovněž stagnovaly po 0,1% poklesu v březnu. V březnu 2014 byla inflace v EU na 0,8 %.
- Řecký ministr financí Janis Varufakis očekává uzavření dohody s věřiteli o uvolnění zbytku dohodnutého úvěru výměnou za reformy během týdne. Atény v ní ale nepřistoupí na věci, které jsou pro levicovou vládu nepřijatelné. Varufakis to řekl v pondělním večerním rozhovoru v soukromé řecké televizi Star TV.
- Německá společnost Deutsche Telekom koupí od slovenské vlády za 900 milionů eur zbylých 49 % akcií telekomunikačního operátora Slovak Telekom. Deutsche Telekom tak operátora zcela ovládne. Po podpisu příslušných smluv mezi zástupci vlády a Deutsche Telekomu to v úterý novinářům řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír.
- Ukrajina má zájem o dovoz zemního plynu z Rumunska, aby tak získávala plyn z více různých oblastí. Novinářům to v úterý podle agentury Reuters řekl šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv.
- Německý dopravce Deutsche Bahn (DB) nedokázal na poslední chvíli odvrátit stávku strojvůdců. Ta začne podle plánu v nákladní dopravě v úterý v 15.00 SELČ, v osobní dopravě ve středu v 02.00 SELČ. Odborový svaz strojvůdců (GDL) neoznámil, do kdy protestní akce potrvá. V době stávky pojede v Německu jen třetina dálkových vlaků. Dopravu na území Česka stávka neovlivní, vlaky z Prahy do Berlína však budou končit v Drážďanech.
- Německá banka Deutsche Bank se začala připravovat na možný odchod Británie z Evropské unie. Mluvčí peněžního ústavu podle agentury Reuters oznámila, že společnost ustavila pracovní skupinu, která bude uvažovat o přesunu některých operací do Německa nebo do jiných zemí eurozóny v případě, že Británie opustí osmadvacítku. Referendum o setrvání země v unii slíbil konzervativní premiér David Cameron v kampani před květnovými volbami, které jeho straně přinesly vítězství.
- Zisk britské telekomunikační skupiny Vodafone Group v posledním finančním roce dál klesl. Celoroční tržby společnosti se ale zvýšily o deset procent a v posledním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky stoupl klíčový ukazatel základních výnosů. Druhý největší mobilní operátor na světě podle počtu zákazníků i tržeb v úterý také uvedl, že v tomto roce očekává po sedmi letech poklesu stabilizaci ziskovosti.
Zdroj: Bloomberg